Byznys
31/05/2017 Admin PATRIOT

Bylinky z Beskyd léčí. V podobě likérů i chutných čajů

Rozlehlé louky příhraničních hor bývaly tradičně místem, kam se na sběr vydávaly babky bylinkářky. I dnes tady vznikají produkty, jejichž základem je voňavé býlí.

Asi nejviditelnějším bylinkovým producentem v podhůří je tamní Beskydská likérka, která staví na tradici firmy Löw, jež v regionu působila v minulosti.

Nešlo o podnik zanedbatelný, s likérem nazvaným prostě Lysá hora, získal Löw cenu Grand Prix na světové výstavě v Paříži v roce 1900 a velkou zlatou státní cenu ve Vídni roce 1904.

Foto: Lukáš Ston

Foto: Lukáš Ston

Kromě receptury tohoto zázraku, který okouzlil Evropu, se ve staroměstském podniku míchá také Lašský likér: prý účinkuje proti nechutenství a neopakovatelné aroma mu dává puškvorec. I další likér z produkce firmy, Lysá Hora Bitter, vznikl podle receptu z poloviny devatenáctého století.

Zatímco dříve byly nahořklé drinky značky Löw považovány výhradně za digestiv, dnes je zmíněná Lysá hora progresivně používaná coby základ míchaného drinku zvaného beskydské mojito.

Likérka trochu překvapivě myslí i na abstinenty, v jejím sortimentu najdete višňový, černorybízový nebo mateřídouškový sirup. Ten druhý má nejeden léčivý účinek, který se do macerátu přenesl z drobnolistého kvítí: zahání nemoci cest dýchacích, upravuje trávení a pomáhá navodit klid v duši.

Nápoje pro bezproblémové usínání, zažívání a celkovou pohodu naleznete též pod další beskydskou značkou. Silvie Stachová se svými Mamma Tea ovšem nechce primárně léčit. Snaží se míchat hlavně čaje lahodné na chuti.

Foto: Petra Pospěchová

Foto: Petra Pospěchová

Vytváří je z bylinek, které pěstuje na záhoncích několik kilometrů od svého domu v Morávce. Další část býlí potom křehká světlovláska ručně sbírá v revíru, kde dříve pracovala jako lesnice.

Rukama jí takhle během roku projde kolem šesti set kilogramů rostlin. Mezi zákazníky paní Stachové je nejoblíbenější ze směsí kopřiva s mátou, ty jsou ještě chuťově doladěny trochou meduňky, kousky sušených jablek, švestek a citronů a rozinkami.

Foto: Petra Pospěchová

Foto: Petra Pospěchová

Uklidňující bylinky, dobromysl a mateřídouška jsou pak netradičně doplněny majoránkou, další tóny dodává tentokrát nejen ovoce, ale taky divizna a měsíček.

Krom šesti bylinkových směsí, které se dají koupit v obchodech a hotelech v celém regionu, vyrábí Silvie Stachová taky „bylinkové pozdravy“: obálku naplněnou bylinkami, co se dá poslat místo klasické pohlednice.

Petra Pospěchová

Sdílejte článek