Proměny kraje
09/04/2019 Jan Smekal

Kraj podpoří turistiku i sport v Beskydech, pomůže i podnikatelům

Krajští radní ve Frenštátě pod Radhoštěm představili, jaké plány mají s Beskydy, ve kterých by chtěli podpořit sportování a turistický ruch.

S pomocí kraje mohou počítat i začínající podnikatelé.

Rekonstrukce skokanského areálu Jiřího Rašky, budoucnost Dolu Frenštát, ale i podpora začínajícím podnikatelům. To byla hlavní témata, o kterých diskutovali radní Moravskoslezského kraje na výjezdní radě ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se setkali se zástupci měst a obcí z Novojičínska.

„Probírali jsme věci, které se týkají dalšího rozvoje zdejšího regionu Novojičínska, do kterého Frenštát patří. Máme velké plány v oblasti Beskyd z hlediska podpory turistického ruchu a sportu. S tím úzce souvisí rekonstrukce skokanských můstků, ale i další aktivity, které bychom rádi zprovoznili, včetně cyklotras,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Projekt rekonstrukce skokanských můstků je součástí našeho strategického plánu restart. Chceme využít evropských prostředků, které budou k dispozici na podporu uhelných platforem zabývajících se přechodem od průmyslového k novým technologiím a nové tváři krajů. Předpokládáme, že bychom využili těchto prostředků. Věříme, že na rekonstrukci budeme získávat prostředky jak z evropských, tak z národních zdrojů,“ pokračoval Vondrák.

Podle starosty Frenštátu pod Radhoštěm Miroslava Halatina je nyní zpracovaná studie. „Na posledním sezení jsme už měli i 3D model, který budeme chtít zveřejnit, vystavit. Teď je třeba nastavit spolek, který to bude realizovat. Potřebujeme totiž subjekt, který si může požádat o dotaci, ale je zodpovědný také za projekt, realizaci a následný provoz,“ vysvětlil Halatin.

„Nyní se řeší pravidla fungování spolku, v němž by měly být zahrnuty čtyři subjekty. Frenštát, Trojanovice, protože se skáče z Trojanovic do Frenštátu, dále Tělovýchovná jednota, která je původním vlastníkem areálu a vlastní některé pozemky v širší fázi. Je třeba vyřešit, jak všechno bude fungovat také po ekonomické stránce. Nyní tedy musíme ustavit tento spolek a za něj pak jet jednat do Prahy,“ nastínil.

Celková rekonstrukce skokanského areálu Jiřího Rašky by měla zahrnovat dvě etapy a měla by vyjít na půl miliardy korun.

„Mluví se však o tom, že Brusel dal dvojnásobek do slovinské Planice, kde je obdobný areál. Díky podpoře Moravskoslezského kraje budeme usilovat o to, aby se vláda snažila získat evropské peníze na tento projekt. Pokud se nám totiž povede areál Jiřího Rašky zrekonstruovat, bude to obrovská turistická atrakce, nebude sloužit jen sportovním událostem,“ míní frenštátský starosta.

Pokud všechno půjde tak, jak má, první etapa by se realizovala v roce 2023. „Větší můstek by měl mít konstrukční bod 100, menší 80 metrů. Je to proto, že když se skokané přemisťují na různé soutěže, potřebují mít mezistupně z malého můstku na velký. Navíc po rekonstrukci by byl areál schopný hostit i nejvýznamnější sportovní akce, pokud jde o skoky na lyžích. Disponoval by vším, co je k tomu třeba,“ zdůraznil Halatin.

Vondrák: Byla by ohromná škoda těžit ve Frenštátě uhlí

Na výjezdní radě došlo také na téma Dolu Frenštát, které je v tomto regionu hodně citlivé. „Myslím si, že Důl Frenštát už v budoucnu nepočítá s jakoukoli těžbou uhlí. Byla by to i škoda, protože příroda je tady skutečně krásná a je třeba si ji uchovat,“ poznamenal Ivo Vondrák.

Stanovisko kraje k problematice frenštátského dolu těší i starostu Miroslava Halatina. „Jsme rádi, že kraj nechce nijak podporovat těžbu uhlí ve Frenštátě. Velice akční je už dlouhou dobu

také sdružení našich obcí. Teď má doběhnout řízení ohledně návrhu na demolici budov v areálu Dolu Frenštát. Nejde totiž najednou zdemolovat všechno. Otázku zasypání nedovedu posoudit, ale jde nám o to, aby se areál zkultivoval,“ řekl Halatin.

„Uvidíme, jak to bude ve správním postupu. Dneska už je ale OKD státní firma a preference i ve vládě je taková, že tady určitě nikdo těžit nechce. Zaregistroval jsem něco, že i na Ostravsku a Karvinsku by se mělo přestat těžit v roce 2030, takže u nás ve Frenštátě se už s těžbou asi jen těžko počítá, ale musíme být stále ve střehu.“

Kraj nabídne podnikatelům tři typy voucherů

V úterý se ve Frenštátě pod Radhoštěm mluvilo také o podpoře podnikání. Krajská rada schválila podporu nově vznikajícím firmám a také firmám, které hodlají investovat do nových inovací.

„To je jeden z typů podpory, který se týká všech měst, všech obcí v tomto kraji. Na podporu jsme vyčlenili třináct milionů korun a nechceme ji alokovat jen do Ostravy a na univerzity,“ ujistil Ivo Vondrák s tím, že jsou tři typy podnikatelských voucherů.

„První typ jsou startup vouchery. Jde o prostředky, které chceme dát firmám, které chtějí zahájit své podnikání. Musí přijít s podnikatelským plánem, musí ho prezentovat, ukázat, jak svůj produkt budou nabízet na trhu. Pomůžeme jim nejen finančně, ale také odborníky, kteří je budou koučovat,“ přiblížil hejtman.

„Další část voucherů jsou tzv. InnoBooster, ty jsou orientovány na firmy, které už jsou na trhu, mají nějaké produkty a hledají cestu, jak inovovat, jak se prosadit na globálním trhu, protože tam je zaručený největší úspěch,“ upozornil Vondrák.

„Třetí část voucherů se týká produktů, které se dají podpořit z hlediska nového designu, průmyslového designu. Tady budou k dispozici odborníci, kteří budou pomáhat v tomto odvětví, v této konkrétní oblasti. Toto je totiž velice atraktivní a velice to táhne zákazníky,“ dodal.

Ivo Vondrák si pochvaloval, že na výjezdní radě ve Frenštátě pod Radhoštěm panovala vstřícná atmosféra. „Naše konvergenční politika, kdy se chceme soustředit na všechny části našeho kraje, se začíná dařit. Určitě už má za sebou i výsledky,“ uzavřel.

Sdílejte článek