25/05/2018 Tomáš Svoboda

Druhá liga skončila: Vítězem je Opava, s Frýdkem-Místkem padají Vítkovice

Očekávaným triumfem Opavy, která rozstřílela poslední Frýdek-Místek 7:0, i smutkem v boji o všechno v podání Vítkovic, které prohrály v Ústí nad Labem 0:4, skončila v pátek večer druholigová sezóna.

Týmy z našeho kraje v ní byly stejně jako v předchozím ročníku hodně vidět. Bohužel to kromě špice tabulky platilo i o spodních patrech, kde obsadily obě sestupová místa.

Opava, na jejíž vedoucí pozici ještě dotírala Příbram, si závěrečné 30. kolo užila podle svého. Frýdku-Místku, o jehož sestupu už bylo rozhodnuto, nastřílela čtyři branky hned v první půli.

Před zraky nadšeného publika potvrdila reputaci suveréna, který nad soupeři herně dominoval a v celkem pěti případech jim dokázal nasázet pět či více branek. Celkem jich bylo 76, což je úctyhodné číslo.

Fortuna národní ligu svěřenci trenéra Romana Skuhravého vyhráli se ziskem 63 bodů. Přesně tolik získali i loni, ale to je dokázalo předčít duo Olomouc a Baník.

Poslední zápas sezóny režíroval matador Pavel Zavadil, po jehož akcích padly čtyři góly. Dvakrát se prosadili kapitán Nemanja Kuzmanovič, záložník Jakub Janetzký a útočník Tomáš Smola. Jeden gól přidal další forvard David Puškáč.

Frýdek-Místek naopak dohrál sezónu v rozkladu, který byl dán předchozí klíčovou prohrou s Ústím nad Labem.

Tentýž protivník se nakonec stal osudným i Vítkovicím, které na jeho hřišti v přímém střetu o záchranu utrpěly jasnou prohru. Aktivita domácích vyústila v rychlé vedení, které zařídil Richter.

Vyrovnat sice mohl Pašek, ale jeho střela přes hlavu, která mířila těsně vedle, byla v podstatě jedinou ráznější odpovědí.

A tak před přestávkou zvýšil z penalty na 2:0 Pilík a další dvě branky přidali ve druhé půli kmenoví hráči ostravského Baníku Pokorný a Jakubov, kteří v Ústí nad Labem hostují.

Mimochodem, o záchranu klubu z dalekého severu Čech se zasloužili společně s dalšími ex-baníkovci, brankářem Vaškem a trenéry Křečkem a Šimurkou. Zatímco oni se mohli radovat, Vítkovice ovládl smutek.

„V našem případě byl bohužel trestuhodný úvod sezóny, kdy mužstvo uhrálo v deseti zápasech pouze čtyři body. Pak jsme začali hrát, ukázali kvalitu, ale ve finále to bylo málo,“ uvedl trenér Ludevít Grmela, který mužstvo převzal po 10. kole.

V dobrém rozpoložení pak ročník 2017/2018 zakončil celkově pátý Třinec. Doma s Varnsdorfem remizoval 2:2 díky trefám Bedecse a Dediče. Páté místo je nejlepším umístěním klubu od návratu do druhé ligy v roce 2013.