Nejnovější zprávy: Dny NATO v Mošnově navštívilo 220.000 lidí, tedy stejně jako loni Při hromadné autonehodě se zranilo sedm lidí

Proměny kraje

Krajské organizace mají zastavit exekuce vůči nezletilým

Příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje musí zastavit případné exekuce vůči nezletilým a tyto dluhy odepsat.

Ilustrační foto: Archiv

Rozhodli o tom krajští radní. Stejný postup doporučili i všem obchodním korporacím, v nichž má kraj majetkovou účast. Novináře o tom informovala mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) pak v dopise vyzval představitele měst a obcí, aby iniciativu kraje podpořili a dětské exekuce zastavili.

Vláda počátkem května podpořila poslanecký návrh novely občanského zákoníku, který počítá s tím, že by dluhy dětí do 15 let měly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či člověka, který je má v péči. Předlohu připravili poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců.

Moravskoslezští radní se podle mluvčí domnívají, že exekuce nezletilých, tedy lidí mladších 18 let, nejsou fér a je nutné je zastavit.

Podle Birklenové v Moravskoslezském kraji eviduje exekutorská komora 176 dětských dlužníků. Kromě exekucí vedených soudními exekutory však mohou dluhy po nezletilých vymáhat i jiné subjekty, mezi nimi i obce nebo organizace územních samosprávných celků, tedy měst a krajů.

"Dluhy, o kterých malí dlužníci mnohdy ani nevědí a časem narostou do obřích rozměrů, vznikají nejčastěji na pokutách za jízdu načerno, na poplatcích za komunální odpad, v nemocnicích a jiných institucích. Jsou to také dluhy z nájmu nebo z knihovny, nezaplacené faktury mobilnímu operátorovi," uvedl hejtman Vondrák.

Podle něj například krajská Nemocnice ve Frýdku-Místku eviduje dluh u pětileté holčičky, který souvisí s nezaplacením regulačních poplatků. "Nemocnice dluh sice po dívence nevymáhá, ale potvrzuje to v praxi běžnou věc - věřitel drží dluh u ledu, a když dítě dosáhne 18 let, začne ho po již dospělém dlužníkovi vymáhat i s úroky," podotkl Vondrák.

Chystaná novela občanského zákoníku má reagovat na situaci, kdy v Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství.

Vláda s novelou souhlasila i přesto, že ministerstva školství a spravedlnosti původně návrh odmítla. Ministerstvo spravedlnosti upozornilo na to, že návrh může vést k neodpovědnému jednání dětí s vědomím, že riziko vždy ponese jejich rodič.

Foto dne