Společnost
11/07/2016 Tomáš Svoboda

Dva roky a v Baníku nezůstal kámen na kameni. Kde jsou někdejší hvězdy a jak se jim daří?

Není to žádná historie, kdepak. Jsou to pouhé dva roky, co měl ostravský Baník tým, který aspiroval na to cpát se mezi přední týmy první ligy. Místo toho však letos na jaře poprvé od roku 1966 sestoupil do ligy druhé. Magazín PATRIOT se zaměřil na to, jak se od léta roku 2014 proměnilo složení mužstva a co je dnes s jeho tehdejšími členy.

Půlroční záchvěv nadějí a víry v to, že tehdejší Baník, vedený trenéry Martinem Svědíkem a Radomírem Korytářem, může hrát o něco víc než o udržení ligové existence si přímo ze hřiště pamatují pouze tři hráči toho současného.

Daniel Holzer, Filip Kaša a Dyjan Carlos de Azevedo byli u toho, když baníkovci porazili Spartu či Mladou Boleslav. Na soupisce tenkrát byli také Josef Celba a Jan Matěj, avšak ti se na hřiště nedostali.

Většina dalších hráčů z klubu přestoupila nebo se s nimi přestalo počítat ještě za éry minulého majitele Petra Šafarčíka, menší část mizí z Baníku nyní, kdy začíná druhé pololetí šéfování nového majitele Václava Brabce a jeho managementu. V něm o podobě týmu rozhodují zkušenosti kouče Vlastimila Petržely a sportovního manažera Dušana Vrťa.

Pojďme se nyní ohlédnout za obdobím vymezeným poslední úspěšnou sestavou a sestupem do druhé ligy formou miniprofilů jednotlivých aktérů rozdělených podle postů klasicky na brankáře, obránce, záložníky a útočníky.

Nejvyrovnanější v lize, tak se říkalo brankářské dvojici Pavlenka – Šrom

Jiří Pavlenka – V Baníku se stal právě od léta roku 2014 jasnou jedničkou, od té doby do branky v lize nikoho jiného nepustil. Na počátku tohoto roku ještě zahájil přípravu v Ostravě, ale záhy zamířil podle očekávání do pražské Slavie, kde by si měl vybudovat podobně silnou pozici.

Vojtěch Šrom – Když na jaře 2014 výborně zaskočil za zraněného Pavlenku a pomohl k záchraně, začalo se mluvit o silné brankářské dvojici Baníku. V roli jedničky však letos na jaře kouče Petrželu příliš nepřesvědčil, a tak s ním klub přestal počítat. V letní přípravě místo něj angažoval bývalou baníkovskou oporu Petra Vaška. Šrom se naopak připravuje s ligovým nováčkem z Karviné.

Patrik Macej – Ligu za Baník nikdy nechytal, jakožto brankář číslo tři odešel v zimě 2015 na Slovensko, kde postupně chytal za Michalovce, Trebišov a Lokomotivu Košice.

Odešli výborní odchovanci Baránek, Frydrych a Stronati, co Kaša s Vengřinkem?

Michal Frydrych – Jako kapitán a jistota defenzivní linie v Baníku už nějakou dobu přesluhoval, loňský podzimní přestup do Slavie byl pro něj vysvobozením a novou motivací. Určitě by si však představoval, že jeho herní vytížení bude ještě výraznější než dosud.

Jan Baránek – Top hráč, který převyšuje úroveň české ligy. Takže není divu, že jej Baník neudržel a v zimě roku 2014 prodal do Plzně. Pokud půjde dál stejnou cestou, brzy rozšíří svoji sbírku dvou mistrovských titulů o zajímavé zahraniční angažmá.

Patrizio Stronati – Kometa ligového podzimu 2014, která vyrostla vedle kamaráda Jana Baránka. Po přestupu za lukrativním angažmá do Austrie Vídeň se dokázal na jaře 2015 prosadit do sestavy, ale po změně trenéra šel na lavičku. Za celou loňskou sezónu odehrál pouze 3 zápasy. Dříve se mluvilo o možnosti jeho hostování v Ostravě, Rakušané však byli proti.

Filip Kaša – Další z odchovanců klubu, který do ligy vstoupil ve velkém stylu na jaře 2014. Od té doby však jeho výkony už nebyly tak oslnivé. Přesto se stal členem základní sestavy, v minulosti se o něj zajímaly Teplice, reálný údajně mohl být i jeho odchod do Žiliny. Avšak vzhledem k předčasnému ukončení smlouvy nového stopera Dobrotky jej bude chtít vedení udržet.

Ondřej Sukup – Stabilní pozici v Baníku si během svého působení nezískal, přesto pomohl k několika důležitým výhrám, a to hlavně na jaře a na podzim roku 2014. Po skončení smlouvy odešel během června do bulharského celku Černo More Varna.

Tomáš Vengřinek – Odchovance, který je v Baníku od šesti let, potkalo v nejlepší formě na jaře 2014 smolné zranění, po kterém se více než rok vracel zpět na ligový trávník. Od té doby se mu nepodařilo prosadit se do sestavy. Kouč Petržela s ním nyní nepočítá a možný je jeho odchod do švýcarské druhé ligy či do Třince.

Oldřich Byrtus – Další z řady mladých obránců, kteří v klubu prošli mládežnickou základnou, se v áčku mihl během roku 2014. Potom už s ním trenéři příliš nepočítali, a tak loni odešel na hostování do Karviné, jaro strávil ve Frýdku-Místku.

Josef Celba – Mladý obránce, který by se mohl prosadit v nově budovaném mužstvu Baníku. Kouč Petržela s ním zřejmě zamýšlí obsadit pozici pravého beka. Před dvěma lety byl pouze členem širšího kádru.

Ze záložníků se nejvíce prosadil Greguš

Ján Greguš – Velká osobnost a kapitán týmu z podzimu 2014, který ještě na konci téhož roku zamířil do Jablonce. Zahrál si evropské poháry, prosadil se do slovenské reprezentace, za kterou nastoupil i na evropském šampionátu. Další velký krok v úspěšné kariéře udělal nedávným přestupem do FC Kodaň.

Davor Kukec – V klubu strávil celou éru majitele Šafarčíka, dokázal si získat fanoušky krásnými góly, ale mnozí mu vytýkali nedostatečný přístup a malou bojovnost. Na konci loňského roku přestoupil do Teplic, které byly na jaře paradoxně jedním z nejslabších týmů celé ligy.

Vojtěch Štěpán – Bojovník a vyhlášený sprinter zažil v Baníku dost možná nejlepší angažmá kariéry. Navzdory tomu odešel v tichosti po skončení smlouvy v létě minulého roku do mateřské Sigmy Olomouc, kde ke své smůle plnil pouze roli náhradníka.

Daniel Holzer – Vypracoval se ve stálici základní sestavy a na jaře konečně začal ukazovat svůj ofenzivní potenciál. Po sezóně se mluvilo o jeho odchodu do Liberce, měla to být hotová věc, ale současný kapitán v Baníku nadále zůstává. Klub s ním chce prodloužit smlouvu. Podaří se udržet jeden ze základních pilířů týmu?

Dyjan Carlos de Azevedo – Fanoušky oblíbený brazilský hračička se navzdory mnoha skeptickým hlasům nakonec prosadil u všech baníkovských trenérů. Mít větší efektivitu a odvahu v koncovce, byl by opravdovou hvězdou. Zdálo se, že po sezóně zmizí, ale vedení jej udrželo díky vysoce nadstandardní nové smlouvě. Kvůli zranění však vypadl z letní přípravy.

Joel Lindpere – Na jeho výkony byla svého času zvědavá celá liga. Estonský světoběžník si sice odehrál během roku 2014 svůj standard, ale zápasy rozhodovali jiní. Zkušenostmi však plnil roli důležité osobnosti v týmu s řadou cizinců. Po skončení smlouvy se v lednu 2015 vrátil domů, do klubu Nomme Kalju, kde s fotbalem začínal.

Derrick Mensah – Pokud byl zdravý, snesly jeho výkony měřítka ligového fotbalu. Kvůli častým zraněním však dopadlo angažmá mladého hráče z Ghany rozpačitě. O mnoho lepší to není ani v norském Haugesundu, kam přestoupil letos v zimě, zahrál si pouze ve čtyřech utkáních.

Marek Šichor – Na podzim 2014 dokázal rozhodnout svým gólem zápas s Mladou Boleslaví, ale jinak byl jen málo viditelný. Když odcházel Greguš, viděl v něm tehdejší trenér Frňka jeho potenciálního nástupce. Zůstalo jen u představ, současný kouč Petržela už s ním po červnovém skončení smlouvy nepočítá.

Jan Matěj – Jeden ze zástupců silného ročníku 1996, na kterém by mohl Baník zcela reálně stavět svoji budoucnost. Pro kouče Petrželu jsou právě tihle mladí hráči důvodem, proč vůbec do Ostravy přišel. Před dvěma lety ligu ještě nehrál, se svým současným nadřízeným se potkal během hostování ve Vlašimi.

Narh proti přesile, takový byl většinou útok Baníku…

Francis Narh – Ghanský mladík do ligy vstoupil na jaře 2014 famózně, fanoušci z něj byli nadšení. Postupně však jeho síla mizela, většinou se bil na hrotu sám proti přesile obránců soupeře, což mu příliš nesvědčilo. Přesto patřil do základní sestavy. V lednu přestoupil do Levski Sofia, kde zatím podobně jako v Baníku sbírá více karet než gólů, v patnácti zápasech se trefil jednou.

Václav Svěrkoš – Mezi tvrdým jádrem fanouškům je ikonou, přestože za klub neodehrál tolik co třeba Martin Lukeš, Radek Slončík nebo René Bolf. Poslední úspěšnou éru si už příliš neužil, protože si nejprve v létě 2014 obnovil vážné zranění kolena a posléze s klubem vstoupil do soudního sporu o několik miliónů, který dosud není uzavřen. Zdravotní komplikace pro něj znamenaly faktický konec profesionální kariéry.

David Petrus – Jeho působení ovlivnilo zranění kolena, po kterém už se mu nepovedlo vrátit se do formy dřívějšího druholigového střelce Pardubic. V zimě 2015 odešel do Hradce Králové, kde se neprosadil, naposled hostoval v divizních Živanicích.

Petržela začíná zase od nuly, jistotou jsou mladí…

Přehled posledního úspěšného kádru Baníku z podzimu 2014 docela výstižně ukazuje, že experimenty s posilováním týmu odjinud se příliš nepovedly. To se potvrdilo i později, kdy přišli a relativně brzy bez fanfár zase odešli hráči jako Martin Kouřil, Patrik Mišák, Luka Lučič či Václav Ježdík.

Výkony naopak stály především na vlastních hráčích, odchovancích, kteří jsou nejcennějším artiklem pro každý klub. To jistě chápe i nový vlastník, který většinu odchovanců (zatím) drží v Ostravě.

Přestože se současný management snaží mladé mužstvo před startem druhé ligy posílit, zázraky nedovede, a tak po vychladnutí krátkodobé jarní euforie, kdy se naznačovaly návraty srdcařů s Milanem Barošem v čele, přichází realita a s ní hráči jako Lupták, Hlinka nebo naposled mladý stoper Pokorný. Tedy jména, která zřejmě ani druholigové soupeře příliš neohromí.

Zdá se, že nakonec asi nezbude než jít cestou, kterou od začátku své ostravské anabáze prosazuje kouč Petržela. Tedy stavět na mladých, kterých pod hlavičkou Baníku stále ještě běhá dost na to, aby se z nich dal sestavit tým, kterému budou lidi zase rádi fandit. A to i přesto, že návrat do první ligy s nimi nemusí být zrovna raketový…

Sdílejte článek