Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

Byznys

Deset let starý klimkovický tunel čeká oprava za 100 milionů

​Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje rozsáhlejší opravu Klimkovického tunelu na dálnici D1 u Ostravy zhruba za 100 milionů korun.

Ilustrační foto: Archiv

Od otevření tunelu před deseti lety se v tunelu žádné větší opravy nedělaly, řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Podle výsledků sčítání dopravy z roku 2016 tunelem denně projede v průměru více než 24.000 vozidel.

"Oprava většího rozsahu se v současné době připravuje, jsme ve fázi projektování," uvedl Studecký. Předpokládá se, že rekonstrukce by mohla začít nejdříve koncem letošního roku.

"Budeme opravovat ventilaci tunelu, bezpečnostní zařízení, řídicí systém a další subsystémy. Předpokládaná cena není ještě stanovena, ale vzhledem k plánovanému rozsahu se bude zřejmě pohybovat kolem 100 milionů korun," uvedl Studecký.

Za více než rok, co v tunelu funguje kamerový systém pro měření úsekové i okamžité rychlosti, řešil ostravský magistrát více než 13.700 přestupků. V tunelu, kde je povolená rychlost 80 kilometrů v hodině, zachytil systém i vůz, který ji překročil téměř dvojnásobně, jel rychlostí 154 kilometrů za hodinu.

Kvůli agendě řešící přestupky schválila ostravská městská rada vytvoření deseti nových pracovních míst. "Obsazeno z nich je sedm a na zbývající probíhá výběrové řízení," řekl mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Tunel postavený zhruba za 2,5 miliardy korun ochraňuje před hlukem slezské městečko Klimkovice a také místní lázně. Za deset let v něm policie kromě nehod řešila i několik neobvyklých incidentů.

Počátkem roku 2014 tam například někdo několikrát odpálil petardy. Policisté vypátrali, že to měl na svědomí čtyřiačtyřicetiletý recidivista. Jeho odhalení bylo komplikované i proto, že při činu jel pokaždé jiným autem, které ani nebylo jeho. Podle policistů svým jednáním ohrozil další řidiče.

Letos policie obvinila z vydírání agresivního řidiče, který v létě 2016 donutil v tunelu zastavit jiné auto tak, že zastavil před ním přes oba pruhy. Vůz s mladou rodinou vracející se z dovolené si spletl s jiným autem, které pronásledoval už od polských hranic. Těsně po tom, co auto z místa odjelo, projel tunelem nákladní automobil.

Foto dne