Byznys
26/12/2017 Admin PATRIOT

Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Wifi připojení na zastávkách!

Pilotní ročník soutěže Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení v zavádění inteligentních technologií, které lidem v regionu přinesou pohodlnější život, ušetří čas i peníze, má své vítěze. Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně představí všechny úspěšné inovátory.

Firma Netspot do Chytré soutěže Moravskoslezského kraje přihlásila svůj projekt Wifi připojení na MHD zastávkách. Internetovým připojením na různých místech se zabývá celou dobu své existence, založena byla před pěti lety.

„Zabýváme se zřizováním připojení na veřejných místech, v parcích, ve vozech taxi, v restauracích, nákupních centrech, atd. Takže projekt, který byl v soutěži úspěšný, pro nás není žádnou velkou novinkou. Museli jsme s kolegy jen trochu modifikovat klasické postupy,“ řekl Magazínu PATRIOT vlastník firmy Pavel Šigut.

Kromě zřízení běžného wifi připojení projekt zahrnuje i jízdní řád, který se v zařízení uživatele objeví a ukáže aktuálně nejbližší spoje z té konkrétní MHD zastávky.

Projekt je tedy velice jednoduchý a čitelný. Každý, kdo na zastávku přijde, má k dispozici rychlý přehled o následujících spojích a wifi připojení, na které se může připojit bez přihlašovacích údajů. Při čekání na autobus si tak cestující mohou vyřídit emaily nebo si třeba jen zkrátit chvíli na facebooku či jiných oblíbených stránkách.

„Bezpečnost klienta řešíme centrálně. To znamená, že se takzvané šedé servery, které by mohly mít nežádoucí účinky na uživatele nebo na jeho zařízení, na této síti vůbec nezobrazí. A to, aniž by měl uživatel v zařízení nainstalovaný firewall.“

Toto wifi připojení má také další výhody. Oproti mobilnímu připojení přes LTE je zde lepší síla signálu, vyšší rychlost přenosu dat a hlavně delší výdrž baterie. Poskytovatelé sítě (město, dopravní podnik, majitelé stánku na zastávce) mohou využít obrazovek mobilních telefonů svých zákazníků jako reklamního prostoru, ať už pro své účely nebo je nabízet inzerentům. Mohou samozřejmě také sami na daném místě připojení využívat.

Na projektu pracovalo asi pět lidí. Většinou šlo o jejich běžnou činnost: kodér nakódoval HTML šablony, programátor dal systému dynamiku, grafik řešil podklady a celkový vzhled, technik zajistil hardwarové řešení, včetně routeru a boxů, které chrání komponenty proti povětrnostním vlivům a nízkým teplotám v zimě.

Základní věc je podle Pavla Šiguta elektřina. Proto je vždy potřebná spolupráce s někým, kdo na té zastávce už nějakým způsobem na elektrickém proudu funguje. Může se jednat třeba o majitele trafiky, může to být právě i město.

„Takovou kuriozitou v tomto projektu pro nás ale byly časy a údaje jízdního řádu, které jsme museli získat. Původně jsme je chtěli odkoupit v elektronické podobě, ale poskytovatel si za to řekl příliš velkou částku. Nakonec jsme přistoupili k nejpragmatičtější variantě, jízdní řád jsme se všemi časy a doplňujícími informacemi přepsali ručně na počítači,“ s úsměvem prozradil Pavel Šigut.

Projekt už je v podstatě v plném provozu. V současnosti funguje připojení na sedmi zastávkách v regionu. V Karviné to je zastávka Obchodní dům. Připojení je dále na zastávkách v Šilheřovicích, v Bílovci, v Odrách, ve Vítkově, ve Frýdlantu nad Ostravicí a v Karlově Studánce. Firma plánuje do budoucna službu rozšířit na více zastávek MHD, případně i do dalších měst v kraji.

Dosud jsme zveřejnili:

Firmy soutěžily o nechytřejší inovativní řešení. Kraj vyhlásil vítěze
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Město bez odpadků!
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Sledování tělesných funkcí pacienta na dálku
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Metropolitní síť senzorů
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Unikátní rezervační systém nejen na úřadech

Miroslav Hodeček

Sdílejte článek