Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

Politika

Karviná díky dobrému hospodaření předčasně splatí poslední úvěr

Karviná uzavře letošní hospodaření s čistým stolem – tedy bez koruny dluhu. Přitom ještě před jedenácti lety mělo město dluh ve výši 1,3 miliardy korun.

Ekonom Jan Wolf stojí za úspěšným hospodařením Karviné v posledních letech. Foto: Vladimír Pryček

„Rok 2017 pro nás skončil výrazným přebytkem, takže můžeme úvěr, který se měl původně splácet až do roku 2023, splatit ještě letos a ušetřit 8,2 milionů korun za úroky,“ uvedl primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Předčasné splacení posledního úvěru schválili na svém 26. zasedání karvinští zastupitelé. Ti rozhodli, že část peněz z přebytku rozpočtu ve výši 646 milionů bude použita právě na předčasné splacení posledního úvěru.

Karviná si od roku 2005 vzala celkem tři úvěry. První v roce 2005 ve výši 138 milionů korun, druhý, o rok později, ve výši 432 milionů a třetí v roce 2007 ve výši 550 milionů. První dva úvěry město splatilo přesně po deseti letech, třetí mělo splácet až do roku 2023.

„Jsem rád, že město i přes intenzivní splácení dokázalo investovat a zlepšovat život obyvatel Karviné. Díky úvěrům město zaplatilo například stavbu kanalizačního sběrače, rekonstrukce škol a panelových domů, přípravu průmyslové zóny a řadu dalších významných investic,“ dodal primátor.

Foto dne