Společnost
15/08/2016 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Stačily dva góly za minutu a ligu straší nový přízrak z východu

Jedinečné zastoupení pěti regionáních týmů, a to včetně ostravského Baníku, ve druhé fotbalové lize, a historická účast nováčka z Karviné v té první, je pádným důvodem, abychom v Magazínu PATRIOT pravidelně glosovali jejich aktuální úspěchy i nezdary.

Každý nováček si mezi protřelými harcovníky musí získat respekt. Takové je pravidlo všech džunglí, a nejinak je tomu i v té nejvyšší fotbalové, kterou o víkendu doslova šokovali chlapci z Karviné. Jejich premiérová sobotní výhra 2:1 na hřišti super favorita z Mladé Boleslavi je proto z našeho regionálního pohledu jasnou událostí kola.

V jejím stínu tak logicky zůstává dění o soutěž níže, kde za pozornost stojí například tvrdě vydřená domácí výhra Baníku nad Třincem nebo šestigólová přestřelka v dalším derby mezi Opavou a Frýdkem-Místkem.

Mladá Boleslav vs. Karviná 1:2. Možná, že si domácí ještě zpětně budou žádat objasnění příčin současných neúspěchů od fotbalového bosse Pelty, který jim dle svých nejlepších zvyků odňal kouče Jarolíma, aby u reprezentace zalepil díru po útěku Vrby do Dagestánu. Ve městě automobilů se vzhledem k tomu rozhodli přetáhnout z Frýdku-Místku zkušeného trenéra Kalvodu, jehož premiéra proti bojácnému nováčkovi se vyvíjela docela nadějně.

Po velkém tlaku v první půli a gólu do šatny mělo být o všem jasno, ale asi i v Karviné jsou doteď v šoku, jak se to stalo, že během minuty se z předem poražených proměnili ve vítěze. Střelci gólů se znenadání stali pohotoví Janečka a Šisler, a tak mohl jejich trenér Weber nakonec spokojeně mluvit o největším vítězství, které dosud se svým týmem zažil. V kuloárech se říká, že většina soupeřů si od soboty začíná všímat, že první ligu letos opravdu nehraje Baník, ale jakýsi nový přízrak z východu republiky…

Baník vs. Třinec 2:1. Tomuto již v pátek odehranému zápasu jsme se věnovali v samostatné reportáži. Vzhledem k tomu, jak velkými změnami prošel Baník během léta, není divu, že soupeře nedrtí od první do poslední minuty. Z týmu, který hrál bezstarostné prvoligové jaro, bylo na Třinec připraveno pět hráčů, a to ještě všichni svorně na lavičce. Také oni viděli, kolik sil stála baníkovce pětiminutová bohorovnost v úvodu utkání. Protivníka zakopaného na třiceti metrech před vlastní brankou zdolali až v samém závěru. Konec dobrý, všechno dobré. Třinecký trenér Zbončák sympaticky uznal vyšší kvalitu Baníku, o tom, že to zatím ještě není ideál, své ovečky jistě poinformuje „starý lišák“ Petržela.

Opava vs. Frýdek-Místek 4:2. Druhé regionální derby nabídlo dvojnásobnou porci gólů a hlavně svědectví, že domácí si úvodní překvapivou remízou na hřišti Olomouce nedělali srandičky. V sobotu se oba týmy přetahovaly o vedení, které nejprve patřilo Frýdku-Místku, pak zase Opavě, ale první půle vedla nakonec ke smíru. Ve druhém dějství už o vítězi nebylo pochyb, a tak se zdá, že Opavané pod novým koučem Skuhravým mohou soutěž notně oživit. Naopak „Valcíři“ se zřejmě ještě nějakou chvíli budou srovnávat s nečekaným odchodem kouče Kalvody, kterého nahradil Nemec.

České Budějovice vs. Vítkovice 1:0. Pozitivní je, že se Vítkovice v neděli po šesti letech dočkaly obnovené premiéry ve druhé lize. Jejich úvodní domácí zápas byl totiž odložen. Jinak je nutné konstatovat, že se stejně jako před týdnem Třinec chovaly proti Jihočechům docela blahosklonně a jsou tak podepsány pod jejich akutálním vedením v celé soutěži. Jakým stylem se Vítkovice budou prezentovat, se teprve uvidí, jejich trenér West však první zápas viděl jako příklad konkurenceschopnosti a důstojného výkonu. Snad to příště bude stačit na víc…