Nejnovější zprávy: S mužem se v Jeseníkách utrhla sedačka lanovky Super začátek Vítkovic, pak famózní obrat Třince. Oceláři v derby vyhráli 4:3!

Společnost

Děti ze ZŠ Ivana Sekaniny vyhrály ekologickou soutěž

​Magistrát města Ostravy vyhlásil v polovině února soutěž Nebuď LAMA, buď eco-friendly pro děti z ostravských základních škol zřízených městem.

Foto: Město Ostrava

Kolektivy žáků natáčely spoty na ekologická témata Můj domácí recyklovaný výrobek, Používám výrobky, které nejsou náročné na výrobu a jdou snadno recyklovat, Co by EkoLAMA nikdy nedělala?, Nejlepší eco-friendly rekLAMA nejen pro LAMY, Jak by vypadal ideální svět, kdyby lidé nebyli lamy a starali se o přírodu kolem sebe? a Nejsem LAMA, neplýtvám.

Hlavní cenou bylo zhotovení studie proveditelnosti komplexní obnovy pro dvě vítězné školy. A samotní výherci byli odměněni také kamerami, tablety, koloběžkami nebo příspěvkem na výlet pro celou třídu. O vítězích rozhodla odborná komise soutěže, do které přišlo 20 soutěžních videí z 12 přihlášených škol.

„Naším cílem bylo, aby se děti snažily nejen vyhrát zajímavé ceny, ale zároveň se zamyslely nad ekologickou stopou, kterou současný život ve městě přináší. Videa byla opravdu různá, pobavila, ale také vedla k zamyšlení, a porota neměla úplně jednoduchý úkol. Nakonec se ale rozhodla pro ocenění porubské Základní školy Ivana Sekaniny a Základní školy ze Svinova. Dětem by nejspíš efektivní úsporná opatření v jejich školních budovách příliš velkou radost neudělala, proto od nás dostali také tablety, outdoorové kamery, vstupy do planetária nebo příspěvek na školní výlet pro celou třídu. Vítězům jsme zasloužené odměny s potěšením předali v pátek 11. května,“ řekl náměstek primátora a předseda odborné komise Vladimír Cigánek.

U obou oceněných škol budou na náklady města důkladně posouzena a navržena efektivní úsporná opatření, integrace obnovitelných zdrojů nebo dalších provozních systémů. Modernizaci budov by mohl podpořit Státní program na podporu úspor energie - Program EFEKT vyhlášený Ministerstvem průmyslu a obchodu. Po vyhodnocení navržených opatření dojde k zajištění projektové přípravy s realizací o prázdninách roku 2019.

Ve školních budovách mohou být modernizovány otopné soustavy a její regulace, osvětlení, ventilační nebo klimatizační systémy pro dosažení vyššího komfortu během výuky, doplněna protihluková opatření, vybudován vhodný obnovitelný zdroj energie, nabíjecí místa pro elektrokola, systém zachytávání dešťové vody pro další užití např. v demonstračních zavlažovacích systémech nebo obecně udržování příznivého mikroklimatu v okolí školy v létě a další chytrá řešení.

"Jsem moc ráda, že jsou v naší škole žáci, kterým není lhostejná ochrana životního prostředí v Ostravě a okolí, a že dovedou navíc svoje myšlenky přeměnit v tak vtipné a poučné video, jak to v této soutěži předvedli. Zároveň se těšíme a jsme zvědavi na podobu vítězné ceny - Realizaci studie komplexní obnovy školy s využitím chytrých řešení," dodala k úspěchu svých žáků ředitelka ZŠ I. Sekaniny Miroslava Bukovská.

A v soutěži byly uděleny i Ceny sympatie, o kterých rozhodly hlasy veřejnosti na Facebooku. Ty byly uděleny celkem třem zúčastněným soutěžním týmům ze ZŠ Hrabová, ZŠ Michálkovice a porubské ZŠ gen. Škarvady. Soutěžící získali koloběžky a celoroční vstupy do Světa techniky v DOV.

Foto dne