Společnost
02/12/2017 Admin PATRIOT

Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Sledování tělesných funkcí pacienta na dálku

Pilotní ročník soutěže Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení v zavádění inteligentních technologií, které lidem v regionu přinesou pohodlnější život, ušetří čas i peníze, má své vítěze. Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně představí všechny úspěšné inovátory.

Ústav vývoje a klinických aplikací byl založen v roce 2015. Je neziskovou organizací a mezi jeho hlavní činnosti patří provozování centra telemedicínských služeb – Národního dohledového centra.

Ústav přihlásil do soutěže Chytrá řešení v MSK projekt své aplikace pro vzdálený skupinový monitoring fyziologických funkcí, a byl úspěšný. Nyní začíná tuto aplikaci uvádět do praxe.

Na Ostravsku ji už využívá pět zařízení pro seniory v Ostravě, Opavě, Příboře, Pržně a v Petřvaldě. Jde o systém, který pomocí telemedicínských terminálů přenáší naměřené hodnoty fyziologických funkcí pacienta přímo do jeho softwarové karty u lékaře. Ten jej tak může na dálku kontrolovat a hodnotit jeho zdravotní stav.

V současné době umí Národní dohledové centrum pomocí terminálů snímat, přenášet, zobrazovat a vyhodnocovat hodnoty krevního tlaku (tlakoměry), kyslíkové saturace krve a pulzu (oxymetry), dechové funkce (spirometr), hladiny cukru v krvi se záznamem dávkování inzulínu (glukometr), srdeční akce (jednokanálové a tříkanálové EKG včetně záznamu pohybu), teploty (infračervený a kontinuální teploměr) a hmotnosti (váha včetně poměrného rozdělení tuku, vody, svalu).

„Data se z terminálů přenášejí přes bluetooth rozhraní. Měřicí přístroje se snažíme testovat a následně vybírat tak, aby byly opravdu jednoduché a operaci s nimi zvládli i starší lidé, na které je systém cílen především,“ řekl specialista zdravotnických přístrojů Pavel Valeček. „Nejlepší jsou ty, které mají jedno nebo žádné tlačítko.“

Ústav na aplikaci pracuje už třetím rokem. Přestože první zařízení a lékaři ji už používají, snaží se pracovníci systém stále optimalizovat. „Hledáme nejvhodnější přístroje, testujeme software, vychytáváme mouchy. Největší výzva z toho technického hlediska je ale lidský faktor,“ řekl Pavel Valeček s odkazem na komunikaci s konzervativnějšími lékaři či zařízeními.

Také způsob, jak systém pracovníci přímé péče ovládají nebo jak k němu přistupují, je podle něj největší proměnnou. „Vše je ale o komunikaci a my se snažíme vysvětlit, že nechceme nahradit lékaře. Ty přístroje nenahrazují odborné vyšetření, jsou to přístroje pro záchyt nějakého problému. Aplikace šetří čas i peníze, které by byly nutné například na přepravu těžce pohyblivého pacienta k lékaři, v krajním případě může třeba i zachránit život,“ uvedl ředitel ústavu Norbert Schellong.

V minulém díle seriálu jsme dosud představili: Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Město bez odpadků!

Miroslav Hodeček

Sdílejte článek