Cestování
16/03/2018 Jaroslav Baďura

​Elektrárna Dlouhé stráně, jeden z divů Česka, se dočkala poštovní známky

Česká pošta uvedla do oběhu novou příležitostnou poštovní známku z cyklu Krásy naší vlasti, která připomíná přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Autorem příležitostné známky je Adolf Absolon.

Adolf Absolon (79 let), je přední český geolog, cestovatel a malíř, má za sebou mnoho výstav, ilustroval desítky knih odborné i krásné literatury. Od roku 1995 se věnuje také české známkové tvorbě – připravil návrhy pro 27 poštovních známek, které jsou výraznou a významnou součástí Absolonovy tvorby. Jeho známky vynikají nezaměnitelným rukopisem a u barevných prací citem pro ladící kompozici.

"Známka byla zařazena do emise Krásy naší vlasti. Asi proto bylo rozhodnuto, že návrh známky zpracuji já jako výtvarník – krajinář. Dlouhé stráně jsem navštívil osobně. Exkurze v elektrárně byla velkým zážitkem, stejně jako atmosféra samotné horní nádrže. Chtěl jsem na známce ukázat její zasazení do nádherné přírody Hrubého Jeseníku, proto jsem zvolil pohled od jihozápadu k severovýchodu, aby byl vidět i hlavní hřeben s Pradědem a paseka se Švýcárnou," uvedl autor.

„Dlouhé stráně se po 20 letech od spuštění elektrárny staly legendou, takže si známku určitě zaslouží. Já to beru jako zadostiučinění pro všechny odborníky, kteří záměr postavit v podstatě podzemní elektrárnu uprostřed Jeseníků za minulého režimu prosadili a po roce 1989 obhájili, protože dnes je jasné, že je to energeticky, ekonomicky i ekologicky životaschopný projekt. Vydání známky je také poděkováním několika tisícovkám lidí, kteří se více než 20 let podíleli na výstavbě elektrárny v neuvěřitelně náročných podmínkách," řekl Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ.

Výstavba elektrárny byla zahájena v květnu 1978. Na počátku osmdesátých let však byla z rozhodnutí centrálních orgánů převedena do útlumového programu. V roce 1985 došlo k modernizaci projektu a po roce 1989 bylo rozhodnuto stavbu dokončit. Do provozu byla elektrárna uvedena v roce 1996. Elektrárna Dlouhé stráně plní v elektrizační soustavě několik významných funkcí – statickou, dynamickou a kompenzační.

Statickou funkcí se rozumí přeměna nadbytečné energie v soustavě na energii špičkovou - v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud. Dynamickou funkcí přečerpávací vodní elektrárny se rozumí schopnost plnit funkci výkonové rezervy systému, vyrábět regulační výkon a energii a podílet se na řízení kmitočtu soustavy. Kompenzační provoz slouží k regulaci napětí v soustavě.

Sdílejte článek