Nejnovější zprávy: Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci Kamion plný cihel zablokoval dálnici u Bravantic

Společnost

Jak ostravské divadlo pronikalo do světa. Je tomu 105 let, co hrálo poprvé ve Vídni

Před sto pěti lety odehráli ostravští divadelníci své vůbec první představení na území "mimo českých zemí". Hrála se čtyři představení a dobový tisk napsal, že "se značným úspěchem".

Dne 12. listopadu 1910 se uskutečnilo v Dělnickém domě ve Vídni první představení ostravské divadelní společnosti mimo území českých zemí. Zájezd uspořádal tehdejší ostravský divadelní ředitel Karel Komarov ve spolupráci s vídeňskou Jednotou Máj.

Sehrána byla čtyři představení: Vojnarka Aloise Jiráska, Morálka paní Dulské od Gabriely Zapolské, Její pastorkyňa od Gabriely Preissové a Hilbertova Vina. V ostravském tisku byl vídeňský zájezd hodnocen velmi pozitivně.

Lidové noviny psaly, že společnost ředitele Komarova „skončila pohostinné hry v Dělnickém domě se značným úspěchem. Obě nedělní představení byla výborně navštívena. Zmíněno mj. také bylo, že uspořádání scény překvapilo péčí, které v dřívějších pohostinných hrách nebylo“.

Foto dne