Byznys
16/08/2018 Jaroslav Baďura

​I malá moravská firma se může stát evropským šampionem!

V Moravskoslezském kraji se objevují inovativní nápady a projekty, které uspějí i v porovnání s celoevropskou konkurencí.

Důkazem je například úspěch firmy Invent Medical v rámci grantového schématu SME-Instrument. Firma Invent Medical je úplně první firmou z Moravskoslezského kraje, které se podařilo tento prestižní grant přirovnávaný k „lize mistrů“ získat.

Firma uspěla se svým záměrem změnit fungování konzervativního trhu s ortotickými a protetickými pomůckami pomocí kombinace nejmodernějších technologií – 3D skenování, umělé inteligence a 3D tisk.

Společnost Invent Medical Group vyvíjí a konstruuje s využitím digitálních technologií novou generaci ortéz a protéz na míru s cílem dosáhnout lepších výsledků léčby a vyššího komfortu pacientů.

Původně vyráběla tradiční protetické pomůcky, jako ortézy a vložky do bot. Rozhodla se však jít jinou cestou a intenzivně investovala do vývoje nových produktů, nákupu nových technologií a optimalizace výrobních procesů.

Nyní stojí před úkolem ověřit fungování průlomového business modelu v oblasti protetiky a ortotiky (podobně jako se to podařilo např. Airbnb v oblasti ubytovacích služeb). Právě na tento krok získala firma finanční prostředky v rámci programu SME-Instrument fáze 1.

„Program SME-Instrument jsme se rozhodli využít z několika důvodů. Chceme dosáhnout mezinárodního zhodnocení našich záměrů, porovnání s konkurencí a využití mezinárodních expertů. Ani po prvním neúspěchu jsme to nevzdali. Věřili jsme, že náš produkt má velkou šanci, což potvrdil i zájem odborné veřejnosti na mezinárodním veletrhu v Lipsku. Šlo jen o to doladit správnou formu žádosti a s tím nám pomohli experti z Moravskoslezského inovačního centra, kteří mají s konzultacemi žádosti pro SME-Instrument dlouholeté zkušenosti z jiných krajů,“ říká Jan Rosický, spoluzakladatel firmy Invent Medical.

Pavel Csank, ředitel MSIC Ostrava, k tomu dodává: „Při naší práci s podnikateli a firmami z MSK jsme zjistili, že povědomí o programu Horizon2020 je velmi nízké, a to i přesto, že výše finanční podpory je velmi zajímavá a administrativní požadavky výrazně menší než v případě operačních programů. Proto jsme se rozhodli o těchto výzvách relevantní firmy z MSK informovat a při přípravě žádosti jim pomoci odbornou radou. Když jsme v červenci 2017 společně s CPI (Centrum podpory inovací při VŠB-TU Ostrava, pozn. autora) začínali s aktivitami v oblasti SME-Instrument, byly do tohoto programu v průměru předkládány jedna až dvě žádosti do jedné uzávěrky. Při uzávěrce v květnu 2018 již bylo žádostí z MSK celkem 8. Jsme velmi rádi, že jako první z celého kraje uspěla právě firma Invent Medical. Její vize je opravdu průlomová, což nyní potvrdil i její úspěch v SME-I.“

SME-Instrument

Podstatou programu je podpora komercializace průlomových inovativních technologií, produktů či služeb. Neuspěje společnost, která má nápad a hledá, kde by se mohl využít.

Naopak velkou šanci mají společnosti, jejichž řešení reaguje na akutní potřebu na trhu, resp. na budoucí potřeby. Nejsou definované oblasti podnikání, uspět může společnost vyvíjející spotřební produkty, farmaceutické či zdravotnické výrobky, software, stroj či služby.

O finanční prostředky z evropské pokladny v rámci SME-I mohou žádat malé a střední společnosti bez ohledu na stáří, podstatný je průlomový inovativní nápad, který reaguje na potřeby trhu, a který má potenciál proměnit se v úspěšný byznys na minimálně evropské úrovni.

K získání grantu ve fázi 1 je nutné zpracovat žádost v angličtině na maximálně 10 stranách a on-line odeslat prostřednictvím jednoduchého webového rozhraní. Zdá se vám to mnoho textu? Většinou se ukáže, že je problém všechny požadované informace sepsat přehledně, věcně a bez zbytečných vědeckých rozborů JEN na 10 stran. Hodnotitele více než vědecký přínos zajímá obchodní strategie - znalost trhu a konkurence a kvalitní tým, schopný dovést projekt do úspěšného konce.

Žádosti je skutečně možné podávat opakovaně, ale je šance uspět i napoprvé, jako tomu bylo v případě české společnosti Elbee mobility v roce 2016. Štěstí mohou společnosti pokoušet i vícekrát v jednom roce, uzávěrky přihlášek probíhají čtyřikrát ročně a výsledek je znám cca do dvou měsíců.

CO lze v rámci SME_I získat?

SME-Instrument pomáhá snížit riziko při zavádění inovativních řešení v Evropě. V první fázi finančně podporuje společnosti při zpracování studie proveditelnosti. Na tento maximálně šestiměsíční proces je možné získat až 50 tisíc eur.

Studie prokáže životaschopnost projektu, případně odhalí slabiny, na které se musí projekt pro úspěšnou realizaci zaměřit. V další fázi, která zpravidla trvá 1-2 roky, SME-Instrument nabízí úhradu až 70 % rozpočtu na úspěšné uvedení produktu na trh, a to až do výše 2,5 milionů EUR.

Kromě finanční podpory mohou tvůrci úspěšných inovativních řešení využít bezplatné spolupráce se zkušeným koučem v omezeném rozsahu, nabýt nové vědomosti, získat zkušenosti či kontakty při organizovaných školeních či workshopech, využít zvýhodněného přístupu k produktům rizikového financování nebo se účastnit významných veletrhů mimo Evropskou unii.

Sdílejte článek