Byznys
14/06/2024 Petr Sobol

Kraj pomůže lidem, kteří se ocitli v pasti kvůli Liberty, připravuje bezúročné půjčky

Ilustrační foto: Vladimír Pryček

O situaci v hutní společnosti Liberty Ostrava dnes jednala Tripartita Moravskoslezského kraje.

Mimo jiné se jednalo i o možnosti, jak pomoci zaměstnancům a dalším lidem, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Kraj zřídil bezplatnou informační linku a připravuje nabídku bezúročných půjček.

„Dlouhodobě nezodpovědný přístup majitele Liberty může tisíce lidí uvrhnout do problémů. Jsme jim připraveni pomoci. Moravskoslezský kraj poskytne zaměstnancům Liberty, kteří přijdou o práci a zároveň jsou občany kraje, bezúročnou půjčku 25 tisíc korun. Věřím, že jim tímto krokem pomůžeme k překonání nejhoršího období, kdy se zpozdí výplaty nebo platby z Úřadu práce,“ uvedl hejtman Josef Bělica.

„V tuto chvíli finalizujeme parametry bezúročné půjčky. Už v pondělí zveřejníme žádost, vyplácení půjček bude probíhat každý týden. Chceme se domluvit s Úřadem práce, že by u nich na stánku v prostorách Liberty byl i pracovník kraje, který by vysvětloval vše potřebné. Kdo rychle dává, dvakrát dává,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica. „Jsem rád, že tripartita náš návrh podpořila,“ dodal.

Hejtman Bělica také vysvětlil, že ode dneška funguje bezplatná informační linka, na kterou mohou volat lidé, kteří se v souvislosti s Liberty ocitli v nesnázích a nevědí si rady, jak dál. „Bezplatná linka 800 023 800, kterou zajišťuje Moravskoslezský kraj, bude fungovat v pracovní dny od 8 do 17 hodin. Poradí lidem například jak řešit nevyplacené mzdy, jaká mají práva a nároky po propuštění, a podobně,“ upřesnil hejtman Bělica. „Ve spolupráci s Úřadem práce nabídneme finanční a sociální poradenství, poskytneme kontakty na právníky, náš MS Pakt zaměstnanosti pak nabídne vlastní poradenské služby – možnosti rekvalifikace a další vzdělávání a psychosociální pomoc. Služba se bude vyvíjet na základě potřeb klientů,“ vyjmenoval hejtman Josef Bělica.

O situaci v ostravské huti se Josef Bělica dlouhodobě zajímá z pozice člena krajské tripartity, havířovského primátora a jeho činnost je ještě intenzivnější od března, kdy se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje. „Jsem v podstatě v denním kontaktu s odborovým svazem. Bohužel, kromě toho, že mohu koordinovat činnost a dávat lidi dohromady, nemá kraj ani krajský úřad žádné exekutivní pravomoce,“ podotknul hejtman Josef Bělica s tím, že by byl velmi rád, kdyby do Liberty Ostrava vstoupil český kapitál, investor, který to myslí s touto firmou a výrobou oceli v Moravskoslezském kraji dobře a plánuje ji zachovat.

„Od začátku jsem upozorňoval na to, že krach nebo odchod tak významné společnosti z našeho kraje se nedá ustát bez nějakých větších problémů. Že tak kvalifikovaní zaměstnanci nenajdou v regionu adekvátní práci za adekvátní plat, a že to může znamenat velký otřes pro náš region. Bohužel, stalo se. Zásadně k tomu přispěla vláda, která byla velmi pasivní k řešení situace v Liberty. Velká škoda, velká chyba, kterou se budeme snažit zmírnit. Uděláme maximum pro to, aby se podařilo zachránit integrovanou výrobu oceli na území Moravskoslezského kraje. A pomůžeme lidem, kteří se kvůli Liberty dostali do existenčních potíží,“ sdělil hejtman Bělica.

„Pět let jsem členem Ocelářské komise při Ministerstvu průmyslu a obchodu a v přímém přenosu sleduji situaci nejen v českém, ale i v evropském ocelářství. Ocel je strategická surovina a přístup české i evropské vlády k ocelářství se musí změnit. Jinak dopadnou všichni jako Liberty a budeme závislí na dovozu. Informační linka pomoci zaměstnancům Liberty a návazných firem je už třetí (po OKD a Bohemia Energy), kterou pomáháme zaměstnancům nebo klientům krachujících podniků. Doufám, že už poslední, kterou musel kraj zřídit. Bezúročná půjčka je jediná pomoc, kterou může kraj poskytnout, protože nejsme účastníky insolvenčního procesu,“ doplnil první náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.

Sdílejte článek