Nejnovější zprávy: Colours jsou všude, kam se podíváš. Barvami bude zářit most i radniční věž Mám ještě další sny, říká Václav Varaďa

Sport

Baroš a Jankulovski. Poslední baníkovci, kteří si zahráli na mistrovství světa

Dnes je tomu přesně 12 let od chvíle, kdy měla také vyhlášená fotbalová škola ostravského Baníku své zástupce na mistrovství světa. 22. června 2006 nastoupili na šampionátu v Německu do utkání Česka proti Itálii (0:2) Milan Baroš a Marek Jankulovski.

Milan Baroš v utkání Česka proti Itálii na MS 2006 v Německu (Foto: archiv)

Možná, že jste si na to při sledování aktuálních zápasů světového šampionátu, který hostí Rusko, také vzpomenuli.

V základní sestavě výběru kouče Karla Brücknera se tenkrát oba legendární baníkovci sešli jakožto úspěšní hráči zahraničních klubů.

Baroš patřil do týmu Aston Villy, Jankulovski zase hrával za AC Milán.

Před utkáním, které Češi museli po předchozí výhře 3:0 nad USA a prohře 0:2 s Ghanou zvládnout vítězně, aby postoupili dál ze skupiny, se řešil právě start Baroše.

Odchovanec Baníku byl totiž před turnajem ve stavu zraněných, což společně s náhlou absencí Jana Kollera značně komplikovalo vyhlídky celého mužstva.

Přestože se v duelu hraném na stadionu v Hamburku povedlo Čechům dostat Italy do úzkých, zkušený soupeř veškeré šance včetně jedné střely Baroše ustál a postup si pohlídal. Výhra 2:0 předznamenala celkový triumf Italů, kteří se nakonec v roce 2006 stali mistry světa.

Naopak Češi, v jejichž kádru byli také další bývalí baníkovci Tomáš Galásek, Libor Sionko a Marek Heinz, odjížděli z Německa zklamaní.

Slavná generace, jejímž tahounem byl Pavel Nedvěd, měla de facto poslední šanci dokázat něco velkého na mezinárodním poli. Jejím nástupcům se dosud na světový šampionát kvalifikovat nepodařilo.

Zatímco většina borců včetně Marka Jankulovského své kariéry již uzavřela, Milan Baroš je společně s gólmanem Petrem Čechem jediným, kdo nadále pokračuje na vrcholové úrovni.

V nejbližších dnech by se měl zapojit do letní přípravy Baníku.

Foto dne