Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

Sport

Baník čeká 50. bitva proti Spartě! Ukáže znovu válečnické srdce?

V neděli večer uvidí pražská Letná jubilejní 50. ligové utkání mezi Spartou a Baníkem v samostatné české lize. Naposled baníkovci v rámci nejvyšší soutěže sparťanské hřiště dobyli před téměř pěti lety, a to velmi inspirativním způsobem.

Radost z dobytí Letné v podání baníkovců Stronatiho, Baránka, Holzera a Frydrycha (Foto: Tomáš Svoboda)

Hrdinové, kteří překvapili možná i sami sebe. Tak se cítili Patrizio Stronati, Jan Baránek, Daniel Holzer a Michal Frydrych po senzační výhře 1:0, kterou 15. srpna 2014 zařídil gólem z 5. minuty Ján Greguš.

Mám tuhle fotku moc rád nejen proto, že připomíná zápas, ve kterém Baník ukončil šestileté čekání na triumf nad odvěkým rivalem a taky uťal jeho 27 zápasů trvající vítěznou sérii na domácím stadionu.

„Retro“ fotka ze Sparty zároveň ukazuje srdce týmu, mladé baníkovce, kteří v klubu vyrůstali a garantovali jeho progres. Do party, která tvořila defenzivu mančaftu Martina Svědíka, chybí jen gólman Jiří Pavlenka. I on tenkrát podal vynikající výkon.

Právě v tom, že suverénně nejmladší ligová obrana zkrotila všechny útoky úřadujícího a tak trochu nadutého mistra, bylo kouzlo okamžiku. Jak psal kolega Jarda Baďura, nic nebylo platné, že Lafata a spol. celých 90 minut vysílali k brance Baníku „zapálené šípy a těžké kameny“.

Baníkovská pevnost i s trochou štěstí odolala, což se, jak ukazuje statistika, proti Spartě povedlo během dosavadních 25 sezón jen desetkrát. Bilance sestávající ze 49 ligových konfrontací zahrnuje ještě jedenáct remíz a osmadvacet porážek, celkové skóre je pak 43:86 v neprospěch Baníku.

S mimořádně obětavým pojetím, které na pražského rivala platí, baníkovci uspěli třikrát na Letné, kde se bude hrát i v neděli, a sedmkrát doma. Naposled se tak stalo loni v dubnu především zásluhou „rebela“ Milana Baroše.

Těším se, že k bitvě s pořadovým číslem 50 bude opět připraven nejen on, ale taky Patrizio Stronati a Dan Holzer, kteří se do Baníku před sezónou vrátili a kteří jako „pamětníci“ mají na co navazovat.

Jak asi víte, další z přímých aktérů Honza Baránek musel s fotbalem skončit kvůli zranění a Michal Frydrych kope za Slavii. Přesto nepochybuju o tom, že i oni budou držet palce modrobílým barvám a že si vzpomenou na to, co se jim kdysi společně na Spartě povedlo.

„Odbojovali jsme to všichni za jednoho a jeden za všechny. To je znovu cesta k úspěchu,“ vrátil se na baníkovském webu do srpna 2014 „Zio“ Stronati, který vzápětí potvrdil svou identitu slovy „jsem baníkovec, jedu tam válčit“.

Jsem si jistý, že právě válečnický duch společně s nadprůměrnými výsledky dělají ze současného, a o dost zkušenějšího, Baníku mančaft, který na Spartě budí respekt a který bude znovu schopen vylepšit historickou bilanci.

Fotogalerie

Foto dne