Nejnovější zprávy: Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci Kamion plný cihel zablokoval dálnici u Bravantic

Společnost

Fotopasti v Beskydech a Javorníkách pořídily v zimě 86 fotek rysů a jednoho medvěda

Hnutí DUHA zveřejnilo výsledky zimního sledování velkých šelem v Beskydech, Javorníkách a Vsetínských vrších. Celkem zde fotopasti na konci roku 2015 a na počátku 2016 zachytily 86 návštěv rysů a v jednom případě fotoaparát zachytil i medvěda.

„Díky fotopastím umístěným v terénu jsme se tak dozvěděli, které velké šelmy, zejména rysi, nadále obývají východní hornaté území, a které se již delší dobu neukázaly,“ uvádějí za organizátory sledování šelem na webu www.selmy.cz Miroslav Kutal a Michal Bojda.

Rysice Draža s kotětem. Foto: Vlado Trulík a Hnutí DUHA Olomouc

Rysice Draža s kotětem. Foto: Vlado Trulík a Hnutí DUHA Olomouc

Přesná determinace a rovnoměrné pokrytí zájmového území fotopastmi v dostatečné hustotě umožňuje přesně odhadnout počet rysů, kteří se na česko-slovenském pomezí vyskytují.

Rysice Žofka s kotětem v Beskydech. Foto: Vlado Trulík a Hnutí DUHA Olomouc

Rysice Žofka s kotětem v Beskydech. Foto: Vlado Trulík a Hnutí DUHA Olomouc

„Do mapování, podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, se zapojily i další organizace, které pro společné vyhodnocení zapůjčily i své fotopasti: Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR, Mendelova univerzita v Brně, Český svaz ochránců přírody Radhošť a několik spolupracovníků z Česka i ze Slovenska. S kontrolou fotopastí pak významně pomáhali dobrovolníci Vlčích hlídek, kterých se letos zapojilo více než 150.“

Výsledky zkoumání fotografií z fotopastí i zjištění hlídek organizátory mapování šelem potěšily, přinesly ale i horší zprávy. „Oproti loňské zimě jsme už nezaznamenali rysici Lenku, jejíž mládě bylo na podzim přejeté na Dolní Bečvě, a Anežku, v jejímž revíru u Lidečka bylo nalezeno přejeté kotě.  Zmizel také výrazně skvrnitý, prozatím bezejmenný, potomek Lenky z roku 2014. Tento měsíc by měl 3 roky.“

Olda je syn Krále, který se narodil na jaře 2011. Foto: Vlado Trulík a Hnutí DUHA Olomouc

Olda je syn Krále, který se narodil na jaře 2011. Foto: Vlado Trulík a Hnutí DUHA Olomouc

Počet rysů za poslední roky stagnuje, přitom existují oblasti – východní část Beskyd, Vsetínské vrchy – kde navzdory dobrým podmínkám se rysi už řadu let trvale nevyskytují.

„Počet narozených koťat (v létě 2015 se jen v Moravskoslezských Beskydech narodilo minimálně 7 rysích koťat) naznačuje, že potenciál pro výskyt rysa není na česko-slovenském pomezí zcela využit. Doufejme, že mladí osamostatňující se rysi statistiku v dalších letech vylepší,“ dodávají členové Hnutí DUHA Olomouc.

Další snímky a informace jsou na www.selmy.cz.

Foto dne