Politika
30/03/2016 ČTK

Města neomezují předzahrádky, mají ale odlišný přístup k poplatkům

Provoz restauračních předzahrádek většinou města v Moravskoslezském kraji neomezují, fungovat mohou celoročně. Provozovatelé je většinou kvůli dodržování nočního klidu musí uzavírat ve 22:00.

Za jejich umístění platí nájem či poplatek za zábor veřejného prostranství, a to i v případě, že zahrádka stojí na jejich pozemku. Poplatek se navíc může lišit i v konkrétním městě. Například radnice ostravského centrálního obvodu má vyšší sazby pro podniky ve Stodolní ulici.

V Moravské Ostravě a Přívozu podnikatelé za předzahrádky platí obvodu nájem za užívání pozemku a navíc i poplatek za veřejný zábor. V případě podniků ve Stodolní ulici se platí nájem 600 korun za metr čtvereční ročně a navíc ještě poplatek za zábor 75 korun za měsíc a metr.

Celkem tak může podnikatel za předzahrádku v této vyhlášené lokalitě zaplatit 1500 korun za metr čtvereční a rok. Ti, co staví zahrádky na vlastním pozemku, který ale zasahuje do veřejného prostranství, platí pouze poplatek za zábor.

„Mimo Stodolní ulici jsou ceny nájmu našich ploch výrazně nižší. Jde o 12 korun za metr čtvereční a rok. Ceny záboru jsou stejné na území celého obvodu,“ řekla mluvčí obvodu Jana Pondělíčková. Rozdíl je podle ní i v době uzavření provozu předzahrádky. Zatímco ve Stodolní ulici je hosté mohou využívat do půlnoci, všude jinde jen do 22:00.

Ani v Karviné předzahrádky nemají danou sezonu a majitelé restaurací je mohou provozovat celoročně. „Režimy máme dva. Zvlášť se řeší Masarykovo náměstí v centru městské části Fryštát. To je památková zóna s omezenou dopravou,“ řekla mluvčí města Šárka Swiderová.

Poplatník si podle ní může vybrat zda zaplatí poplatek 4000 měsíčně, či zda se poplatek vypočítá podle využitých metrů čtverečních. V tomto případě si radnice každý měsíc účtuje čtyři koruny za metr čtvereční. „V případech předzahrádek v ostatních částech města účtujeme 2000 korun za měsíc, popřípadě tři koruny za metr čtvereční,“ doplnila Swiderová.

V Bohumíně platí provozovatelé za zábor veřejného prostranství pro restaurační předzahrádky 2000 korun měsíčně v centru města, mimo centrum města pak 1000 korun. „Na velikosti nezáleží,“ řekla mluvčí města Lucie Kolková. Provoz předzahrádek musí být ukončen bez výjimky do 22 hodin.

„Každý rok řešíme až dvacet stížností na předzahrádky. Většinou se jedná právě o případy, kdy provozovatelé překročí provozní dobu,“ řekla. Dodala, že některé předzahrádky fungují na soukromých pozemcích. Na ty se poplatky nevztahují. Noční klid však musí dodržovat.

Také opavská pravidla vymezují dobu provozu předzahrádek, která je stanovena do 22:00, v pátek a v sobotu do 23:00. Provozovatelé platí korunu za metr čtvereční a den, předzahrádky mohou provozovat celý rok.

Výjimkou je pouze Dolní náměstí, kde předzahrádky nemohou být v době konání Vánočních a Velikonočních trhů. Důvodem je podle mluvčí města Lady Dobrovolné nedostatek místa.

Sdílejte článek