Kultura
29/08/2024 Petr Broulík

Letošnímu Svatováclavskému hudebnímu festivalu dominují velkolepé projekty

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Dvaadvacet koncertů vážné hudby v kostelech, ale i na poměrně netradičních místech, nabídne po celé září už jednadvacátý ročník Svatováclavského hudebního festivalu.

Už v sobotu 31. srpna budou moci návštěvníci navštívit dvě neobvyklé akce, kterými organizátoři festival zahájí. Svatováclavský hudební festival letos otevře velké letní představení na hradě Hukvaldy, kde zazní především legendární Suchého a Šlitrovo kabaretní show Jonáš a tingl tangl. Toto představení Divadla Moravskoslezského s Tomášem Savkou a Jakubem Žídkem v hlavních rolích se odbude v hradní kapli na Hukvaldech a v amfiteátru hradu pak návštěvníci a hosté uvidí projekt Klíč od domova tanečního souboru Hradišťan a mladých brněnských symfoniků.

Druhým open-air místem se stane centrum Ostravy, konkrétně prostory u radnice Moravské Ostravy a Přívozu, ve Farské zahradě a Jiráskova náměstí, tedy Kuřího rynku. První „festivalový den" nabídne jak klasiku, tak i klezmer, kabaret a roztančený folklor.

Fanoušky filmu organizátoři zvou i na projekci němého filmu Svatý Václav v kostele, který doprovodí živá středověká hudba, a jeden koncert se uskuteční ve výstavních prostorách Muzea nákladních automobilů v Kopřivnici. „Je to úžasný prostor. Ač je industriální, tak tam mezi náklaďáky je překvapivě skvělá akustika,“ říká ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Festival hudby v kostelech zahájí královna sopránu

Festival se uskuteční od 4. do 28. září, letošnímu ročníku dominují velkolepé projekty. Pro zahájení 21. ročníku vybral ředitel festivalu Igor Františák symfonii Lobgesang, česky Chvalozpěv, Felixe Mendelssohna.

K její interpretaci 4. září pozval opravdové špičky ve svém oboru, kterými jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu a evropsky uznávaný Český filharmonický sbor Brno spolu s neobvyklým trojlístkem prvotřídních pěvců, Simonou Šaturovou, Štěpánkou Pučálkovou a Sung Min Songem.

Královna česko-slovenského sopránu Šaturová je už dnes téměř rezidenční interpretkou Svatováclavského hudebního festivalu. „Nepamatuji si, kolikrát už jsem měla možnost na něm vystoupit, ale dodnes jsou pro mne některé koncerty nezapomenutelné. Jsem přesvědčena, že nejsem sama, kdo se do Ostravy vždy rád vrací,“ říká Simona Šaturová.

Vystoupí Permoník a nově festival navštíví Třinec

Dalším velkolepým koncertem bude uvedení děl Arnesena a Jenkinse v podání Permoník Choir Karviná s pěticí sólistek, Czech Virtuosi, Janem Kvapilem a Kuba Kupčík a Bumbumband.cz pod taktovkou Paola Gatta v ostravském evangelickém Kristově kostele - 13. září.

O den později bude festival hostit v mariánskohorském Kostele Panny Marie Královny dirigentskou legendu Lawrence Fostera. Zazní Dvořákovo Te Deum v podání domácí Janáčkovy filharmonie Ostrava, členů Českého filharmonického sboru Brno, Veroniky Rovné a Romana Hozy.

Česko-slovenská hudba představovaná trojicí Suk, Bella, Dvořák zazní díky Slovenskému komornímu orchestru, který povede fenomenální Ewald Danel na novém festivalovém místě v Třinci, kterým se stane 15. září evangelický kostel SCEAV.

Lahůdkou festivalu bude Dvořákova Lužanská mše

Rok české hudby následně pozdvihne koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček ve Dvořákově houslovém Koncertu a moll společně s Prague Philharmonia pod vedením Jakuba Kleckera. Představí se 17. září v prostorách ostravského sálu Vesmír, kde má Janáčkova filharmonie dočasné útočiště před výstavbou nového koncertního sálu.

Opravdovou lahůdkou bude podle organizátorů uvedení Dvořákovy Lužanské mše v původní verzi na dobové nástroje. Přednese ji soubor Ensemble Inégal 27. září v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Závěrečný koncert bude 28. září, tedy na svátek Svatého Václava, patřit Dvořákovu monumentálnímu dílu Requiem a tento skvost zazní v podání Filharmonie Bohuslava Martinů, Slovenského filharmonického sboru a čtyřlístku top českých operních pěvců - Kateřiny Kněžíkové, Markéty Cukrové, Jaroslava Březiny a Františka Zahradníčka.

Na soubor VOCES8 už třikrát navyšovali kapacitu

Letošní festivalový ročník bude hostit VOCES8, britský vokální soubor nominovaný na Grammy v roce 2023. VECES8 je mladý pulzující barokní instrumentálně-vokální soubor z Brugg Musica Gloria a vystoupí 8. září v ostravském kostele Sv. Václava.

„Je to v současnosti nejvýznamnější vokální soubor na světě. Na VOCES8 jsme již třikrát navyšovali kapacitu sálu včetně míst na stání. Jsou mimořádní a my se budeme také snažit o nezapomenutelný zážitek pro téměř čtyři stovky posluchačů. Jejich koncert na našem festivalu bude letos jediný v České republice,“ říká ředitel festivalu Igor Františák. Dodává, že seskupení VOCES8 přiváží i program Lux Aeterna, který kombinuje skladby 16. století s díly 19. až 21. století. Britský soubor s ním vystoupí 6. září v moderním Kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě- Pustkovci.

Na festivalu vystoupí 11. září v novém Koncertním sále Fakulty umění Ostravské univerzity také evropsky uznávaný polský saxofonista Paweł Gusnar. 23. září pak kostel sv. Jana Nepomuckého v ostravské Staré Bělé přivítá italského kontratenoristu Filippa Minecciu.

Velkofilm Svatý Václav doprovodí živá hudba

Letošní dramaturgii Svatováclavského hudebního festivalu dominuje česká hudba. Díla starých mistrů i nejznámějších autorů se objeví v patnácti z dvaadvaceti koncertů. Budou ale mít často festivalovou, netradiční a specifickou podobu.

V opavském kostele se bude 24. září promítat první československý velkofilm režiséra Stanislava Kollára Svatý Václav s nově sestavenou dramaturgií a živou hudbou ansámblu Cappella Mariana. Velkofilm se Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli se točil Na strahovské pláni, kde vznikly rozsáhlé exteriérové stavby dvou knížecích hradů, zalidněné při natáčení tisícihlavým komparsem.

„Má pohnutou historii. V době, kdy se dotočil, ovládl kina zvukový film, a tento film bohužel úplně zapadl. Stál tehdejších tři a půl milionu. Vznikla k němu tehdy složena speciální hudba, ale my tentokrát uvedeme jinou,“ říká Igor ředitel festivalu. Němý velkofilm na letošním ročníku festivalu ožije unikátní hudbou s prvotřídními vokály, ale zazní v ní i gotická harfy, fiddle, trombon a flétny.

Vojenský umělecký soubor Ondráš oslaví své narozeniny

Koncertní mistři České filharmonie Jiří Vodička a Václav Petr poté s prvotřídním pianistou Martinem Kasíkem provedou 25. září díla velikánů - Dvořáka, Martinů, Janáčka či Smetany v koncertním sál Fakulty umění Ostravské univerzity. „A k tomu všemu ještě naše nejlepší folklorní těleso Vojenský umělecký soubor Ondráš oslaví na našem festivalu dne 18. září své 70. narozeniny celosouborovým Ondrášovským putováním v ostravském Divadle Jiřího Myrona,“ láká ředitel festivalu Ivo Františák.

Rezidenční tělesa SHF Collegium 1704 s Václavem Luksem a Collegium Marianum s Janou Semerádovou letos vystoupí při festivalu v srdci Ostravy. „Publikem milované Collegium 1704 vedle sebe opět 7. září postaví barokní velikány Bacha a Zelenku a Collegium Marianum 21. září vystoupí s basbarytonistou Tomášem Šelcem s repertoárem z jejich připravovaného alba,“ říká Ivo Františák.

Novogotickou perlou v Ludgeřovicích bude znít Adam Michna Svatováclavský

Snad nejkrásnější chrám Moravskoslezského kraje, novogotickou perlu Ludgeřovic, rozezní letos projekt věnovaný Roku české hudby, který dostal název Adam Michna Svatováclavský. Pod taktovkou Jakuba Kydlíčka tak vystoupí 20. září v Kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích orchestr dobových nástrojů Concerto Aventino spolu s pěvci třináctičlenného vokálního souboru specialistů na takzvanou starou hudbu More Maiorum.

Dalším projektem odhalujícím tajemství českého baroka bude Hudební cesta po stopách českého renesančního humanisty Kryštofa Haranta. Uskuteční ji 22. září v Kostele sv. Jana Křtitele v Hlučíně pěvci ansámblu Cappella Mariana v čele s andělským sopránem Hany Blažíkové a barevným tenorem Vojtěcha Semeráda. Ti si pro tento originální, až exotický projekt, přizvali virtuózního hráče na perský nástroj setar Kiyu Tabassiana s jeho oceňovaným kanadským souborem Constantinople a také Jiřího N. Jelínka, který posluchače provede barvitými líčeními Harantovy cesty.

Festival podporuje město Ostrava i Moravskoslezský kraj

Město Ostrava podporuje každý ročník Svatováclavského hudebního festivalu a dokonce ho zařadilo mezi víceleté projekty, které podporuje víceletými dotacemi. „Každý koncert festivalu je ojedinělý, každý je velkým zážitkem. Těším se na kabaret Jonáš a tingl tangl,“ říká náměstkyně primátora pro kulturu Lucie Baránková Vilamová, která se médiím svěřila, že už přemluvila manžela, aby ji na zahajovací den na Hukvaldech doprovodil.

Také Moravskoslezský kraj festival finančně podporuje. „Jsem rád, že festival bude ve čtrnácti kostelích, což je úctyhodný počet. Kdo totiž jednou zažil koncert v kostele, tak se tam vždy už bude vracet. Svatováclavský hudební festival patří mezi top festivaly v našem kraji,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Festival představuje už 21 let to nejlepší z české i evropské hudby

Svatováclavský hudební festival za dvě dekády své existence zrealizoval téměř 1300 koncertů a etabloval se mezi největší a nejuznávanější festivaly vážné hudby.

Celoročně realizuje také koncertní cyklus Hudební výlety v kulturních a technických památkách a nově i projekt na obnovu unikátního poutního kostela zaniklé sudetské vsi Stará Voda. Systematicky podporuje talenty mladé generace, prezentuje laureáty prestižních soutěží, uvádí novodobé premiéry a unikátní projekty jako crossoverové projekty, balet, videoart či promítání filmů v kostele.

Patriotisticky pečuje také o genia loci uváděním koncertů moravskoslezských rodáků evropských uměleckých parametrů a děl zapomenutých skladatelů, kteří v regionu žili a tvořili již od doby baroka.

Sdílejte článek