Sport
19/03/2018 Jaroslav Baďura

​Colliery CrossFit Ostrava, tak trochu jiná posilovna

Velká hala ve vítkovické Mírové ulici není jen posilovnou. Zdejší borci kromě utužování tělesného stavu svých svěřenců podporují i děti a seniory, pořádají zajímavé akce, založili nadaci…

O tom, proč Colliery CrossFit opravdu není jen obyčejná posilovna, jsme si povídali s Janem Peršínem a Stanislavem Kupčíkem – majiteli CCFO.

Jak dlouho jste ve Vítkovicích?
Ve Vítkovicích jsme asi rok a půl, ale tato adresa je již druhým místem, kde jsme podnik otevřeli. Na prvním působišti jsme otevírali v roce 2014. Tyto prostoty lépe vyhovují našim účelům.

Co tady bylo dříve?
Co já vím, tak tady byla nějaká výroba, soustruhy a tak…

Už podle názvu vašeho fitcentra se nabízí myšlenka, že jste jiní než ostatní. V čem?
Samotný název předurčuje k tomu, že bylo potřeba udělat několik licencí, trenérských kurzů a podobně. Nejprve jsme o značku museli zažádat, pak jsme museli poslat návrhy toho, jak bychom se chtěli jmenovat. Firma, která sídlí v Americe, to vše posoudí a případně schválí. Hrají si se slovíčky. Nám se líbilo CrossFit Colliery, jim zase Colliery CrossFit. Důvodem je to, že chtějí zabránit tomu, aby se náhodou nějaký CrossFit podnik nejmenoval stejně. Je jich totiž po světě už docela dost.

Platili jste za licenci?
Ano, platíme ročně tři tisíce dolarů za licenci – plus jsme získlali další licence pro trenéry: Gymnastics, CrossFit Kids (jsme teprve druhý gym v ČR s tímto licencovaným programem pro děti).

V čem je tedy CrossFit gym jiný než ostatní fitka?
Určitě jako první bych zmínil komunitu lidí. Když přijdete do šatny v klasickém fitku, tak vás často nikdo nepozdraví, každý si hledí svého. U nás se všichni znají. Jako další bych zmínil odhazování činek. Když zvedáte 60 kilo a pokládáte, a potom třeba 100, tak to už jde hůře. Je to kombinace vzpírání, gymnastiky, kardiotréninku – a toto všechno se dá spojit do jednoho tréninku. Dále je důležité, že fungujeme hlavně na skupinových lekcích, kdy jeden trenér má pod sebou 14 lidí. A každý trénink je jiný. Obměňuje se každý den. Vypadá to asi tak, že přijdou lidi, podívají se na tabuli, trenér představí tréninkový plán, projde s lidmi jednotlivé cviky. Trénink začíná.

Můžu přijít i sám?
Ano, přijdete sám, bez trenéra. První lekci máme zdarma – stačí napsat na info@collierycrossfit.com . Trenér ví, že jste tady poprvé, věnuje se vám extra. Pokud vás cvičení zaujme, můžete přijít znovu. Nabídneme vám soubor pěti lekcí, kde se naučíte základy techniky všech cviků. A potom již můžete chodit na výše zmiňované skupinové lekce.

Všiml jsem si, že pokyny na tabuli a také názvy cviků jsou v angličtině.
Vzhledem k americkým vlastníkům toto dodržujeme, a navíc lidé, kteří sem chodí, již vědí, co která slova znamenají. Slyším, že když si jdou po tréninku sednout a popovídat, tyto termíny zařazují běžně do své řeči.

Co doporučujete? Lekce s trenérem, nebo individuální cvičení?
To je poměrně dost závislé na člověku. Někdo má rád, když se mu věnuje trenér individuálně. Někdo pracuje raději ve skupině. Nám se osvědčil počet 14 osob ve skupině, kdy trenér je schopen věnovat čas každému z nich. Navyšovat počet nebudeme, trénink by ztratil kvalitu, o kterou nám samozřejmě jde. Každý preferuje něco jiného. Ale asi nejlepší je to, když člověk přijde z ulice, domluví si první trénink s trenérem, pokusí se o skupinovku.

Pokuste se ještě pro naše čtenáře, kteří se ve světě fitcenter nepohybují, objasnit, v čem jste výjimeční?
Klasické fitcentrum – to jsou klasické stroje. Ty u nás neuvidíte. Je tady sice běhací pás, ale ten nepohání elektrická energie, ale pouze vaše fyzická síla. Nic tady nepohání elektrická energie. Ten hlavní rozdíl asi spočívá v té péči o klienta. O jeho začlenění, pomoc. Není to jen o tom cvičení, je to o způsobu života. Pořádáme různé akce, slavíme narozeniny, děláme charitu.

Jste taková jedna velká rodina?
Přesně tak. V klasickém fitku si vás jako nováčka asi nikdo moc nevšímá. U nás nejste vyčleněn z týmu, i když začínáte. Nikdo se na vás nedívá skrz prsty.

Kam až se chcete posouvat s aktivitami mimo tělocvičnu, mimo halu, jaké projekty chystáte?
Byli jsme na City Crossu v Dolních Vítkovicích, již čtvrtým rokem budeme na Night Runu, prezentací jsme podpořili Český Běh Žen, byli jsme na festivalu V ulicích. CrossFit ukazujeme lidem na těchto akcích a propagujeme komunitu „ColllieryMade“.

Jak velký je zájem o cvičení u vás?
Na zájem o první lekci zdarma si nemůžeme stěžovat a musíme říct že valná většina lidí po úvodní lekci u nás zůstane – začne ON RAMP kurzem – Což je kurz pěti lekcí základů CrossFitu – v malé skupince lidí maximálně šesti lidí se trenér opravdu pečlivě věnuje každému začátečníkovi. Rosteme, ale na vavřínech neusínáme – stále se snažíme posouvat náš gym dále!

Jak vnímáte za poslední roky snahu lidí něco se sebou dělat, snahu cvičit…
Obecně se mi zdá, že lidé se sebou chtějí něco dělat. Ale také ta originalita komunity Colliery je naší výhodou. Přístup ke klientům, způsob, jakým to u nás žije, je to, co lidé velmi oceňují a vrací se k nám. Naše nezisková organizace například podporuje atlety do 18 let. Opírá se o to, že u nás vyrostl Honza Vantuch, který byl nejlepší TEEN CrossFiter v České republice.

Jak se tato disciplína měří?
Účastí na závodech. Je tady ale jeden háček, tím je neskutečná pestrost. Připravujete se na závod, a vlastně nevíte, jaké disciplíny tam budou. Musíte být komplexně připravený a pak se uvidí.

Takže podporujete mladé lidi, kteří cvičí. Jakým způsobem?
Umožňujeme jim cvičení u nás za zvýhodněné členství – viz program Colliery SRDCEM. Umožňujeme jim jezdit na soutěže do zahraničí. Honza Vantuch byl s námi na Kypru, v Itálii, ve Francii. Teď zrovna můžete vidět, jak cvičí s činkou patnáctiletá slečna Štěpánka, které se zrovna věnuje náš trenér – Lukáš Káňa, který je i hlavním trenérem programu pro TEEN.

Slyšel jsem, že podporujete i seniory a handicapované, jak?
Pro handicapované jsme připravili několik možností, jak cvičit. Máme tady člena – Pavla Husara, který v dětství prodělal mozkovou obrnu. Také jemu se věnuje trenér a majitel Honza individuálně – Pavel je neskutečný dříč a je motivací pro všechny naše členy. Také naše vesla Concept2 – od RowLine.cz jsou vhodná i pro vozíčkáře. No a co se týká další oblasti, a to jsou senioři, tak právě nyní tady máme šedesátiletého člena Bolka Nytru, který na sobě pracuje. Pokud se tedy zamyslíme nad pestrostí našeho cvičení, lze říci, že CrossFit je pro lidi od tří let (viz. Náš program CrossFit Kids) až po seniory. Věk neomezuje.

Kdo vám do vaší neziskové organizace přispívá? Jaké máte partnery?
Naši členové. Opíráme se o komunitu našich lidí. Samozřejmě také firmy: UAX! (pan Radek Leskovjan pro nás vytvořil logo a celou prezentaci programu #COLLIERYSRDCEM - UAX také podporuje náš CrossFit Kids program), Richter COLOR, Ca WorldFishing, SDS Komplexní stavby, Agentura www.levna-pojistka.cz, Libor Kozák. Všem moc za podporu děkujeme!

Jaké máte plány? Kam směřujete?
Jeden plán máme, ale o tom bychom se zatím ještě bavit nechtěli. Něco velkého chystáme.

A co se týká nadace?
Máme plán prezentace TEEN programu. Nějakou roadshow po českých školách. Se Štěpánkou, s trenérem Lukášem Káňou. Ukázat dětem na základních a středních školách CrossFit. Myslíme si, že tento pojem ještě není tak úplně známý u nás v republice. Také bychom chtěli oslovit pečovatelské domy, vozíčkáře… Máme spoustu materiálů a návodů, jak pracovat s handicapovanými.

Sdílejte článek