Byznys
29/03/2016 ČTK

ArcelorMittal uvedl do provozu tkaninový filtr za 365 milionů. Je velký jako třípatrový dům

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) uvedla do ostrého provozu tkaninový filtr za 365 milionů korun v jižní části aglomerace.

Technologie zachytí ročně 94 tun prachu, včetně nejmenších prachových částic, benzo(a)pyrenu a dioxinů. Bude tak mít pro životní prostředí největší přínos z 13 současných ekologických investic zaměřených na snížení emisí prachu, řekla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

Aglomerací se nazývá spékárna rud, provoz, kde se spékáním koksu, železné rudy, vápence a dalších rud připravuje vsázka do vysoké pece. Podnik uvádí, že plní všechny ekologické limity, přesto patří v regionu k největším znečišťovatelům životního prostředí.

„V současné době již jsou veškeré zdroje odprášeny tkaninovými filtry, které jsou považovány za to nejlepší, co teď může být. Je to podle definic Evropské unie takzvaná nejlepší dostupná technika,“ řekl ředitel AMO pro životní prostředí Petr Baranek. Huť podle něj dělá řadu opatření nad rámec svých povinností a tkaninové filtry, jejichž životnost je asi pět let, patří mezi ně.

Baranek řekl, že v loňském roce podnik vypustil do ovzduší 560 tun emisí, nové zařízení jejich množství sníží asi o šestinu. Například v 70. letech minulého století huť ročně vypouštěla téměř 40.000 tun prachu.

Podle mluvčí huť postavila v posledních letech nad rámec svých povinností ekologické technologie za dvě miliardy korun a získala na ně až devadesátiprocentní dotace.

„Odprášení jižní části aglomerace je naše nejvýznamnější investice do ekologie za poslední dva roky. Spolu s dalšími 12 technologiemi se postará o snížení našeho vlivu na životní prostředí na nejmenší možnou míru a zařadí nás mezi integrované hutě s nejnižším vlivem na životní prostředí na světě,“ uvedl generální ředitel AMO Tapas Rádžderkar (v anglické transkripci Rajderkar).

Tkaninový filtr bude mít při zachytávání i nejmenších částic prachu účinnost vyšší než 99 procent, polycyklických aromatických uhlovodíků a dioxinů zachytí více než 90 procent.

Je velký přibližně jako třípatrový dům a celková plocha jeho tkaninových filtračních hadic přesahuje 18.000 metrů čtverečních, což odpovídá velikosti dvou a půl fotbalových hřišť.

Výstavba trvala deset měsíců. Filtr vybudovala ostravská společnost Paul Wurth ve spolupráci s dalšími lokálními subdodavateli, jako jsou Stamont či Teplotechna Ostrava.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi 7250 zaměstnanců. Ročně vyrábí dva miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.

Sdílejte článek