Společnost
22/08/2020 Petr Broulík

​Firma dala školákům 50 notebooků. Teď proškolí učitele ve výuce na dálku

Všichni školáci a studenti si to při jarní reakci vlády na nástup pandemie nákazy koronaviru zažili.

Museli zůstat doma a učili se na dálku. Jenže ti, kteří jsou ze sociálně slabších rodin, vyloučených lokalit nebo třeba jen ty z početnějších rodin měli najednou problém.

Jejich rodiče notebook, který by děti mohly užívat, neměli. Nebo neměli notebooky pro všechny své děti. Nebo měli při komunikaci na dálku se svými žáky naopak problémy sami učitelé.

Což způsobilo, že někteří školáci neměli pro další výuku stejné podmínky jako jejich spolužáci ve třídách z rodin, které na takové vybavení a přístroje měli.

A právě rovný přístup k dálkovému studiu a vzdělávání v podobných případech chce pro žáky svých padesáti základních škol zajistit město Ostrava. Magistrát se proto chystá ještě před zahájením školního roku vyhlásit program na podporu dálkového, tedy distančního vzdělávání.

Ředitelé ostravských škol se budou školit, jak na výuku na dálku

Program by měl zajistit pro ředitele ostravských škol bezplatná školení v oblasti online komunikace mezi učiteli a žáky. Tato školení zajistil magistrát všem ředitelům jako reakci právě na situaci v době jarního uzavření škol při epidemii koronaviru.

„Školy si totiž v době krize neuměly vybrat jeden konkrétní program a děti pak nezvládaly výuku, protože každý učitel používal jiný způsob komunikace s dětmi. Rodiny pak měly pro komunikaci s učiteli čtyři i pět různých programů,“ líčí náměstkyně pro školství Andrea Hoffmanová.

Stačí, když je v rodině více školáků. A hned je s výukou na dálku problém

Upozornila, že problém chybějících notebooků v době krize koronaviru se netýkal jen žáků ze sociálně slabých rodin, ale i těch rodin, které prostě měly více školou povinných dětí. „A okamžitě je online výuka všech dětí problém. Takových školáků s problémy kolem výuky na dálku napočítaly školy na jaře zhruba tisíc,“ řekla náměstkyně.

Školení ředitelů základních škol na systém výuky na dálku povedou pracovníci firmy TietoEVRY. Tato firma nabídla pomoc ostravským základním školám už v období jejich jarního uzavření kvůli epidemii covid-19. Pro rodiny, které nebyly schopny zajistit svým dětem techniku pro splnění online distanční výuky, poskytla totiž padesát notebooků.

Notebooky pro děti. Pomoc ve správný čas na správném místě

„Dalších dvacet notebooků firma daruje v budoucích dnech i do dalších škol, které ještě tuto formu podpory neobdržely. Jedná se o funkční, repasované notebooky. Jak ty na jaře, tak tyto další poskytuje firma formou dlouhodobé zápůjčky, přičemž ale notebooky už nebude chtít zpět,“ upozornila náměstkyně pro školství Andrea Hoffmanová.

Notebooky dostaly na jaře základní školy Klegova, A. Kučery, Šoupala, na Dětské, v Hrabové, Proskovicích, Hrabůvce a další. Předány byly také například v Domě na půli cesty a v Centru inkluze.

„Jednalo se o velkou pomoc poskytnutou ve správný čas na správném místě. Techniku jsme předali rodinám, ve kterých mají více dětí a jejich současná sociální situace byla velmi tíživá,“ uvedla například Petra Kalousková, ředitelka Základní a mateřské školy MUDr. Emílie Lukášové v Hrabůvce.

Ředitele škol seznámí ajťáci se třemi nejvyužívanějšími aplikacemi

Společnost TietoEVRY seznámí v půlce září ředitele ostravských základních škol ve čtyřech půldenních školeních se třemi nejvyužívanějšími aplikacemi, které umožňují týmovou spolupráci online.

Jedná se o Microsoft Teams, Google a Zoom. Každého ze školení se zúčastní bezplatně až 25 lidí. Školit je budou specialisté z IT společnosti, po dohodě to bude možné i online. Zástupci firmy slibují, že díky konzultacím by poté měla být výuka školáků po síti efektivní i zábavná.

Náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmanová řekla, že silné firmy v Ostravě se čím dál častěji zapojují do projektů, které jsou odpovědné společnosti.

„Managementy si uvědomují, že dobré podmínky pro jejich podnikání jdou ruku v ruce s rozvojem regionu, ve kterém působí. Tato forma spolupráce prospívá všem zúčastněným, tedy samotným firmám, městu i celé komunitě. Firma TietoEVRY jako jeden z významných zaměstnavatelů s 2 400 zaměstnanci jen v Ostravě patří k mimořádně aktivním. Přesně tento případ by měl být i pro další společnosti příkladem, jak se v regionu lze angažovat,“ řekla náměstkyně a za spolupráci s městem firmě poděkovala.

Firma vnímá vzdělání jako zásadní pro rozvoj každého člověka

Na podporu distanční výuky na základních školách zřizovaných městem by město mohlo poskytnout až čtyři miliony korun, o nichž budou radní města jednat příští týden.

„O tuto podporu by si školy požádaly v září a v říjnu by je posoudila rada města,“ řekla náměstkyně Andrea Hoffmannová a dodala, že z těchto dotačních peněz bude možné uhradit proškolení celého pedagogického sboru v užívání vybrané aplikace.

Peníze poslouží také k pořízení sim karet modemů pro datové připojení, digitálních učebnic, výukových programů a softwaru, který souvisí s digitální výukou.

„Spolu s našimi zaměstnanci pomáháme v regionu dlouhodobě. Například poskytujeme naše počítače tam, kde je potřeba, tedy neziskovým organizacím, hospicům, vzdělávacím spolkům a podobně. Na jaře jsme poskytnutím notebooků podpořili žáky a studenty, kteří se mohli učit pouze online. A to proto, že vzdělání vnímáme jako naprosto zásadní pro rozvoj každého člověka. Ve spolupráci s městem Ostrava jsme naše notebooky nabídli hlavně do sociálně znevýhodněných rodin, které si vlastní notebooky nemohou dovolit, a pokračovat v tom budeme i na podzim,“ informovala tisková mluvčí společnosti TietoEVRY Zuzana Mánková.

Sdílejte článek