Společnost
01/01/2016 ČTK

Charita Ostrava má 25 let. Pomáhá pěti tisícům lidem a chce se více soustředit na seniory

Charita Ostrava si letos připomene 25 let od svého založení. Ročně charita, která provozuje 18 sociálních služeb, dvě zdravotní služby a dvě dobrovolnická centra, pomáhá zhruba pěti tisícům klientům, řekl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.

Charita v současnosti zaměstnává 250 lidí a 60 externistů, stabilně s ní spolupracuje také dalších 25 dobrovolníků. V příštím roce bude hospodařit se zhruba 110 miliony korun. Charita v souvislosti s výročím připraví nejen dny otevřených dveří, ale na září plánuje i benefiční koncert.

„Chceme navázat na benefiční koncerty, které realizujeme už deset let po sobě. Výnos bude určen na podporu mobilního hospice svatého Kryštofa. Je to jedno z našich středisek, které dlouhodobě bojuje s finančními prostředky,“ vysvětlil Pražák.

Za dobu své existence podle něj charita do rozvoje a vzniku svých služeb investovala přes 200 milionů korun. „Hodnocení našeho působení je především na okolí a našich uživatelích, ale musím říct, že všechny služby, bez výjimky, jsou plně využívané. Počet uživatelů, kterým poskytujeme služby, svědčí o tom, že ten zájem nebo ta potřeba tady jednoznačně je,“ míní Pražák.

Za čtvrt století svého působení se Charita Ostrava stala stálou součástí sociálních služeb ve městě.

Podle ředitele je přínosem charity například hospicová péče. „Jedná se o komplexní služby pro lidi v terminálním stádiu, do kterých patří hospicová poradna, půjčovna kompenzačních pomůcek, mobilní hospic i hospicové zařízení,“ podotkl Pražák.

Charita ale nabízí komplexní služby například i pro lidi ohrožené sociálním vyloučením. Lidem bez domova poskytuje poradenství, provozuje pro ně denní centrum, noclehárnu, azylový dům i startovací byty.

Charita Ostrava by podle ředitele chtěla do budoucna rozšířit hlavně kapacitu služeb pro seniory. „Ta potřeba je enormní. Často slyšíme, že je potřeba posílit hlavně terénní služby, ale stále častěji se setkáváme s lidmi, kteří opravdu potřebují intenzivní 24 hodinovou péči a není potřebná kapacita,“ vysvětlil Pražák.

Další skupinou lidí, kteří by potřebovali pomoci, jsou pacienti s apalickým syndromem. „Jsou někde na pomezí mezi zdravotní a sociální službou a je to obrovský problém celé České republiky. Setkáváme se s lidmi, kteří protože nejsou osoby v terminálním stádiu, nemohou být přijati do hospice a zároveň v domovech pro seniory je ta zdravotní péče, kterou oni potřebují, často nedostatečná. Schází tady zařízení pro tuto cílovou skupinu,“ uvedl Pražák.

Sdílejte článek