Společnost
10/12/2015 Jaroslav Baďura

Hukvaldy obnovily památník, z něhož za socialismu zmizela socha legionáře

V roce 1930 byl na Hukvaldech odhalen pomník padlým v první světové válce. U desky se jmény padlých stálo sousoší legionáře s malou dívenkou. Jenže za socialismu socha legionáře i dítěte zmizela a zůstala jen deska. Hukvaldská radnice našla torzo sochy vojáka bez hlavy i zbytky postavy dívenky a nechala celý památník obnovit.

Památník byl umístěn nad hukvaldským kostelem. Sousoší bylo vytvořeno z pískovce významným autorem, akademickým sochařem Františkem Juráněm. Dílo se v původní podobě nedochovalo, památník byl několikrát opravován, samotné sousoší bylo nějakou dobu umístěno v bývalé knihovně na Hukvaldech, kde nyní bydlí Kalužovi. Pak bylo zřejmě při stěhování poškozeno.

„Zbytek pak před dalším rozbitím zachránil pan Hyneček a uschoval ho ve své pálenici. Nabídla se ovšem možnost vzhledem k dochovaným archivním fotografickým záběrům původní sousoší restaurovat a zachovat tak autentičnost a hodnotu díla významného sochaře regionu,“ uvedla místostarostka Hukvald Ivana Hrčková.

Původní památník, který byl za socialismu poničen.

Původní památník, který byl za socialismu poničen.

„V loňském roce jsme nechali zpracovat restaurátorský záměr, ministerstvo obrany vydalo souhlas se změnou vzhledu pietního místa, jejíž podstatou byla úprava podstavce pomníku tak, aby zde mohlo být umístěno restaurované sousoší. Důležitým krokem bylo podání žádosti o dotaci ministerstvo obrany, odbor pro válečné veterány, která byla úspěšně schválena a mohly začít přípravné práce. Ve výběrovém řízení nejvýhodnější nabídku podal reprodukční sochař pan Martin Bocek,“ uvedla místostarostka.

V září 2015 pak nastaly úpravy stávajícího památníku. Nejprve byl vytvořen nový kamenný základ, na který byl osazen nový skládaný pískovcový sokl. Na pravé straně soklu byla osazena masivní pískovcová deska se jmény obětí obou světových válek.

„Torzo sousoší restaurátor převezl do své dílny. Chybějící nedochované části těl (hlavy vojáka, ruce,hlava, tělo a nohy děvčátka ) byly namodelovány v sochařské dílně a odlity do forem,“ uvedla Ivana Hrčková.

„Děkuji paní Karle Klečkové za cenné historické informace, které mi pomohly při zpracování žádosti o dotaci a hlavně vedoucí k nalezení torza sousoší. Velké díky také patří panu Olinu Hynečkovi, který legionáře s děvčátkem zachránil a mnoho let střežil,“ dodala místostarostka.

Sdílejte článek