Kultura
22/06/2018 Martin Jiroušek

​Dům umění ovládly Diplomky 2018, čerství absolventi vystavili své práce

Nejrůznější artefakty, sochy, obrazy, instalace, knižní objekty, videa - více jak dvacet diplomových prací čerstvých absolventů Fakulty umění Ostravské univerzity jsou k vidění v horním sálu Domu umění v Ostravě.

Některá díla jsou umístěna ve vestibulu a jedna socha dokonce shlíží na příchozí či odchozí z venkovních schodů. Zaplněný sál na čtvrteční vernisáži přivítal nejen žáky, ale také jejich pedagogy.

Výstavu uvedl ředitel galerie Jiří Jůza, ale hned po něm se slova ujal děkan Fakulty umění František Kowolowski: „Vystavené objekty mají otevřený multimediální charakter, čemuž jsem velice rád. Je to dáno i dnešní dobou, která přináší jisté výzvy, které jsou mnohdy k zamyšlení. Na řadě prací je tak vidět i způsob vnímání dnešní reality. Charakteristické je zejména to, že studenti jsou velice tvární k jiným médiím a často hledají jejich průnik. Je vidět, že musí dané médium ovládnout, aby bylo věrohodné a zároveň aby v něm našel i obsahovou stránku,“ okomentoval výstavu děkan.

Absolventské práce pod střechou galerie byly přijaty jako sezónní událost. „Diplomky se k nám po letech vracejí, a to je jenom dobře,“ předeslal k samotnému zahájení Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarné umění a dodal vysvětlení: „Roky nacházely svou domovinu jinde, zůstaly homeless, a jsem rád, že se teď vracejí po křídla naší krajské instituce. Mladí magistři tak nyní mohou získat i svůj první institucionální rámec.“

Z pohledů studentů se jedná mnohdy o jejich první významnější prezentaci. O to očekávanější, protože často do svého díla vkládají i své osobní osudy, jdou symbolicky s kůží na trh.

„Moje práce se jmenuje Konstelace, zabývám se v ní svou nemocí. Jsem diabetička prvního typu, což je někdy nevyzpytatelné, proto se také v mé práci objevují zdánlivě nesouvislá spojení. Cílem je ukázat, jak přemýšlím. Co se týká zdejší výstavy, tak si myslím, že je super, že jsme se vrátili zpět do Domu umění, a že máme možnost v něm vystavovat, “ komentovala své dílo Gabriela Zelenková z ateliéru Malby.

Jiná vystavující zase úzkostlivě střežila svůj objekt v podobě autorské knihy, aby se jí nikdo nedotýkal. Knihou jako uměleckým artefaktem si prostě nemůže nikdo jen tak listovat, její kolegové byli o něco sdílnější a pro případné nenechavce u knižních objektů připravili i bílé rukavičky.

Celý velký sál ovládla rozmanitost, někteří kolegové výtvarníci si přišli prohlédnout práci svých mladších souputníků, například výtvarník Lukáš Kleberc prozradil, že mapu světa ve videoinstalaci Františka Muchy z Intermédií pojídá přímo on, a spolykat všechen umělohmotný materiál prý nebylo moc příjemné.

Korunu přítomné pestrosti uvedených artefaktů nasadila v závěru akce živá hudba kapely München Konflikt. Divoká energie jako by přímo sálala z nitra nespoutaných tvůrců. Kytara i bicí vzpurně řinčely, klávesy podmanivě kvílely a zpěvačka elegantně střídala různé hlasové polohy.

„Jsme bakaláři z Kresby, jenom já z Intermédií. Hrajeme kraut, new wave, punk, jak nás někdo pojmenoval. Hrajeme ze srdce a baví nás to, co dodat? Inspirujeme se v různých žánrech, rádi hrajeme v galeriích, kam nás zvou kamarádi. Naše hudba je ze života, zpíváme o společných příhodách. Název není narážka na Mnichovskou dohodu, ale na toto město, kde se nám stala jedna příhoda,“ uvedla za kapelu její členka Michaela Rožnovská.

Zábava se konala nakonec ve všech sálech galerie. „Z mého pohledu se jedná o klasický absolventský salón. Směs prací anebo torz od sedmadvaceti autorů, kteří letos v létě absolvovali Fakultu umění Ostravské univerzity. Zhruba deset ateliérů, chybí jenom jeden. Tomuto množství odpovídá i pestrost a salónní charakter. Nemíním to nijak pejorativně, ale člověk se nemůže v tomto případě divit, že tady nenajde nějakou užší tematickou linii,“ dodává k výstavě Diplomky 2018 její kurátor Martin Fišr.

Jde o prezentaci pokud možno všech diplomových prací, které byly letos obhájeny. Obsáhla dva prostory. V Domě umění je jich zastoupeno jedenadvacet, šest autorů je k vidění na Českobratrské ulici, kde výstava pokračuje.

Zastoupen není jenom ateliér animovaného filmu. „To jen proto, že jejich práce je časově náročnější, o to více jich bude vystavovat příští rok,“ vysvětluje Fišr.

Výstava nadějných umělců, z nichž někteří ještě budou hledat své místo v životě i umění, potrvá do 22. července.

Sdílejte článek