Nejnovější zprávy: ​Opět je zde Závišický pedál - cyklovýlet pro rodiče s dětmi i náročné bikery! Slezan osmička není kulturní památkou. Budovu čeká nové využití

Kultura

Básník s kytarou Karel Kryl znovu stojí před ostravským rozhlasem

Poctu legendárnímu písničkáři Karlu Krylovi složila Ostrava ve středu odpoledne slavnostním odhalením jeho sochy před budovou ostravského rozhlasu.

Socha Karla Kryla před budovou Českého rozhlasu v Ostravě (Foto: Vladimír Pryček)

Právě v ostravském rozhlase Kryl působil v 60. letech minulého století a nahrál v něm písně debutového alba Bratříčku, zavírej vrátka.

Odhalení sochy, která je umístěna na vysokém podstavci kousek od vstupu do budovy rozhlasu, se účastnil také Krylův mladší bratr Jan.

Před zhruba stovkou přítomných zahrál osudovou píseň Bratříčku, zavírej vrátka z roku 1968, která tehdy byla přímou reakcí na vojenskou okupaci Československa.

Pozornost samozřejmě poutalo také samotné ztvárnění Krylovy sochy. Písničkář, který proslul zejména protestsongy namířenými proti komunistické moci, je "zachycen" v okamžiku, kdy z rozhlasu vychází.

"Je nakročený a dívá se na hodinky, které nemá, v kolik mu to jede. Je to symbolika a lidé tam najdou spoustu další symboliky," uvedl autor díla, sochař David Moješčík.

Socha, která byla vytvořena po více než 24 letech od Krylovy smrti, vznikla díky ostravské umělecké škole Ave Art a také díky podpoře města.

Co by na její vznik říkal sám Karel Kryl, to se už nikdy nedozvíme. Paradoxní je, že byla odhalena v den, kdy prezident naší země jmenoval vládu, která spoléhá na podporu komunistů.

Při vzpomínce na tvorbu legendárního básníka s kytarou se to jeví jako další "Podivná ruleta"...

Fotogalerie

Foto dne