Nejnovější zprávy: Dny NATO v Mošnově navštívilo 220.000 lidí, tedy stejně jako loni Při hromadné autonehodě se zranilo sedm lidí

Společnost

Konec suchých přednášek. Studenti budou sledovat operace na výukových sálech

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela nové edukační centrum, které bude využíváno k výuce studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity i studentů Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Centrum je jako jedno z prvních v Evropě vybaveno plně automatizovanou technikou k přenosům zákroků z operačních sálů.

Medici tak budou moci společně s přednášejícím sledovat nejen aktuální operace, ale mohou vidět i operace, které technika zaznamená například v noci, řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Úvahy o vzniku edukačního centra se objevily už v době založení lékařské fakulty, která v krajském městě působí od roku 2010. Centrum má pomoci při vzdělávání nejen medikům, ale i budoucím záchranářům, fyzioterapeutům a rentgenovým laborantům.

„Praxe je pro studenty zdravotnických a lékařských oborů velmi důležitá,“ uvedl primář traumatologického centra fakultní nemocnice Leopold Pleva.

Edukační centrum tvoří místnost v objektu traumatologického centra, která je určena k teoretické výuce, a pak také dvě místnosti v Domově sester, kde se bude konat i praktická výuka. Náklady na rekonstrukci operačních sálů a výukových místností i jejich vybavení byly více než 85 milionu korun.

„Primárně je vzdělávací centrum určeno studentům Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ale chceme tyto prostory poskytnout také budoucím bioinženýrům a biomechanickým inženýrům studujícím na VŠB-TUO,“ uvedl ředitel nemocnice David Feltl.

Podle něj budou medici, kteří budou sledovat aktuální operace, mít možnost konzultovat své dotazy nejen s přednášejícím, ale i samotným operatérem. Ten navíc může popisovat průběh operačního výkonu či vysvětlovat zvolený postup.

„Jsem si jistý, že tato forma výuky je mnohem přínosnější, než jen čtení knih a prohlížení obrázků. Navíc díky automatickému natáčení operací, což je světově unikátní technologie, si přednášející mohou následně vybrat z dokončené operace třeba jen určité sekvence,“ podotkl Pleva.

Přenosová technika by mohla být v budoucnu využívána i k přenosu plánovaných operací například při lékařských sjezdech.

Foto dne