Nejnovější zprávy: Mariánské Hory zdobí plastika, která nemá v Evropě obdobu Nejkrásnější předzahrádky: Radegastovna nabízí (nejen) výtečnou dvanáctku

Společnost

Julek vám ukáže Přívoz, Evžen Vítkovice. Bezdomovci provázejí Ostravou

​Projděte si město a poznejte jeho pravou tvář! Na organizovanou prohlídku po městě s bezdomovci si po Praze či Brně vyjít i v Ostravě.

Průvodce a bezdomovec Evžen. Foto: Pragulic

Komentované procházky městem pořádá Pragulic Ostrava, která s nimi v Ostravě poprvé začala na Festivalu v ulicích a pravidelně s nimi bude pokračovat od září.

Pragulic je sociální podnik, který již od roku 2012 pomáhá lidem bez domova a zaměstnává je jako průvodce městem. Spojuje společnost, pomáhá lidem bez domova a zároveň Vám vypráví příběhy svérázných osobností ulic města.

Prohlídky jsou vhodné i pro rodiny s dětmi, Pragulic je otevřený všem a na problém bezdomovectví upozorňuje svými prohlídkami celou společnost. Průvodci jsou pečlivě vybraní, proškolení a prohlídky berou naprosto vážně.

"Julek vás provede zajímavou oblastí Moravské Ostravy a Přívozu. Jeho prohlídka začíná u Hlavního nádraží. Sám členem romské komunity ví nejlépe, která zákoutí ukázat a celou prohlídku občas zakončí i u své rodiny, takže během prohlídky poodhalíte tajemství bezdomovectví ve spojení s životem romské menšiny v Ostravě," říká zakladatel ostravské pobočky Matěj Prokop.

Prohlídka je podle něj vhodná pro ty, kteří mají raději dobrodružství a nebojí se poznat Ostravu tak, jak ji ještě neznají.

"Evžen se zaměřuje na Vítkovice a spolu s ním vyrazíte od Nové Karoliny směrem k náměstí Míru. Evžen bojoval s dětskou obrnou, na ulici se dostal před několika lety a vše o něm se dozvíte během prohlídky, pokud se nebudete bát zeptat."

Evžen ví podle Matěje Prokopa o Ostravě a o životě bez domova víc, než by se mohlo zdát. "Prohlídka je vhodná i pro rodiny s dětmi, je více historická a poznáte během ní Ostravu a přístup města k sociálním potřebám lidí bez domova."

Pragulic v Ostravě od září hodlá pravidelně spolupracovat se školami a nabízet preventivní programy formou prohlídek ulicemi města, nezapomínají také na možnost teambuildingů firem na prohlídkách, které jsou v jiných městech rovněž hodně oblíbené.

Prohlídky budou otevřeny široké veřejnosti a termíny budou k dispozici na jejich Facebooku a webu ostrava.pragulic.cz. Plánují otevřít i prohlídky po Porubě a vyloučených oblastech Bedřišky a Kunčiček.

V Česku je Pragulic ojedinělou příležitostí poznat život bez domova na vlastní oči a zároveň si i popovídat s lidmi, jejichž emotivní životní příběhy vás nejednou dostanou.

Foto dne