Společnost
06/04/2016 ČTK

Čtvrtina deváťáků v Orlové měla pozitivní výsledek testu na drogy

Přibližně čtvrtina žáků devátých tříd základních škol v Orlové na Karvinsku má zkušenost s drogami.

Ukázaly to výsledky anonymního testování, které město nechalo ve spolupráci s řediteli škol a se souhlasem rodičů provést ve všech základních školách. Testy prokázaly, že nejvíce pozitivních vzorků bylo na pervitin.

Děti ale mají zkušenosti také s marihuanou nebo s kombinací obou drog, řekl městský radní a zároveň ředitel Městské policie Orlová Roman Galia.

Nápad děti testovat se začal rodit zhruba před tři čtvrtě rokem, kdy se komise pro prevenci kriminality rozhodla zaměřit na problematiku drog. „Šli jsme na K-centrum, kde jsme zjišťovali, jaká je výměna jehel. Zjistili jsme, že v tom předešlém roce byla výměna někde na 35.000 těch setů jehel, což se nám zdálo docela hodně,“ uvedl Galia.

Podle něj proto oslovili odborníky na odhady, kolik dětí by mohlo experimentovat s drogami. Předpoklad byl kolem 30 procent. Nakonec se město rozhodlo děti testovat.

Ještě před samotným testováním nechalo město podle Galii u škol odebrat vzorky odpadních vod. Zjišťovalo se, zda budou obsahovat stopy po drogách, což se ve všech případech potvrdilo.

Samotné testy se uskutečnily po velikonočním víkendu. Část rodičů nedala s testováním souhlas, někteří studenti nepřišli do školy. Nakonec se tak anonymnímu testování podrobilo přes 200 žáků ze sedmi základních škol.

„Necelá čtvrtina těch dětí byla pozitivní na nějakou návykovou látku. Víc bylo pervitinu než marihuany nebo to byla kombinace obou,“ řekl Galia. Dodal, že město se při projektu spojilo rovněž s Bohumínem a Karvinou, kde se na výsledky zatím čeká.

Podle Galii bylo cílem testování mimo jiné upozornit rodiče dětí na problematiku užívání návykových látek už v útlém věku. Město by nyní chtělo, aby v Orlové vzniklo specializované pracoviště, které se bude problematice věnovat.

„Chceme, když ten vyděšený rodič teď zjistí, že může mít problém, a otestuje si sám dítě a bude to chtít řešit, aby mu někdo kvalifikovaně odpověděl, jak se má zachovat,“ řekl Galia.

Testy prováděné ve školách byly zcela anonymní. Výsledky tak ukázaly pouze množství pozitivních testů, nikoli konkrétní uživatele návykové látky. „My jsme nechtěli nikoho kriminalizovat, ani stigmatizovat tu školu jako takovou. To nebylo principem toho zkoumání,“ řekl Galia.

Sdílejte článek