Nejnovější zprávy: Hotel a restaurace Padre končí. Bude zde korejské bistro Unikátní výstava mapuje počátky cyklistiky v Ostravě

Proměny kraje

Cvilínská rozhledna bude zavřená, potřebuje generální rekonstrukci

Oblíbenou cvilínskou rozhlednu, která se nachází na kopci Cvilín nad Krnovem, čeká uzavření a generální rekonstrukce. Technický stav stavby je bohužel havarijní a pro návštěvníky nebezpečný.

Cvilínská rozhledna je dominantou Krnova od roku 1903 (Foto: krnov.cz)

Podle města Krnov by návštěvníci mohli znovu vystoupat nahoru po nových schodech a rozhlédnout se z opravené vyhlídky po krajině už za dva roky. Než se tak stane, bude rozhledna zavřená.

Asi největší hrozbu představuje drolící se cimbuří. Z toho důvodu bylo už předloni umístěno nad venkovním schodištěm lešení se stříškou a na vyhlídkové terase bránily přístupu k cimbuří zábrany.

"Stav rozhledny je v současnosti natolik havarijní, že ani tato opatření neskýtají návštěvníkům záruku bezpečnosti. Nevyhovuje staticky a přes únosnou míru pokročila také hniloba dřevěného schodiště. Proto bylo rozhodnuto o uzavření rozhledny ještě před zahájením rekonstrukce," uvedla v tiskové zprávě vedoucí odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.

Neutěšený stav kamenné rozhledny město řeší od roku 2017, kdy byla provedena řada průzkumů, a to nad rámec pravidelných měření. Přizvaní odborníci se zaměřili na inženýrsko-geologický průzkum, průzkum vlhkosti a salinity zdiva nebo mykologický průzkum.

"Veškeré podklady nyní projektant zapracovává do dokumentace, kterou má odevzdat do konce srpna letošního roku," doplnila Hazuchová.

Jak dále upřesnila, následovat bude výběr dodavatele, o němž by mohlo být jasno ještě letos.

Náročná rekonstrukce bude mimo jiné vyžadovat zpevnění základů, které se nacházejí v hloubce pouhých devadesáti centimetrů. Práce bude komplikovat skutečnost, že část podloží tvoří skála a rozhledna se nachází na špatně dostupném místě pro těžkou techniku.

Kromě rekonstrukce rozhledny architekti řeší také její nasvícení a věnovat se budou i úpravě okolí.

"Sousední areál poutního kostela byl vloni vyhlášen národní kulturní památkou, což se odrazilo na větší návštěvnosti, která přinesla nejen zvýšenou potřebu laviček a odpadkových košů, ale také nutnost vybudovat veřejné toalety," dodala Hazuchová.

Rozhledna na Cvilíně je dominantou Krnova od roku 1903. Postavena byla podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku a za vydatné finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna.

Věž dosahuje výšky 29 metrů. Původní stavba byla ovšem vysoká 35 metrů, neboť měla na vrcholu ještě věžičku, která byla odstraněna při poválečných opravách.

Z rozhledny je výhled na centrum Krnova, Petrův rybník, rozhlednu Hanse Kudlicha u Úvalna, zříceninu hradu Šelenburk, Beskydy, Jeseníky a Praděd či polské příhraničí.

Foto dne