Byznys
27/09/2018 Jaroslav Baďura

​Francouz i Belgičan. 11. Setkání Patriotů MSK ukáže, jak na kraj nahlíží lidé odjinud

Emmanuel Chilaud, Rastislav Kanócz, Martin Hausenblas nebo David Girten. Také 11. Setkání Patriotů MSK představí čtyři zajímavé řečníky. Tentokrát vystoupí na téma Moravskoslezský kraj pohledem zvenku.

Patrioti MSK – skupina podnikavých lidí, kteří se snaží zlepšovat image Moravskoslezského kraje – vstoupí v říjnu se svými Setkáními do druhé dekády - Magazín PATRIOT je hrdým mediálním partnerem.

Inspirativní networkingová setkání s úspěšnými osobnostmi regionu navštívilo již 2 717 účastníků a organizátoři doufají, že k nim na podzim přibude dalších 400.

Jednou z velkých změn již 11. Setkání je pojetí tématu. Řečníci tentokrát nepochází přímo z kraje, jsou s ním však pracovně spojeni.

„Zajímá nás, jak region vnímají. Bude přínosné zjistit, co děláme dobře a co bychom naopak ještě mohli zlepšit,“ vysvětluje za Patrioty MSK Tomáš Buchwaldek. Rovnou tři řečníci přitom pochází z ciziny.

Emmanuel Chilaud

Emmanuel Chilaud do Ostravy poprvé přijel před 12 lety. Pochází z Francie – jak už jeho jméno napovídá – a do Česka se vydal pomoci firmě ASUS Pegatron zavést výrobu počítačů.

Ačkoliv se poté vrátil zpět do rodné země, za rok si ho vyhlédla švédská společnost Mölnlycke Health Care, díky níž se na severní Moravu vrátil znovu. A až donedávna zde řídil její závod.

V jednu chvíli byl dokonce ředitelem továrny jak v české Karviné, tak ve francouzském Toulouse či polském Bialystoku, a navíc dohlížel na stavbu nového havířovského závodu. Nikdy ho však neopustila láska k badmintonu a volejbalu, Jaromíru Nohavicovi a Colours of Ostrava.

Manu, jak si nechává říkat, se považuje za Francouze i Ostraváka. Pochvaluje si dynamičnost a přímočarost regionu a jediné, co mu zde chybí, jsou čerstvé mořské plody.

Od ostatních Francouzů žijících v Ostravě se vyznačuje především dobrou češtinou a tím, že se téměř vůbec nestýká s komunitou místních cizinců. Emmanuel na Setkání prozradí, čím ho Ostrava očarovala a jak si jako Francouz našel lásku k našemu regionu.

V životě řídil mnoho Ostraváků – jací podle něj jsou? Nechají se vůbec řídit?

Rastislav Kanócz


Rastislav Kanócz – původem Slovák – je známý především jako zakladatel profiq, IT firmy s kancelářemi v Moravskoslezském kraji, odkud dodává softwarové služby až do Silicon Valley.

Po absolvování vysoké školy nastoupil do izraelské firmy Amdocs jako Test Engineer účetních systémů pro Telco segment.

S přechodem do kyperského vývojového centra se vydal na tříroční pracovní cestu, při níž podle svých slov získal nejvíce technických zkušeností.

Následně přešel do pražské pobočky vysněné firmy Sun Microsystems, u níž se staral o vydávání softwarových balíků Java Enterprise Systems.

Tam však jeho kariéra zdaleka neskončila. Rozhodl se založit profiq, jehož softwarové inženýrství dobývá Silicon Valley.

Rastislav si přitom po celou dobu uchoval svou vášeň pro extrémní sporty. Absolvoval Beskydskou sedmičku nebo Czechman Triatlon. Jak říká, vrcholový sport a vrcholové IT mají mnoho společného.

Na Setkání prozradí, jak si vybudovat dobré jméno třeba až v Silicon Valley. Rozpovídá se o tom, jak v profiq staví na týmových hodnotách a jak přesně si vybírají další spolupracovníky.

Martin Hausenblas


Dalším, neméně zajímavým řečníkem 11. Setkání Patriotů MSK, je Martin Hausenblas. Martin je znám hlavně jako zakladatel firem ADLER Czech – jednoho z největších evropských výrobců reklamního textilu – a populární aplikace Liftago. Jeho životní příběh však skrývá mnohem víc.

ADLER Czech, který působí v Ostravě a Ústí nad Labem, založil už po studiích.

Specifikem firmy je, že celá výroba probíhá ekologicky bez tvorby jakýchkoliv odpadů. Dalším Martinovým velkým tématem je poté autonomní mobilita – jako autor aplikace Liftago propojil taxikáře a pasažéry, čímž bojuje proti jejich okrádání fixními cenami.

Kromě toho Martin Hausenblas založil Stipendijní fond Renesance a je předsedou sdružení Podnikáme bez korupce.

Ve svém volném čase se věnuje turistice, cestování a plavání. Jeho motta jsou: dělat věci jinak, být solidní, mluvit pravdu a nevzdat se.

Na Setkání prozradí, jak vybudovat větší firmu, jak správně předat kompetence a jak se z toho všeho nezbláznit.

David Girten


Třetím řečníkem z ciziny je David Girten. David je Belgičan, ale už téměř 10 let žije v Ostravě, kde si splnil svůj sen – v centru Ostravy provozuje malou restauraci a bistro La Petite Conversation.

LaPeCo, jak mu domácky říkají jeho návštěvníci, si svou pohodovou atmosférou a domácími belgickými specialitami získalo nejednoho Ostraváka, ale i zahraniční návštěvníky.

V kavárně David pořádá různé akce, tematické večery, živé komorní koncerty, večery s francouzskou konverzací a mnohé další. Jako jedna z prvních kaváren se LaPeCo začalo podílet na rozdmýchávání života v centru Ostravy.

David je všestranný člověk, velmi otevřený a společenský. Zahlédnete ho i v dětském pořadu Strýček Tonton, ve kterém vás naučí francouzsky, ať už chcete, nebo ne.

David následoval srdce – přestěhoval se za člověkem, kterého má rád, aby i tady začal dělat to, co má rád.

Vstupenky na 11. Setkání Patriotů jsou stále v prodeji, a to přímo na webových stránkách Patriotů MSK.

V rámci druhé cenové vlny lze plnou vstupenku pořídit za 600 Kč. Nebude-li vyprodáno, opozdilci zakoupí lístky za 700 Kč.

Specialitou je pak studentská vstupenka za 350 Kč.

Sdílejte článek