Nejnovější zprávy: ​Ukrajinský festival přiveze do Ostravy lvovské drahokamy i oceňovaný dokument Slezskoostravský hrad otevírá Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty

Společnost

Město Ostrava pošle za čerstvým vzduchem 2500 dětí

Přibližně 2500 dětí z Ostravy, která má dlouhodobě zhoršenou kvalitu ovzduší, by letos v době topné sezony mělo vyrazit na ozdravné pobyty za čistým vzduchem.

Město mateřským a základním školám na tyto akce rozdělilo dalších 15 milionů korun z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Doručené požadavky škol letos opět významně převýšily možnosti fondu, a to o více než devět milionů korun.

Od listopadu do dubna by na ozdravné pobyty mělo vycestovat 2267 dětí ze základních a 232 dětí z mateřských škol. „Požadavky šesti školek jsme pokryli stoprocentně. V případě škol jsme ale požadavky byli nuceni krátit, a to z nedostatku finančních prostředků. Celkem se jednalo o 26 žádostí,“ uvedla primátorova náměstkyně Kateřina Šebestová (ANO).

Požadavky školy z městských obvodů Radvanice a Bartovice, Michálkovice, Slezská Ostrava, Mariánské Hory a Hulváky a Moravská Ostrava a Přívoz budou kryty ze 76 procent. Pro školy z Jihu, Hrabové, Nové a Staré Bělé a Poruby bude výše příspěvku 46 procent. „Přednost dostali školáci z obvodů s horší kvalitou ovzduší, tak jak jsou koncipována pravidla fondu,“ vysvětlila Šebestová.

Ostrava zřídila Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší v květnu 2010 a dosud za jeho peníze vyrazilo do hor bezmála 15.000 dětí.

Město do fondu vložilo 67,5 milionu korun, přispěli i někteří znečišťovatelé. Město ale trvale poukazuje na to, že jejich podpora je nedostačující.

„Opakovaně oslovuji všechny velké znečišťovatele v regionu a je mi velice líto, že někteří vůbec nereagují na výzvy k přijetí spoluzodpovědnosti za znečišťování ovzduší formou příspěvku na rekreaci pro ostravské děti,“ podotkla Šebestová.

Ozdravné pobyty musí trvat minimálně dva týdny. Děti nejčastěji míří do Jeseníků, Hostýnsko-vsetínské hornatiny a Moravskoslezských Beskyd.

Z peněz fondu lze hradit také doprovodný program ozdravného charakteru. Podpora na jednoho žáka je až 6000 korun.

Foto dne