Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích budou slavit fotbalisté i Alexandrovci. Top 10 akcí tohoto týdne! Chcete posílit svou kreativitu? Přijďte na nAKAfe!

Sport

Matadoři Baroš a Zavadil. Dvacet let v lize a stále připraveni lámat rekordy

Začínali v době, kdy jste na ligové mapě našli Blšany i Drnovice a kdy Plzeň byla zcela marginálním klubem. Fotbaloví matadoři Milan Baroš a Pavel Zavadil, lídři Baníku a Opavy, shodně debutovali v české nejvyšší soutěži v sezóně 1998/1999.

Milan Baroš vs. Pavel Zavadil (Foto: Lukáš Ston)

Během dvaceti let se toho nejen na české fotbalové scéně změnilo strašně moc, ale jedno zůstává. Na soupiskách stále najdete jména Milana Baroše a Pavla Zavadila.

Naposled se tihle nestárnoucí plejeři potkali minulý víkend, kdy ve slezském derby "Zavadilova" Opava porazila "Barošův" Baník 2:1.

Byla to jen jedna z bitev, ve kterých se hráči, kterým je dohromady takřka 80 let, mohli během mimořádně dlouhých a úspěšných kariér potkat.

Baroš, který před časem oslavil 37. narozeniny, v lize debutoval na podzim roku 1998 a bylo to shodou okolností právě v derby Baník vs. Opava (1:1).

Zavadil, letošní čtyřicátník, do ligy naskočil o pár měsíců později. Na jaře roku 1999 nastoupil za Sigmu Olomouc proti Slavii (1:1).

V dalších letech se osudy obou fotbalistů diametrálně lišily. Baníkovský klenot si vystřílel pohádkové angažmá v Liverpoolu, kde vyhrál Ligu mistrů (2005) a v dresu národního týmu byl nejlepším střelcem Eura 2004.

Následovaly štace v Aston Ville, Lyonu či Galatasaray a v roce 2013 návrat do české ligy, do milovaného Baníku.

Šikovný tvůrce hry Zavadil postupně prošel Drnovicemi, Spartou, Příbramí a na chvíli i Baníkem, ale pak na sedm let zmizel ve Švédsku, kde hrával první a druhou ligu za Örgryte a Mjällby.

Do české ligy se vrátil stejně jako Baroš až v sezóně 2012/2013, kdy na dalších pět let spojil síly se Zbrojovkou Brno.

Zatímco "Bary" si stihl vyzkoušet ještě ligová dobrodružství v dresech Mladé Boleslavi a Liberce, "Zavec" se na závěr kariéry vydal domů do Opavy, které letos na jaře pomohl vykopat postup do nejvyšší soutěže.

V duchu kréda "přesluhuju, ale ještě na to mám", teď společně mohou překonávat rekordy a ligové milníky.

Baroš se mimo jiné na podzim, kdy zařídil výhru Baníku 3:0 nad Příbramí, stal třetím nejstarším střelcem hattricku v samostatné české lize.

Zavadil se pro změnu proti stejnému soupeři, kterého Opava porazila 5:0, dostal do kronik jako vůbec nejstarší autor ligového gólu. Zároveň je vůbec nejstarším hráčem v poli, který v lize kdy nastoupil.

Kdo by to v sezóně 1998/1999, která končila titulem Sparty, pátým místem Baníku, čtrnáctým Opavy a sestupem Plzně a Karviné, tušil?

Teď, po 20 letech, se dá tušit, že matadoři Baroš a Zavadil fanouškům ještě mají co ukázat. Ve svých týmech totiž stále patří mezi rozdílové hráče.

Foto dne