Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

Fotbalový glosář: Karviná se už zachránila, Baník schytal rány přímo do slabin

Zatímco Karviná může po jasné výhře 4:2 na hřišti Jihlavy de facto slavit záchranu v první lize, o soutěž níže se nám situace na postupových místech pěkně zamotává. Baník nechal všechny body ve Frýdku-Místku, a tak mu jde zase o něco více po krku Opava, která vyhrála v Ústí nad Labem.

Ne že bychom chtěli úspěchy Karviné zlehčovat, ale prvoligová scéna zatím ve čtyřech jarních kolech nabídla velmi dietní menu. Alespoň trochu solidní formu v ní mají zhruba tři týmy a ostatní více či méně tonou v nejrůznějších trablech.

Je však naprosto správné a pro náš region hřejivé, že kromě vedoucí Slavie se role sběrače velmi nízko visících bodů chopil právě karvinský tým. Po sobotní výhře v Jihlavě, kterou zdecimoval čtyřmi góly, už může mančaft trenéra Jozefa Webera sezónu s nadhledem dohrát.

Mít deset kol před koncem 29 bodů a třináctibodový náskok na sestupovou pozici je sen každého nováčka, který konstantně a skromně volá: „Hlavně se zachraňme!“.

Z nynější pozice šestého týmu tabulky, tedy „nejlepšího ze zbytku ligy“ se nikoho nemusí bát. V součtu s podzimem drží už šestizápasovou sérii neporazitelnosti a silný trojboj – doma Plzeň, venku Liberec a doma Slavia si může celkem v klidu užít. Pod tlakem budou jiní.

Své o nutnosti vítězit budou vědět také týmy ve druhé lize, kde se blíží jarní šlágr v podobě slezského derby Opavy s Baníkem. O rozpoložení nejen těchto dvou rivalů více napoví náš glosář.

Jihlava vs. Karviná 2:4. Během zimy si hráči Karviné jistě představovali, že pořádně horká půda je bude na jaře čekat hlavně u soupeřů bojujících o záchranu. V Jihlavě však museli být zklamáni, protože domácí se rvali asi tak ostře jako bezzubý pes. Třeba takový kapitán „Karviňáků“ Pavel Eisman asi netušil, že ke vstřelení prvního ligového gólu stačí se prostě malinko rychleji rozběhnout na branku soupeře a pak míč jednoduše poslat kolem bezmocného gólmana. Inu, tak to bývá, když se proti sobě postaví Trápení vs. Pohoda. Výsledek hovoří sám za sebe.

Ústí nad Labem vs. Opava 0:1. V páteční předehrávce si Opava z dlouhého výletu na periferii Čech přivezla vydřené tři body, které nutně potřebovala, aby si z třetího místa udržela těsný kontakt s druhým Baníkem. Ze strany opavských fotbalistů to sice zatím na jaře žádná galashow není, ale jak naznačil trenér Roman Skuhravý, lehkost by měla přijít v nadcházejícím zápase s ostravským sokem. O tom, že na slezské derby budou Opavané, kteří na podzim v Ostravě prohráli 0:3, jakožto domácí důkladně připraveni, není třeba pochybovat.

Třinec vs. Táborsko 2:0. Domácím se během zimní pauzy evidentně povedlo to, po čem touží skoro všichni fotbaloví profesionálové. Tedy pověstná stabilizace a konsolidace mužstva, které navázalo na úspěšný finiš podzimu a sobotního soupeře, který měl být tzv. „velice herní“, smázlo už během prvních dvaceti minut. Jestli to tak půjde dál, může Třinec postupně přestat hledět za sebe a mířit vyrovnanou tabulkou nahoru, kde chtěl být před sezónou. Pozice „černého koně“ jara by mu jistě slušela.

Vítkovice vs. Žižkov 1:0. Ještě to nevzdáváme! Takový vzkaz vyslali fotbalisté Vítkovic všem, kteří jejich sestup do třetí ligy považují za jasnou záležitost. Ono se není co divit, když radost z výhry mohli oprášit po dlouhých třinácti zápasech (!). Po sérii těsných a často smolných porážek si tři body konečně zasloužili, o tom není sporu. Otázkou je, zda jsou schopni něco udělat se současnou sedmibodovou ztrátou na čtrnáctou příčku, která se rovná záchraně. Uvidíme. Jinak tohle utkání bylo jen slabou reklamou na fotbal.

Z pohledu Ostravy o to smutnější, že se v dresu pražského celku, který nemá příliš valnou pověst, objevil mladý talent z Baníku Mario Telnar (vzal to oklikou přes Slavii, pozn. red.). Očima nezaujatého fanouška se odliv perspektivního mládí jeví jako mnohem zásadnější problém než případný sestup či záchrana jednoho z ostravských klubů.

Frýdek-Místek vs. Baník 2:1. Současný Baník má několik slabin, z nichž některé jsou vidět skoro v každém zápase, jiné jen občas. V sobotním derby proti „Lipině“ schytal rány minimálně na tři slabá místa najednou. Zaprvé se projevila neúčast zraněného kapitána Tomáše Zápotočného, který by zřejmě obrannou hru ukočíroval lépe než mladí stopeři.

Zadruhé se tým složený hlavně v ofenzivě z hráčů menších postav hůře vyrovnával s enormním důrazem soupeře a za třetí mu prostě chybí střelec. Nejen kouč Vlastimil Petržela tak jistě bude hodně stát o to, aby už proti Opavě mohl hrát nejen Zápotočný, ale také velká zimní posila – statný útočník Alexander Jakubov.

A Frýdek-Místek? Tam vládne euforie jako hrom! Domácí sympaticky přiznali, že se na Baník chystali prakticky celou zimu, a bylo to vidět. Na svém stadionu ve Stovkách hráli už na podzim velmi dobré zápasy, asi i divácky atraktivnější, než byl ten poslední, ale porazit Baník před plnými tribunami a po parádním gólu nůžkami v podání Martina Vyskočila je zkrátka nejvíc.

Vize trenéra Miroslava Nemce o budování ambiciózního mužstva tak může směle pokračovat.

Foto dne