Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

Grossmannova vila přilákala skoro tisíc lidí. Ostrava připravuje její rekonstrukci

Dlouhé fronty, ve kterých se čekalo několik desítek minut, se o víkendu tvořily před ostravskou Grossmannovou vilou. Památkově chráněný objekt byl zpřístupněn v rámci sobotního programu festivalu Pestré vrstvy.

Grossmannovu vilu si lidé mohli prohlédnout díky festivalu Pestré vrstvy (Foto: Katka Svobodová)

„Celkově vilu navštívilo 987 lidí, což výrazně předčilo naše očekávání. Původně zamýšlenou otevírací dobu jsme o hodinu přetáhli, a přesto jsme bohužel museli spoustu dalších zájemců odmítnout,“ uvedl za organizátory festivalu Jan Lenart.

Podle něj byly reakce na zpřístupnění vily velice pozitivní. Lidem se v areálu, který se nachází na ulici 28. října poblíž Krajského úřadu, věnoval průvodce a k dispozici byly i tištěné podklady se základními fakty.

„Mezi návštěvníky byl také pamětník, který přijel z Německa a kterého jsme speciálně prováděli. Celkově se lidé hodně zajímali o současný stav, o stavební úpravy či o to, co všechno ve vile v minulosti bylo,“ řekl organizátor festivalu Pestré vrstvy.

„Musím říct, že jsme příjemně překvapení tím, kolik lidí se o takové věci zajímá. Těší nás, že se to neslo celým festivalem. Naše témata totiž nejsou komerční, ale netradiční a skoro až odborná,“ doplnil Jan Lenart.

Tým festivalu Pestré vrstvy, který se konal ve dnech 15. až 19. května na různých místech Ostravy, už teď přemýšlí o tom, že příští rok v rámci programu zpřístupní další podobně zajímavý objekt.

Grossmannova vila, kterou ostravský stavitel František Grossmann vybudoval v roce 1923 jako rodinné i reprezentativní sídlo, patří mezi tak trochu tajemné stavby ostravské architektury z období první republiky.

Sám majitel ve vile se svou rodinou žil pouhých deset let. V období hospodářské krize se jeho firma dostala do finančních potíží, které dovedly manžele Grossmannovy v roce 1933 k sebevraždě.

Následně byl dům prodán a po roce 1948 v něm byla zřízena mateřská školka a družina, která fungovala do roku 2005. Od té doby je vila uzavřená a čeká na nové využití.

Podle informací, které v minulém týdnu přinesla ČTK, město Ostrava, které je vlastníkem památky, nadále pracuje na záměru rekonstrukce za 50 až 100 milionů korun.

Projekt proměny chátrající Grossmannovy vily v reprezentativní sídlo města i kraje by mohl být hotov během letošního roku. Komplikací je mimo jiné skutečnost, že menší část areálu je v soukromém vlastnictví a je trvale obývaná.

Fotogalerie

Foto dne