Společnost
13/09/2018 ČTK

Další "metanolová" aféra? Drogou se už v Ostravě přiotrávilo 19 lidí!

​Nebezpečným syntetickým kanabinoidem bylo v Ostravě intoxikováno už 19 osob. Poslední přiotrávenou je pětatřicetiletá žena.

Počet obviněných se nezměnil, kvůli podezření z držení a nakládání s omamnými a psychotropními látkami jsou stále stíháni čtyři muži ve věku 17 až 41 let. Dospělým hrozí až pětileté vězení.

Policie dosud zajistila desítky kusů balení drogy, řekla policejní mluvčí Gabriela Pokorná. Po požití drogy dosud zemřel jeden člověk.

Pětatřicetiletá žena neznámou látku údajně našla, načež ji kouřila a začala mít zdravotní problémy. "Poté byla ošetřena zdravotníky a převezena do nemocnice," uvedla mluvčí.

Policie se případem začala zabývat, když v pondělí v Komenského sadech zkolabovali dva muži bez domova, dvaatřicetiletý muž přes snahu záchranářů zemřel. Drogu ale kombinovali s velkým množstvím alkoholu. Podle mluvčí se droga šíří i mezi jinými skupinami lidí, než jsou jen lidé bez domova.

Navíc není vyloučeno, že droga se v Ostravě vyskytla už dřív. "Nedokážeme vyloučit, že se někteří z pacientů mohli ošetřovat už před tím pondělím. Ozval se jeden z lékařů, že pacienta s velmi podobnými příznaky vezl už někdy během minulého týdne," řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Podle něj byl pondělní případ specifický tím, že byli dva pacienti na jednom místě a jeden zemřel. Týž den dopoledne byl navíc intoxikován chlapec a u obou pondělních případů zasahoval stejný lékař.

Šestatřicetiletý bezdomovec z pondělního případu v Komenského sadech, který měl po požití drogy vážné zdravotní komplikace, je stále na jednotce intenzivní péče v Městské nemocnice Ostrava, řekla její mluvčí Andrea Vojkovská.

Už dříve uvedla, že stav pacienta je stabilizovaný. Podle mluvčí nemocnice ve středu ošetřila v této souvislosti na urgentním příjmu jednoho pacienta, který byl ale posléze propuštěn.

Náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak) řekl, že město už o problematice informovalo odborníky, kteří pracují s drogově závislými.

"Kontaktovali jsme Renarkon a další organizace, které pracují s uživateli drog, aby jejich zaměstnanci v rámci terénní práce a v kontaktních centrech informovali klienty o rizicích drogy, která přímo po požití může ohrozit jejich život," řekl Mariánek.

Synteticky vyrobené kanabinoidy se nejčastěji kouří. Distribuují se jako rostlinná směs nebo hmota podobná hašiši. Po užití se objevují zdravotní obtíže jako zrychlený tep, nevolnost, zvracení, křeče. Látky vyvolávají i deprese a úzkostné stavy či sebevražedné myšlenky.

Méně časté bývají infarkt, mrtvice, poškození ledvin a psychóza.

Sdílejte článek