Proměny kraje
11/06/2019 Jan Smekal

​Hasiči i policisté mají z nového centra blíže na rychlostní silnici i do centra Českého Těšína

Nové Integrované výjezdové centrum v Českém Těšíně zvýší bezpečnost obyvatel města i okolí.

Jeho otevřením získali moderní zázemí hasiči, policisté i českotěšínští strážníci.

Profesionální hasiči, policisté i městští strážníci z Českého Těšína mohou nově využívat moderní Integrované výjezdové centrum, které vyrostlo v Sokolovské ulici na okraji města.

Má výbornou strategickou polohu, protože je nedaleko od rychlostní silnice a není to odtud daleko do centra Českého Těšína. Hasiči i policisté tady navíc najdou také sportoviště. Součástí centra je totiž i běžecký ovál s hřištěm a cvičnou věží. Uvnitř pak prostorná tělocvična a posilovna.

„Je třeba říct, že tento projekt se rodil velice dlouho a v bolestech. Snahou kraje bylo, aby tady vzniklo nové výjezdové integrované centrum. Jedna z původních myšlenek byla, že by mohlo být společné i pro polskou stranu, což nakonec bohužel nedopadlo,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

S tím, že nejprve bylo třeba vybrat vhodný pozemek. „Následovalo převedení pozemkového fondu a pak společná vůle všech zainteresovaných stran, kterou podtrhlo memorandum o výstavě IVT,“ pokračoval.

Moravskoslezští hasiči mají v Českém Těšíně stanici P1, která patří velikostně k těm menším, ale vzhledem k tomu, že je na komunikačním uzlu, tak společně se stanicí Bílovec vyjíždí k jednotlivým událostem a zásahům nejčastěji.

„Je tady standardní vybavení. Prvosledové vozidlo, velká tatra na vodu, dále výšková technika, některé další technické prostředky, ale je tady také zázemí pro celý hasební obor z hlediska jednotek požární ochrany, které mohou využívat areál,“ popsal s tím, že výjezdové centrum se nachází na velice strategickém místě.

„Je na komunikačním uzlu, který vede směrem do Polska, na druhou stranu na Frýdek-Místek, na Nošovice, nakonec i na Třinec. Pro nás je to daleko lepší umístění, než v případě staré hasičárny, která během povodní byla takřka vždycky zatopená,“ upozornil.

V novém výjezdovém centru je momentálně patnáct hasičů, ale podle Vladimíra Vlčka jich tady brzy bude 24 a s nimi také jejich velitel.

V centru je i výslechová místnost vypadající jako obývají pokoj Díky novému Integrovanému výjezdovému centru se dostali do úplně jiného prostředí a jiných podmínek také policisté.

„Dříve jsme využívali objekt v Českém Těšíně, který byl katastrofální. Poloha výjezdového centra je poměrně strategická, protože je to blízko k rychlostní komunikaci a také kousek do centra města, což bylo komplikované u naší dřívější budovy,“ poznamenal ředitel moravskoslezských policistů Tomáš Kužel.

„Byla zasazená do složitější zástavby a když se někam vyjíždělo, tvořilo to pro tamní obyvatele nepříjemnou kulisu a bylo velice složité dostat se na druhou stranu města. Tady to bude o mnoho jednodušší.“

V novém centru je také detašované pracoviště kriminální policie. „Máme tady speciální výslechovou místnost pro osoby, které mohou mít různá traumata. Například děti, ohroženější poškozené osoby, oběti domácího násilí či sexuálních trestných činů. Místnosti jsou koncipovány velmi příjemně. Vyslýchaný člověk tak má pocit, jako by seděl v obývacím pokoji, přitom místnost je snímaná, ale dotyčný nemá pocit, že by byl u výslechu. Takovouto místnost jsme v této oblasti neměli, je to veliký přínos. Další se buduje v Třinci,“ řekl Kužel.

„Podobných míst je už v našem kraji více, protože jsou potřeba. Nejde vzít dítě a vézt ho někam na výslech 100 nebo 150 kilometrů. Snažíme se proto, aby takové místnosti byly v každém okrese. Toto je každopádně velice moderní pracoviště a zatím nejnovější,“ dodal.

Integrované výjezdové centrum v Českém Těšíně se slavnostně otevřelo v úterý před polednem. Nechyběl u něj ani hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Otevřeli jsme už dvanácté Integrované výjezdové centrum, které tady v kraji máme. Toto bude sloužit především pro hasiče, policii a městskou policii. Jde o naplňování konceptu zajišťování bezpečnosti, tedy integraci záchranného systému v našem kraji,“ přiblížil Ivo Vondrák s tím, že je to další krok k tomu, jak zlepšit bezpečnost v Českém Těšíně, ale i v jeho okolí. „Centrum vypadá velice dobře,“ doplnil.

„Je to poslední z velkých center, která se v kraji otevřela. Postupně chceme podpořit Integrovaná centra i ve více odlehlých oblastech. To v Českém Těšíně patří k těm největším.“

Jde o první stavbu tohoto typu bez finanční podpory EU Výstavba Integrovaného výjezdového centra Český Těšín stála 180 milionů korun. Převážnou většinu financoval Moravskoslezský kraj, který na ni ze svého rozpočtu vyčlenil 115 milionů.

Na financování se 50 miliony podílelo i Ministerstvo vnitra České republiky, přispělo také město Český Těšín, které na centrum poskytlo 15 milionů korun. Dalších 14 milionů si vyžádalo vnitřní vybavení. To bylo v režii Moravskoslezského kraje.

„Jedná se o první stavbu tohoto typu, kdy se na ní nepodílely evropské prostředky. U předchozích výjezdových center, která se stavěla v kraji, byla podpora z Evropy asi 85 procent z celkových nákladů. Toto centrum jsme financovali z vlastních zdrojů,“ popsal Jaroslav Kania, náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek.

„Dotační titul byl ukončen a nebyla už možnost podat žádost v rámci IROPu. Vzhledem k tomu, že projektová dokumentace byla hotová, tak jsme přistoupili k financování z vlastních zdrojů,“ vysvětlil Kania.

Sdílejte článek