Nejnovější zprávy: Baník doprovodil Slavii k titulu, ale v poháru půjde zdvořilost stranou ​Soutěž sýrů v Karlovicích vyhrál kravský česnekový od Ludmily Rohelové

Sport

Fotbalový glosář: Opavě náladu zkazil brněnský azyl, Baníku zase Slovácko

V Brně, zhruba 175 kilometrů od domova, musejí odehrát většinu podzimu fotbalisté Slezského FC Opava. Sobotní "domácí" porážku 1:2 se Zlínem hodnotili jako zbytečnou. Ligový nováček ví, že má na lepší výsledky.

Gól Davida Puškáče nestačil, Opava prohrála se Zlínem 1:2 (Foto: sfc.cz)

Připomínat partě trenéra Romana Skuhravého, že kvůli chybějícímu vyhřívanému trávníku momentálně bojuje v nejhorších podmínkách ze všech celků první ligy, je asi zbytečné.

Všichni vědí, že opravdový domácí zápas hraný v Opavě by od první do poslední minuty vypadal jinak. Už jen kvůli prostředí, které umí být bouřlivé a dostane každého soupeře snadno pod tlak.

„Od začátku sezóny říkám, že se na to nebudeme vymlouvat. Domácí zápas jsme nezvládli. Máme před sebou hodně těžký los a budeme dělat všechno pro to, abychom se co nejdříve zvedli,“ řekl po prvním zápase v brněnském azylu trenér Opavanů.

Mančaft, který spoléhá zejména na dlouhodobou sehranost či na zkušenosti záložníka Pavla Zavadila, v lize zatím ukázal celkem sympatickou tvář.

Přesto je vidět, že bývalý druholigový suverén potřebuje získat více prvoligové jistoty. „Jsme absolutně konkurenceschopní, ale nemůžeme si dovolit dostávat tak laciné branky, které hraničí s naivitou,“ upozornil trenér Skuhravý.

Na mysli měl jak brzké vyloučení obránce Jaroslava Svozila, tak zaváhání brankáře Vojtěcha Šroma před rozhodujícím gólem na 1:2.

„Tvrdá práce pak lehce přichází vniveč. Dokážu to však pochopit, protože někteří hráči hrají první ligu poprvé,“ doplnil trenér, jehož týmu přijelo z Opavy ve velkém vedru fandit více než tisíc fanoušků.

Fakt, že si poprvé zajdou na domácí stadion zřejmě až počátkem listopadu, by každý z nich přijal s lehčím srdcem, kdyby už se konečně v opavských Městských sadech něco dělo.

Stávající, tedy letním sluníčkem řádně vyhřívaný, trávník se tam zatím zelená tak krásně, že je to až hřích nechávat jej jen tak ladem…

A co přinesl uplynulý víkend v dalších fotbalových baštách?

Slovácko vs. Baník 2:1. Slovácko se pro baníkovce stává symbolem utrpení. Prohráli s ním pětkrát z posledních šesti zápasů, přičemž v sobotu to bylo obzvláště kruté. V třetí nastavené minutě rozhodl laciný gól z dorážky po trestném kopu. „Fotbal někdy dává, jindy bere. Nám dneska vzal tři body,“ komentoval duel kouč Bohumil Páník, jehož chlapcům fotbal jistě zase brzy dá. Pokud si o to ovšem řeknou ještě lepším a koncentrovanějším výkonem.

Slavia vs. Karviná 4:0. Šílené a hanba. Takovými slovy hodnotili debakl na Slavii ostřílení borci karvinské sestavy Martin Berkovec a Marek Janečka. Spojeno v jedno, byla to šílená hanba. Kam zmizel vzdor outsidera? Jak mohl Hušbauer chůzí projít napříč vápnem a ještě zavěsit? Co si o tom pomyslí pánové z OKD, které je opět generálním sponzorem? Trenér Roman Nádvorník bude mít plno práce, aby slepenec přespolních hráčů motivoval k hrdému boji za slávu Karviné.

Vítkovice vs. Sokolov 2:0. Jediným týmem, který se o víkendu mohl radovat ze tří bodů, byly druholigové Vítkovice. Proti Sokolovu jim stačila intenzivní čtvrthodinka a pak s klidem přenechaly iniciativu soupeři. „Chtěli jsme hrát poctivý fotbal zezadu a nepouštět soupeře do vyložených šancí. Což se nám povedlo, stejně jako to, že hráči příkladně bojovali,“ chválil trenér Jiří Balcárek, který by v kádru ještě uvítal nějakou útočnou posilu.

Třinec vs. Prostějov 0:2. Jasné body zadarmo? Kdepak! Prostějov se po roce do druhé ligy vrátil v mnohem lepší kondici. Třinečtí si ale zřejmě mysleli, že znovu přijede něco jako chráněná fotbalová dílna. Byl to omyl, který bude mít dohru. „Musíme si to s hráči vyříkat a zřejmě je to bude docela bolet,“ naznačil trenér Jiří Neček, k jakým metodám v následujících dnech sáhne. Proč ne? Je to jedna z cest k základům poctivého fotbalu.

Foto dne