Byznys
08/09/2018 Jaroslav Baďura

Firma vyvíjí v Moravskoslezském inovačním centru robota - zahrádkáře

O firmě Servistica, nově založené společnosti pro vývoj moderních high-tech technologií, jsme si povídali s jejími zakladateli Kamilem Vyhlídalem a Davidem Martinkem.

Dívám se na vaše webové stránky a jestli to správně chápu, tak se věnujete mnoha oblastem od marketingu, přes výstavbu budov a logistiku až k poradenství pro nové technologie. Předpokládám, že to je ta část činnosti, která vás spojuje s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC)? Můžete nám přiblížit tyto aktivity?
(KV) Servistica je nově založená investorská společnost pro vývoj moderních high-tech technologií. Je to mladá investorská firma, která si bere zkušenosti z klasického byznysu a průmyslové výroby a zároveň je umí zkombinovat s moderním podnikáním, startupy, kreativními lidmi, tvorbou, designem.

Jde o určité unikum mezi investory, protože pro nás je typické, že neposedáváme pouze nad tabulkami, ale v projektech se přímo angažujeme. A zkušenosti, které jsme získali v různých oblastech byznysu, dáváme do projektů. Můžeme tak poměrně rychle provést firmu počátečními starostmi a zároveň ji systematicky připravovat na výrobu. Výsledkem je pak precizně připravená firma, která má šanci rychle vyrůst mezi významné průmyslové hráče.

Stavíte v MSIC vývojovou laboratoř na vznik farmbotů. O co jde?
(KV) Farmbot je úžasná technologie, která vznikla na kalifornské polytechnice. V zásadě jde o malý farmářský robot pro hobby segment a domácí farmy. Relativně jednoduchý stroj, který vám umožní vytvořit si zahrádku na pěstování zeleniny, přičemž jeho úkolem je zbavit vás opakujících se a namáhavých činností, které jsou se zahrádkou, nebo skleníkem spojeny.

Třeba každodenní zalévání?
(KV) Nejen to. Farmbot zasadí plodiny, ošetřuje, odpleveluje, hnojí, zalévá, sleduje růst rostlin, a když nadejde čas sklizně, upozorní vás přes mobil, že je čas vypěstované plodiny sklidit. Ovládá se přes internet, mobil nebo tablet a díky němu se domácí pěstování stává hračkou. I pro lidi, kteří by měli rádi své vlastní kvalitní domácí potraviny, ale skutečně nemají čas věnovat se každodennímu obstarávání zahrádky. Farmbot tohle všechno vyřeší za ně.

Když se vrátíme ke stěhování do areálu MSIC. Co pro vás obecně inovační centra představují?
(KV) Považuji inovační centra za klíčový prvek v systému modernizace průmyslu. Je třeba si uvědomit, že výrobní firmy mají svůj zavedený systém vývoje a na inovace často přichází řada, až když konkurence vytvoří nové výrobky a získá předstih. Pak se začne horečně vyvíjet, ale to je už pozdě. Klasikou je, že konstrukce jsou zavaleny operativou a prací na stávajících projektech, a vývoj stojí.

(DM) Bylo by skvělé, kdyby se české firmy staly hnacím motorem inovací ve svých branžích. Cestou je propojit vlastní vývoj s programem univerzit, inovačních firem, designérských a konstrukčních kanceláří, které můžou krátkodobě zvýšit kreativní potenciál firem. Inovační centra v tom mají nezastupitelnou roli. Pomáhají překlenout mezeru mezi vědou, univerzitami a firmami. Umí vytvářet potřebné zázemí, najít lidi, pomoci zkušenostmi, sladit požadavky.

Jaké přínosy pro vás bude mít právě Moravskoslezské inovační centrum v Ostravě?
(DM) Pro nás bylo MSIC jasnou volbou. MSIC sousedí s VŠB-TU, což považujeme za přínosné jak pro vědecké pracovníky, tak i pro studenty. Důležitá je pro nás komunita. Přátelské ovzduší. Kreativita a výsledky. Věříme, že projekt farmbotu by mohl zaujmout spoustu vědeckých pracovníků, studentů, kteří se budou chtít na jeho vývoji podílet. Máme pro ně připraveny projekty, jsme připraveni investovat a podporovat jejich profesní růst. Při vývoji farmbotu bude poměrně značná šance pro programátory, konstruktéry, marketingové specialisty.

(KV) Co oceňuji, je přístup MSIC. Korektní, perfektní, připravený a poučený. Je vidět, že MSIC může být partnerem jak pro malé startupy, tak hlavně pro průmyslové firmy na severní Moravě. A pomoci s inovacemi, pomoci s vytvářením nových týmů pro firmy.

Je zřejmé, že místní komunitu brzy rozšíříte o nové kolegy. Jaké profese hledáte?
(DM) V tuhle chvíli vytváříme tým pro projekt farmbotu a docela rádi bychom získali partičku programátorů se zkušenostmi s C++ a zkušeností z programováním CNC strojů. Jde o to, propojit konstrukci stroje s řídícím systémem, podílet se na navrhování základní desky, budeme vytvářet software, aplikace, databáze. Je to velká příležitost pro talentované lídry. Být úplně u počátku nové technologie. Taková věc se nestává často. Je to jako navrhovat iPhone nebo iPad. Skvělá životní příležitost.

A na co se ještě těšíte?
(DM) Věřím, že budeme mít příležitost se potkat na nějaké společné akci. Líbí se mi systém na Stanfordu a jinde, kde je běžné, že firmy dělají povedené a zábavné prezentace a eventy, a lidi se tak mají možnost jak seznámit, tak i pobavit. Na to se těšíme.

(KV) Druhou věcí je sdílení zkušeností. Bylo by skvělé, kdybychom věděli o projektech, které firmy v areálu tvoří. Máme spousty kontaktů, zkušeností, může se stát, že dokážeme neformálně projekt posunout, propojit s výrobou, podpořit nebo inspirovat. Stává se to často a nás to i takhle baví. Být inspirací.

Sdílejte článek