Proměny kraje
21/06/2019 Jan Smekal

Dobrá zpráva: V kraji zamíří více absolventů základních škol za výučním listem

​Žáci a školáci mají před sebou poslední týden ve škole. Následně si budou užívat dva měsíce prázdnin.

Pro vysvědčení si v Moravskoslezském kraji půjde v pátek 28. června 150 tisíc školáků.

Téměř dvě třetiny z nich tvoří žáci základních škol, mezi kterými je také 11 384 prvňáků. Zbylých asi 46 tisíc tvoří studenti středních škol. Všichni se pak do lavic vrátí v pondělí 2. září.

„Když se podíváme na demografickou křivku, tak na prvním stupni počty dětí klesají, na druhém stupni je pak tendence stoupající, takže do budoucna čekáme nárůst počtu středoškoláků. Jejich pokles se tedy zastavil,“ uvedl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana pro školství a sport.

Počet odevzdaných zápisových lístků pro příští školní rok je pak srovnatelný s minulým rokem.

„Zajímavé je, že je více zápisových lístků odevzdaných do oborů zakončených výučním listem na úkor maturitních oborů. Podle mě je to dobrá zpráva, protože náš vzdělávací systém je prostupný. Žáci si udělají za tři roky výuční list, a následně mohou pokračovat v nadstavbě a dodělat si maturitu, v ničem je to neomezuje. Je lepší, když má žák výuční list a pak se může vzdělávat dál,“ míní Folwarczny.

„Pro příklad v kraji máme několik ředitelů středních odborných škol, kteří se nejprve vyučili, pak si na stejné škole udělali maturitu a následně ještě vystudovali vysokou školu a dnes jsou z nich ředitelé. Tento týden jsme například uváděli do funkce absolventa českotěšínské střední odborné školy,“ přiblížil náměstek.

„Pokud tedy někdo říká, že někomu zničíme kariéru, když jej budeme tlačit do oborů s výučním listem, tak to není pravda. Je lepší, aby se žák takto vzdělal a pokud má ambice, může pak ve studiu pokračovat dál. Nikdo mu v tom bránit nebude.“

Od září začnou fungovat obory Železničář a Sladovník-pivovarník Od září pak začnou fungovat dva nové obory. Prvním je Železničář, po němž byla poptávka z firmy AWT. Druhým oborem je Sladovník-pivovarník, na který byly požadavky od malých pivovarů.

„Na obor Železničář se přihlásilo dvanáct žáků, což je ideální stav, protože se otevře dvouoborová třída. V Albrechtově střední škole v Českém Těšíně vznikne obor Sladovník-pivovarník. Tady je přihlášeno deset žáků, budou se učit společně s řezníky, s nimiž budou mít společnou všeobecnou přípravu, odborná výuka je dělená,“ nastínil Folwarczny.

„Tento obor podpořil pivovar Radegast v Nošovicích a učitelé, kteří budou vyučovat odborné předměty tohoto oboru, už tam byli na praxi. Je tam chemická laboratoř i potřebné zázemí. Učitelé už jsou připravovaní tak, aby mohli vyučovat odborné předměty,“ pokračoval.

Společně s řediteli pak vedení kraje organizuje tzv. kulaté stoly, u kterých se vyhodnocují výsledky přijímacích řízení a diskutuje se o tom, které obory by bylo dobré otevřít v budoucnu.

„Máme už s řediteli jakousi dohodu, které obory začnou nabízet od roku 2020/2021. Momentálně je zájem jedné střední školy otevřít obor IT technologie, ale tam se ještě musíme domluvit s ředitelem, jestli je tam potenciál žáků na základní škole,“ přiblížil Folwarczny.

Jedná se o střední školu v lokalitě, kde je méně dětí a je to jakýsi pokus, jak tuto školu udržet, zachránit, takže se pokusíme otevřít a nabídnout žákům obor IT, který je velice zajímavý a hlavně potřebný,“ doplnil s tím, že jde o střední školu v Jablunkově.

Moravskoslezskému kraji se pak v letošním školním roce velice osvědčila stipendia, na kterých žákům prvních a druhých ročníků podporovaných oborů vyplatili téměř sedm milionů korun.

„Od příštího školního roku budeme poskytovat stipendia žákům prvního, druhého a třetího ročníku na šestnácti oborech, které jsou podporované stipendii. Odezva ze škol na stipendia je velice pozitivní. Zlepšila se jak docházka studentů, tak jejich studijní výsledky. Stipendia jsou rozdělena na motivační a prospěchovou složku,“ upřesnil Folwarczny.

Konec školního roku každoročně netrpělivě vyhlížejí nejen školáci, ale také učitelé. Někteří z nich se pak o prázdninách vypraví na specializovaný jazykový kurz.

„Dlouhodobě se snažíme podporovat výuku cizích jazyků. Vloni vyjelo o prázdninách na specializovaný kurz cizího jazyka 31 pedagogů, letos jich bude 43. Tento zájem z řad vyučujících nás těší, že i o prázdninách se chtějí vzdělávat,“ poznamenal Folwarczny.

Vybraní studenti gastronomie se budou učit v korejském Ulsanu Moravskoslezský kraj má nový partnerský region ve Vologdě v Rusku, kde bude probíhat první kurz pro učitele ruštiny.

„Dvanáct učitelů vyjede do Vologdy, aby se tam učilo ruštinu. Chceme také něco nabídnout gastronomickým oborům. Uzavřeli jsme tak spolupráci s městem Ulsan. Deset žáků a dva vyučující vyrazí na gastronomický kurz tradiční korejské kuchyně do Ulsanu,“ přiblížil náměstek s tím, že půjde o vybrané žáky z gastronomických škol.

„Je to obrovská motivace pro žáky i učitele, kteří tam pojedou. Recipročně pak k nám zavítají žáci z Koreje. Žáci se tam budou učit korejskou kuchyni, ale budou mít možnost předvést také své české kulinářské umění.“

Vzhledem k tomu, že v Ulsanu sídlí Hyundai, chce vedení kraje v tomto městě navázat také spolupráci středních automobilových škol.

„Máme Hyundai přímo v kraji, takže budeme v Ulsanu jednat o tom, abychom tam našli partnera i pro naše automobilové průmyslovky, aby naši žáci měli větší možnost praxe tady v Hyundai nebo v Koreji. Hodně se totiž mluví o vodíku a o elektřině, přičemž Hyundai chce být lídrem v elektřině. Byla by to cesta, jak nabídnout něco nového našim školám,“ zamyslel se Folwarczny.

Moravskoslezský kraj se také dohodl s Úřadem práce na tom, že sjednotí veletrhy v kraji. Ty budou pod patronací Úřadu práce. Ve větší míře se do nich zapojí firmy, kraj i školy.

„Dříve to fungovalo tak, že to někdo pořádal, ale střední škola si musela zaplatit místo na veletrhu a stálo ji to třeba i třicet tisíc korun. Dneska to všechno půjde přes Úřad práce, takže školy za to nebudou nic platit. Očekáváme od toho, že se zvedne více povědomí mezi lidmi o jednotlivých středních školách.“

O prázdninách pak probíhají také rekonstrukce a opravy škol. Celkově bude na školách probíhat 62 investičních akcí během léta. „Některé z nich už začaly. Celkově vyjdou na 457 milionů korun. Peníze půjdou nejen z krajského rozpočtu, ale také z evropských prostředků,“ uzavřel Folwarczny.

Sdílejte článek