Byznys
30/03/2016 ČTK

Letošní lyžařská sezona v Beskydech? Velké trápení, říkají vlekaři

Uplynulá lyžařská sezona patřila podle středisek na Frýdecko-Místecku v Beskydech k nejhorším za poslední roky.

Může za to pozdní start, kdy se začalo téměř všude lyžovat až po Vánocích, ale také úbytek návštěvníků ze sousedního Polska, uvedli provozovatelé areálů.

„Letošní sezona se řadí ke čtyřem špatným, co byly za posledních 20 let. Proti loňsku je o 20 procent horší. Tady v Beskydech je to způsobeno tím, že nebyly vůbec Vánoce. Lyžovat se začalo vlastně až od Nového roku, minulou sezonu jsme jezdili od 26. prosince,“ řekl vedoucí střediska Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. Zima se podle něj Beskydům vyhnula, i když v Čechách se lyžovat dalo.

Vrzgula řekl, že předminulá zima byla pro lyžaře velmi špatná, minulá průměrná a nynější zase špatná. „Doufejme že to dál nebude pokračovat. Už nečekáme, že to budou takové ty ladovské zimy, ale že budou normální zimy, že se opravdu bude dát lyžovat od Vánoc někde do poloviny března,“ řekl Vrzgula.

Kromě počasí měl na sezonu vliv i úbytek polské klientely. „Je to způsobeno tím, že v Polsku vzniká spousta nových středisek a nemají tam takové problémy s nějakým rozšiřováním, budováním,“ řekl. Ski Bílá podle něj na sezoně neprodělá, ale nebude mít žádný zisk, takže nebude moci nic investovat do rozvoje.

„Bylo to trápení, protože klimatické podmínky jsou čím dál horší. Jsme někde na 60 procentech toho, co bylo loni, a to už loni byl úbytek,“ řekl provozní Ski areálu Mosty u Jablunkova Jaroslav Bojko.

Oproti sezonám před osmi či deseti lety je propad tržeb i návštěvnosti ještě dramatičtější. „V letech 2007 až 2010 jsme měli průměrně nějakých 67.000 návštěvníků. Letos jsme byli na 13.000. Oproti sezonám, kdy se lyžovalo nějakých 110 až 120 dnů, tak teď jsme někde na 68 dnech,“ řekl.

Také on vidí za propadem návštěvnosti kromě počasí i úbytek lyžařů z Polska. „Modernizovali skiareály kousek za hranicemi, ta vzdálenost je od nás 20 až 25 kilometrů, takže úbytek je totální. Poláků jezdí teď minimálně, třeba jenom ti, kteří nevyžadují vyšší standard. Ostatní chtějí lanovky, už jim nestačí klasický vlek,“ řekl Bojko.

Lyžařů ale podle něj ubývá obecně. „V minulosti mělo hodně lidí permanentní vstupenky a jezdili pravidelně lyžovat, teď už jich tolik není. Obecně je vidět, že se méně lyžuje, kupodivu ale v letošní sezoně byl mírný nárůst lyžařských výcviků, tam vidíme posun dopředu,“ uvedl. Díky tomu, že v areálu je celoroční provoz, se snad podle něj středisku podaří zimní ztráty dorovnat v létě.

Výkonný ředitel SkiParku Gruň ve Starých Hamrech Kemal Rušitovič řekl, že středisku ubylo oproti loňsku návštěvníků maximálně o deset procent. Areál se zaměřuje na rodiny s dětmi, a těch podle něj jezdilo dost.

„Zprovoznili jsme lyžařskou školu trošku jiným způsobem, a bylo to vidět. Instruktoři taky byli vytížení, spousta lidí se chtěla učit lyžovat, děti i dospělí,“ uvedl. S technickým sněhem podle něj problém nebyl. Počasí jen neumožnilo příliš využít dva vedlejší svahy, které se nezasněžují, a dá se na nich tak lyžovat jen na přírodním sněhu.

Sdílejte článek