Nejnovější zprávy: Třinec je krok od semifinále, ve Vítkovicích vybojoval výhru 2:1 Zlatá svatba. Když se Krampol řítil Ostravou rychleji než James Bond

Politika

Hejtman Ivo Vondrák: Chceme zastavit úbytek lidí z kraje

Moravskoslezský kraj se s úbytkem obyvatel potýká dlouhodobě. Je to s velkou pravděpodobností dáno i přirozeným vývojem, kdy v minulosti byla populace uměle naddimenzována, a to soustředěním těžkého průmyslu do regionu.

Ivo Vondrák. Foto: MSK

Naším cílem je zastavit zejména odliv talentovaných, mladých, ale také zkušených lidí. Platí, že potřebují dobrou práci za dobré peníze, ve volném čase se chtějí dobře bavit a to v pěkném a zdravém prostředí.
Našim cílem je proto vytvářet příznivé podmínky pro kvalitní život. A tím odliv lidí z regionu zmírnit. Ve všech jmenovaných oblastech děláme konkrétní kroky. Daří se nám měnit image kraje jako regionu, který se umí bavit.

Výrazně jsme navýšili finanční podporu kultury. Významně podporujeme sport i další aktivity, které na kraj upozorňují, namátkou lze jmenovat Mistrovství Evropy v krasobruslení, Olympijský festival se stotisícovou návštěvností.

Letos se u nás bude konat TBEX- světová konference youtuberů, kteří o našem kraji dají vědět doslova do všech světadílů, následuje světový turnaj v beach volejbale, Kontinentální pohár v atletice a mnohé další.

Jen za loňský rok se nám podařilo o téměř 10% zvýšit návštěvnost turistů v našem kraji.

Největší bolestí našeho kraje je stav ovzduší. Úspěšně čerpáme kotlíkové dotace, jako vůbec prvním se nám podařilo vyřešit problém vratimovských kalů, domlouváme se s průmyslovými podniky tak, aby každý z nich přijal opravdovou odpovědnost za své působení v regionu. A ministr životního prostředí nám na ekologické projekty přislíbil další miliardu korun.

Podporujeme vzdělávání nejen modernizací a zkvalitňováním výuky, ale také motivací středoškoláků pomocí stipendií, podniky zapojujeme přímo do výuky a zkvalitňujeme jazykové vzdělávání.

Klíčová je podpora mladých talentovaných lidí, aby svůj potenciál uplatnili u nás a neodcházeli jinam. Proto jsme založili Moravskoslezské inovační centrum, které už má konkrétní výsledky. Naší snahou je také přivést do regionu více rostoucích a exportujících firem.

Foto dne