Nejnovější zprávy: Z městských jatek v Ostravě bude galerie. Přestavba by mohla začít letos Fotbalová nostalgie: Baníkovci děkovali prvním mistrům z roku 1976

Byznys

Do kraje míří chytré a ekologické autobusy, mají wifi i klimatizaci

​Ve většině oblastí Moravskoslezského kraje začnou za několik měsíců jezdit noví autobusoví dopravci. Kraj je všechny vybral v soutěžích.

Ilustrační foto: Archiv

Dopravci na linky nasadí kvalitnější nízkopodlažní ekologické autobusy, kraj navíc díky soutěžím oproti současnému stavu asi 50 milionů korun ušetří. Novinářům to řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

"Tam, kde byli lidé zvyklí chodit do schodů, tak bude nízkopodlažní autobus, tam, kde byli zvyklí se potit při cestě, tak tam bude klimatizovaný autobus a tam, kde jim došla baterka v mobilu, tak tam si to budou moct nabít v nabíječce na USB," řekl Unucka.

Lidé budou v autobusech moci platit bezkontaktními kartami, stejně jako už je to možné v Ostravě, případně si koupit jízdenku přes internet a u řidiče se prokázat QR kódem.

"Pro kraj je pozitivní, že ušetřil asi 50 milionů korun v rámci soutěží i přesto, že kvalita autobusů se nedá srovnat s tím, co byla, a i přesto, že řidiči si vydělávají skoro dvakrát tolik, co předtím," řekl náměstek.

Autobusová doprava v kraji je rozdělena do 16 oblastí. Některé dopravce už kraj vybral v soutěži před dvěma lety, většinu vybírá letos. V kraji tak bude nově více působit společnost ČSAD Vsetín, která už jezdí na Třinecku. Bude provozovat autobusy také na Novojičínsku, Opavsku a Vítkovsku.

Na Bruntálsku, Krnovsku, Rýmařovsku a Novojičínsku začne jezdit nadnárodní dopravce Transdev, který v Česku založil filiálku.

Dominantním dopravcem bude trojlístek ČSAD Havířov, ČSAD Karviná a ČSAD Frýdek-Místek. Unucka řekl, že naopak společnosti Arriva zbude v kraji jen oblast Bílovecka a s dopravou v kraji skončí opavská společnost TQM a malí dopravci, jako je ODS Osoblažská dopravní společnost.

Noví dopravci by měli na linkách začít jezdit od prosince. Pokud by však někdo podal proti výsledkům soutěží námitky a kraj je nestihl vypořádat do konce června, změna by nastala zřejmě až v polovině příštího roku.

Dopravce na Frýdecko-Místecko a Hlučínsko kraj vybere během června. "Poslední oblast, která zbývá k soutěži, je Havířovsko, alias dneska to je "Plynovsko". Tam jezdí autobusy na CNG, ty úplně první, které byly koupené v rámci evropských dotací."

Tamní dopravce má smlouvu až do roku 2020. Unucka doplnil, že by kraj chtěl, aby od roku 2021 jezdily na Havířovsku autobusy na vodík.

Foto dne