Společnost
23/09/2018 Tomáš Svoboda

Bude tam ateliér nebo kancelář? Důl Alexander vyhlíží nové nájemníky

Do bývalé krásy se budovy ostravského dolu Alexander povedlo obnovit zhruba před dvěma lety. Vznikly v něm dva stavebně oddělené prostory, které by mohly sloužit umění či podnikání.

Areál dolu Alexander, který se nachází v Ostravě-Kunčičkách, nechala v letech 1896 až 1901 vybudovat v promyšlené architektonické kompozici společnost Severní dráha Ferdinandova.

Originálním pojetím se více podobá zámku než šachtě. Právě proto se mu přezdívá hornické Versailles. Jeho fasády jsou jedinečné v celém Ostravsko-karvinském revíru. Na žádném jiném dole nebylo použito tolik zdobných architektonických prvků.

Současný „zámecký pán“ v něm pro nové využití připravil prostory tzv. ventilátoroven, které jsou oddělené od hlavní jámové budovy s těžní věží.

„Prostory nadále nabízíme. Zájem o ně však zatím není blíže specifikovaný. Někdo chtěl mít v jedné části kancelář, ale může tam být také ateliér. Třeba i sklad, ale to by podle mého byla škoda,“ říká Libor Jalůvka ze státního podniku Diamo, který je správcem kulturní památky.

Podle něj lze nabízené prostory variabilně upravit tak, aby co nejlépe sloužily novému účelu. Samozřejmě, že se to týká vnitřních prostor. Venkovní vzhled stavby, kterou se povedlo vrátit do podoby z roku 1901, musí zůstat zachován.

„Může se udělat například zateplená vestavba, aby nedocházelo k tepelným únikům. Jinak stavebně je vše hotové včetně rozvodů elektřiny a vody. Ty jsme schopni zájemci dál přizpůsobit. V tom problém není. Stejně tak je připraveno napojení na kanalizaci,“ pokračuje správce památky.

Unikátní důlní areál, který byl pojmenován po markraběti Alexandru Pallavicinym, zatím ožívá díky jednorázovým akcím. Počátkem září jej Diamo poprvé od útlumu těžby, ke kterému došlo v roce 1992, zpřístupnilo veřejnosti.

Na zrekonstruované stavby se přišlo podívat téměř 700 lidí. Ti odvážnější mohli dokonce vystoupat na 30 metrů vysokou těžní věž.

Zájemci o případný pronájem se objevují průběžně. „Chodí se dívat, ale někteří se zaleknou toho, že jde o kulturní památku. Jsou zvyklí si vše přetvořit podle svého, což tady nelze,“ doplňuje Libor Jalůvka.

Jak dál dodal, prostory ventilátoroven jsou k dispozici i pro krátkodobý pronájem. Mohou se tam konat například výstavy obrazů či různé kulturní akce.

Na zdařilou rekonstrukci dolu Alexander v letošním roce upozornila také soutěž Stavba Moravskoslezského kraje. V jejím 12. ročníku získala ostravská realizační firma Ekofas speciální „Cenu poroty za záchranu kulturní památky“.

Sdílejte článek