Nejnovější zprávy: Třinec je krok od semifinále, ve Vítkovicích vybojoval výhru 2:1 Zlatá svatba. Když se Krampol řítil Ostravou rychleji než James Bond

Společnost

Akce Krysař: tři tuny návnad proti potkanům

Více než 3,3 tuny návnad, což představuje 42 000 kusů, pro potkany poputuje do kanalizačních sítí a související infrastruktury v obcích a městech, kde je provozuje společnost SmVaK Ostrava.

Foto: Archiv

Stejně jako každý rok odstartovala na jaře plošná deratizace, jejímž cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na začátku dubna v Havířově, následovat bude Český Těšín a postupně další města a obce v regionu.

V případě potřeby každoročně na podzim následuje tak zvaná ohnisková deratizace, která řeší především problematická místa. V případě, že se v některé lokalitě objeví problémy s větším množství potkanů, je situace vždy řešena operativním zásahem.

„Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí se svými prostory a objekty také města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují. Jde především o výrobce potravin a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Po Českém Těšíně bude probíhat deratizace na Karvinsku, Třinecku a Frýdecko-Místecku. V květnu bude následovat Novojičínsko a Opavsko. Práce jsou ve všech případech koordinovány s municipalitami.

Kromě stokové sítě probíhá deratizace v objektech kanalizačních čerpacích stanic a vybraných čistírnách odpadních vod, kde se počet položených návnad řeší individuálně podle velikosti příslušného objektu.

„Velkým problémem zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší,“ vysvětluje Tlolka.

Foto dne