Nejnovější zprávy: Vlak v Ostravě srazil ženu, na místě zemřela Výročí: Před 80 lety skončil v Ostravě první okupační nacistický správce

Společnost

Měl kdysi spojit Opavu a Hradec nad Moravicí. Dorazil až nyní

​Opava má od čtvrtečního večera první kloubový trolejbus.

Foto: Dopravní podnik Opava

Nejedná se však o nový vůz, ale o starší trolejbus typu Škoda 15 Tr, který byl pořízen z Chomutova. V Opavě se bude účastnit akce k symbolickému ukončení provozu trolejbusů Škoda 14 Tr (z nichž konstrukčně vychází), jež se bude konat dne 10. 11. 2018.

V Opavě se cestující doposud kloubovým trolejbusem svézt nemohli. V minulosti však existoval plán na pořízení článkových vozů, a to pro obsluhu meziměstské tratě z Opavy do Hradce nad Moravicí.

Studie této trati byla zpracována v roce 1990 Pragoprojektem na zadání opavského dopravního podniku. Účelem trati, jež měla být ukončena až v části Kajlovec na samém konci Hradce nad Moravicí, mělo být zlepšení návozu pracovníků z oblasti okolo Hradce nad Moravicí do Opavy, přičemž trolejbusy měly nahradit osobní dopravu na souběžně vedené železniční trati.

Do provozu měla být trať uvedena počátkem roku 1996. Pro obsluhu byly navrhovány prioritně právě kloubové vozy Škoda 15 Tr v počtu 4 až 5 kusů. K výstavbě meziměstského spojení ale nedošlo. Rozplynuly se tak i sny o nákupu kloubových trolejbusů.

Přesto budou mít občané Opavy možnost se poprvé téměř 18 m dlouhým trolejbusem typu 15 Tr svézt a dávný projekt si připomenout. Z Chomutova byl soukromou osobou pořízen vyřazený vůz Škoda 15 Tr z roku 1995 (odpovídá tedy době, kdy se počítalo s dodávkami trolejbusů pro opavsko-hradeckou trať), který byl dne 18. 10. převezen z Chomutova do Opavy.

Svou původní vozovnu na západě Čech opustil krátce po deváté hodině ranní a po osmihodinové jízdě přes celou republiku se trolejbus objevil v areálu opavské trolejbusové vozovny, kde došlo k jeho složení.

Trolejbus by měl být podle plánu nasazen do provozu v Opavě pouze na dva dny.

V pátek 9. 11. 2018 by se měl účastnit noční fotojízdy pro fanoušky veřejné dopravy, v sobotu 10. 11. 2018 poté bude nasazen na zvláštní linku T1 spojující vozovnu se smyčkou Hypermarket Albert se zajištěním přestupu na historické autobusy a končící trolejbusy typu 14 Tr.

Více informací o programu naleznou zájemci na webu www.opava35let.cz.

Foto dne