Proměny kraje
26/02/2019 Admin PATRIOT

Chci, aby Ostravané věřili, že mohou město měnit, říká Zuzana Vinklárková z Cooltouru

Program Kulturního centra Cooltour obsahuje kromě tanečních a hudebních představení také pravidelnou aktivitu na poli komunitních a participativních projektů, které mají za cíl zvýšit hodnotu nejen kulturního života v Ostravě.

Za těmito iniciativami nalezneme Zuzanu Vinklárkovou, komunitní a projektovou manažerku Cooltouru. Na čem aktuálně Zuzana pracuje a co Cooltour pro Ostravu připravuje?

Na pozici manažera komunitních projektů působíte rok a půl. Dokážete vystihnout, v čem vaše práce spočívá?
Myslím si, že je to především o tom vytvořit příjemný, bezpečný a kreativní prostor, tak aby se v něm lidé cítili dobře, aby měli chuť v něm společně trávit čas, tvořit, sdílet zkušenosti nebo třeba vymýšlet něco nového. Další kategorie jsou participativní projekty, ve kterých se snažíme vyzvat Ostravany k tomu, aby se sami aktivně zapojili do organizace a budování městského života. Aby věděli a věřil, že oni sami mohou město spoluutvářet a měnit.

Potkáváme se u velké události, Cooltour totiž nedávno vydal novou ostravskou USE-IT mapu. Můžete, prosím, stručně tohoto průvodce městem představit?
USE-IT je síť 30 evropských měst, které vydávají anglické mapy pro mladé cestovatele, my vydáváme taky českou variantu. Body a doporučení na mapě jsou vybírány místními lidmi, ti se zaměřují na obchůdky, kavárny, hospůdky a kluby, do kterých sami rádi chodí. Mapa tím pádem není tvořena žádnou oficiální redakční radou, ale mladými dobrovolníky, kteří ve městě žijí a tráví svůj volný čas. Na konci roku 2018 jsme ji v Ostravě vydali již po sedmé a máme radost, že je o ni stále větší zájem. Najdete ji v každém infocentru anebo na daných místech, která doporučuje.

Co vše je na nové USE-IT mapě Ostravy nového?
Každý rok mapu připravuje obměněný tým tvůrců a každý rok má mapa nový vizuál. Letos jsme pro grafickou podobu průvodce oslovili Ivu Krupicovou, která ji zpracovala podle mě velmi citlivě. Vizuál jasně odkazuje na průmyslovou historii Ostravy, což tvoří takový příjemný kontrast k obsahu, který naopak ukazuje, že je město plné stylových a netradičních podniků, díky kterým už dávno nemůžeme považovat Ostravu pouze za industriální město. V mapě přibylo několik nových podniků, ale nebudu je prozrazovat. Doporučuji každému Ostravanovi, aby si pro mapu zašel a třeba zjistí, že o některých zajímavých místech ani neví. Tým tvůrců vedl jako každý rok Pavel Smutný, velký nadšenec projektu USE-IT, který pravidelně jezdí na mezinárodní setkání všech zapojených měst.

Projekt USE-IT je tedy úspěšně dokončen, oproti tomu však jiný velký projekt se už nějaký čas rozjíždí. Mám na mysli REFILL. Čemu se věnuje?
Je to takové společné dítě Odboru strategického rozvoje a Cooltouru, jehož cílem je znovu oživit a zaplnit prázdné budovy a opuštěná prostranství ve městě. Provozujeme Refill kancelář na ulici Českobratrská, kde pracují naši koordinátoři Lenka Hochová a Tomáš Zetek. Naším úkolem je především zprostředkovat vzájemnou dohodu mezi vlastníky opuštěných prostor a lidmi s nápady na jejich dočasné využití. Tvoříme databázi chátrajících a nevyužívaných míst, které můžeme kreativním lidem nabídnout, a na druhé straně databázi projektů připravených k realizaci, které hledají prostor. Jakmile objevíme vhodně propojení, snažíme se s majitelem domluvit, aby byl ochoten poskytnout budovu nebo pozemek za výhodných podmínek někomu, kdo má nápad, realizuje umělecký, sociální projekt nebo má vlastní start-up a potřebuje si ověřit, zda jeho podnikání bude fungovat. Kromě toho připravujeme každý měsíc tematické projekce, přednášky a jiné workshopy, ať už sami, nebo ve spolupráci s jinými subjekty, které se také zabývají veřejným prostorem.

Jakou akci momentálně můžeme navštívit?
Nejbližší akce bude 21. března od 18 hodin a bude věnovaná konverzi opuštěných technických staveb. Přijede opavský patriot Vladimír Peringer, který vede kulturně-umělecký prostor v KUPE ve vodárenské věži v Opavě a pozvání na tuto akci přijal taky architekt Daniel Baroš ze studia Henkai architekti, které stojí za zdařilou rekonstrukcí prostoru 3.ETÁŽ v areálu textilní továrny Loana v Rožnově pod Radhoštěm.

Podařilo se už Refillu zprostředkovat nějaké dočasné užívání opuštěných prostor, najít pro nějaký projekt zázemí?
Tak těch prvních vlaštovek je víc, za což jsme moc rádi. Zatím se to daří zejména se soukromými majiteli. Takovým hlavním projektem, který funguje už třetí měsíc, je projekt Iglou, který vyrábí přístřešky pro bezdomovce. Refill pro projekt našel prostor v Ostravě - Kunčicích. První měsíc ho dostali lidé z Iglou úplně zdarma, od druhého měsíce se s majitelem domluvili na tom, že uhradí služby. Pořád je však ta spolupráce velmi přátelsky nastavena a majitel prostor opravdu chápe smysl dočasného užívání, za čož jsme moc rádi.

S dočasným užíváním a kultivací veřejného prostoru už ale Cooltour začal dříve sám v případě komunitní zahrady na Černé louce, je to tak?
Ano, několik let jsme na Černé louce provozovali dočasnou komunitní zahradu, ta se vždy na jaře vybudovala z velkých pytlů, které fungovaly jako truhlíky, oplotila se a na zimu se opět zbourala. V loňském roce se nám povedlo vybudovat spolu s komunitou zahradníků stálou zahradu i s veřejnou částí, a to Komunitní park Tržnice. Zahradníci tak nyní mají krásné modřínové truhlíky a pro veřejnost je připraveno několik vzdělávacích prvků, jako je bylinková spirála, ukázkové truhlíky nebo třeba připravované broukoviště. Ještě potřebujeme dodělat několik drobnosti, a pak bude celý park slavnostně otevřen. Myslím, že to necháme na květen, až se to vše krásně zazelená a bude kvést.

Když se vrátíme zpátky na začátek. Mimo tyto dlouhodobé městotvorné projekty se v Cooltouru staráte o akce pro komunitu a rodinu. Co nás v nejbližší době čeká?
Na první březnovou sobotu 2. 3. jsme připravili Cool Kids Párty a věřím, že tak jak slibujeme všude na plakátech, to bude vskutku nezapomenutelný dětský večírek. Čeká nás skutečně pestrý program jako akrobatky na šálách, fotokoutek, výtvarné workshopy, na kterých si vyrobíme něco z textilu i papíru, minilekce salsy a speciální barmanský kurz, kde se děti naučí namíchat si vlastní dětské drinky. Celá akce navazuje na Cool Kids Ples, který jsme pořádali několikrát v minulosti. Letos je to párty, možná proto, že nám děti trošku vyrostly a přejí si mít o něco uvolněnější zábavu.

Zmiňujete předchozí ročníky Cool Kids Plesu, je tedy i pro tuto párty předepsán specifický dresscode?
Ano, bylo by hezké tuto tradici dodržet. Pro slečny tak doporučujeme vybrat ze skříně šatičky nebo sukně a mladí gentlmani mají na výběr mezi motýlkem, kravatou, kšandami nebo třeba cylindrem.

A rodiče mají vstup na tuto akci dovolen?
To určitě ano, vždy je lákáme na rodičovský koutek u baru (říká s úsměvem). Cool Kids Párty je připravená tak, aby se do programu mohli rodiče zapojit stejně jako děti, zatančili si spolu, vyfotili se, anebo něco vytvořili. Akci letos pořádáme s Lesním klubem Bezinka. Moc se na ni těším a myslím si, že je to taková fajn alternativa pro ty ještě chladné dny, kdy se moc nedá být celé odpoledne venku a byla by přece škoda sedět s dětmi doma.

Sdílejte článek