Byznys
03/04/2018 Jaroslav Baďura

Huť ArcelorMittal bude shora hlídat hollywoodský dron

Huť ArcelorMittal Ostrava musí provádět pravidelnou inspekci pro účely údržby zahrnující i těžko dostupná nebo nebezpečná místa. Takovéto úkony standardně vyžadovaly nemalé finanční prostředky, např. na stavbu lešení k výškovým budovám, a byly náročné na čas.

Proto huť zakoupila výkonný dron, srovnatelný s tím, který používají hollywoodští filmaři. Od nového pomocníka si slibuje snížení nákladů a zefektivnění celého procesu. Zaměstnanci už si nového pomocníka pojmenovali Mittron. Dodavatelem dronu byla česká firma Workswell.

V březnu začal zkušebně v areálu ostravské huti létat dron Mittron, jehož úkolem bude inspekce údržby v reálném čase, včetně nepřístupných či nebezpečných míst, jako jsou střechy, ocelové konstrukce a jiná zařízení.

Díky pokročilým technologiím bude Mittron schopný tvořit ortofotomapy areálu pro geografický informační systém, vysokým rozlišením dokumentovat stav budov, ocelových konstrukcí a zařízení, nebo objemově měřit zásoby skladovaných surovin (uhlí, koks, ruda, aglomerát atd.).

Dron je vybaven termokamerou, takže dobře poslouží při inspekci produktovodů, kontrole zatékání střech, termografickém snímkování budov i lokalizaci ohniska případného požáru. Své využití najde také při přípravě instruktážních videí o bezpečnosti práce.

„Pořízení dronu s sebou nese významné snížení nákladů na inspekci zařízení naší huti. Tato pokročilá technologie je schopna zajistit přesné výsledky v reálném čase a také eliminovat nákup těchto služeb od externích firem. Náklady na pořízení dronu se nám tak do roka vrátí,“ vysvětluje Jan Čech z oddělení údržby duševního vlastnictví, který má dron a jeho provoz na starosti.

Pro provoz tohoto typu dronu nejprve zaměstnanci absolvují školení pro uživatele bezpilotních letadel a další specializovaný kurz v oblasti mapování a tvorby 3D modelů pomocí bezpilotních letadel.

V červnu pak musí složit zkoušku před Úřadem pro civilní letectví a pak teprve budou moci sami provádět všechny letecké práce. „Licencovaní operátoři dronu budou zejména z provozů údržba a automatizace. Ti budou poskytovat služby pro potřeby celé huti,“ vysvětluje Čech.

Mittron dokáže nabrat provozní výšku až 4 500 m a rychlost až 65 km/h. Zvládne zajistit živý přenos obrazu na inteligentní full HD a vytvořit až 50 snímků za sekundu. Jeho šest pohonných akumulátorů umožní provoz až 38 minut.

Sdílejte článek