Gastronomie
30/12/2018 Jaroslav Baďura

​Mexické Los Capolitos míří z Ostravy do Opavy a dalších měst

Začínali před čtyřmi lety ve Frýdku-Místku a když zjistili, že o mexickou fresh kuchyni je zájem, otevřeli i v Ostravě. Nyní mají další pobočku v Opavě a chtějí se pomocí franšíz dále rozvíjet.

„V Ostravě jsme otevřeli v květnu 2016 a našli jsme tady přesně tu klientelu, kterou jsme potřebovali. Oproti začátkům ve Frýdku-Místku to byl velký vývoj kupředu.Také se nám líbilo mít bistro na ulici, bylo to pro nás něco nového, ale aby to nevyznělo špatně, ve Frýdku fungujeme pořád a baví nás to,“ říká spolumajitel Los Capolitos Jan Kapolka.

Změnili jste něco z vaší nabídky za dobu svého působení v Ostravě?
To úplně ne. Spíše jsme se snažili doladit určité detaily, například co se týče obsluhy, porcí a prodejních rozhovorů, aby obsluha byla schopná zjistit, co zákazník opravdu chce a správně mu poradit. Myslíme si, že na konceptu, jak ho máme nastavený, nic zásadního měnit nemusíme, ale samozřejmě se stále snažíme vylepšovat detaily. Přibyl mezi nás Michal Liška, což je mimo jiné velmi šikovný kuchař, se kterým teď všechny recepty posouváme ještě dál, abychom udrželi stejnou kvalitu na všech pobočkách při budoucí expanzi. V příštím roce chceme přidat sezonní nabídky, nová jídla, která se budou střídat, abychom nabídku zpestřili a osvěžili.

Váš koncept je zde v Ostravě jedinečný. Stalo se vám, že se vás někdo snažil napodobit?
Nemyslím si, že by nás někdo úplně napodoboval, byl by asi sám proti sobě. Nějaké lehké náznaky jsem zaznamenal, ale nedělám si z toho těžkou hlavu, jdeme si svou cestou. V Praze existuje podobná konkurence, funguje asi stejně dlouho jako my. V našem okolí existují koncepty, které mohou být něčím podobné, ale dělají úplně jinou kuchyni. Jsme rádi, že se trh zaplňuje kvalitním gastrem a je z čeho vybírat.

Proč jste se rozhodli otevřít pobočku v Opavě?
Před více než rokem jsme byli kontaktováni ze strany obchodního centra Breda & Weinstein. Měli o nás velký zájem a nabídli nám docela exkluzivní podmínky. Sami si nás našli a přijeli do Ostravy ochutnat.

To vás muselo potěšit.
Ano, bylo to super. My jsme si pak ale uvědomili, že více než dvě pobočky sami řídit nechceme a že je čas udělat z toho franšízu, vytvořit manuály a podklady pro to, aby to mohl provozovat někdo jiný. Takže pobočka v Opavě je naše první franšíza. Obratem jsme našli i skvělého partnera právě v panu Liškovi, což byl náš dlouholetý známý, který se toho chopil, skočil do toho po hlavě a už je otevřeno.

Je to přísná franšíza?
To bych ani neřekl. Pořád si ve firmě udržujeme přátelské nastavení, ale máme tam samozřejmě striktně dané některé podmínky a mantinely, aby si to každý nedělal po svém. Ta pravidla tam být musí, ale z principu jsme veselá a pohodová firma, kde se na velkou přísnost zatím nehraje, ale to jde samozřejmě jen tehdy, pokud všichni dělají co mají a tuto pracovní atmosféru si cení.

Radili jste se s někým při nastavování franšízy?
Ano, měli jsme na to dva poradce, kteří mají zkušenosti z velkých korporátních firem, které mají své franšízy, a také advokátní zastoupení, které se tomu věnuje. Z této strany jsme měli velkou podporu, určovali nám kudy jít, co potřebujeme a jak celé fungování konceptu nastavit do budoucna.

A jaký je tedy váš záměr do budoucna?
Chceme nadále sami provozovat naše první pobočky ve Frýdku-Místku a Ostravě a během příštích let otevírat alespoň dvě až tři další restaurace ročně ve větších krajských městech, případně vstoupit na zahraniční trh. Jak rád říkám, nezastavujeme, máme zpoždění.

te zájemce o další provozovny?
Nedávno jsme převzali nové prostory v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě. V této lokalitě je hodně těžké sehnat prostory pro gastro, a tento se nám navíc velmi líbil. Původně jsme si říkali, že bychom to otevřeli sami a časem třeba prodali. Teď už ale máme zájemce, se kterými jednáme – uvidíme, jak to dopadne.

O čem jednáte?
Vypadá to, že by zájemci dostali prostor na klíč, protože my již máme tuto pobočku skoro hotovou. Ze startu bychom ji možná provozovali jistou dobu sami a postupně jim ji předávali. Zároveň v dnešní době jednáme také s jedním zájemcem o franšízu v zahraničí, což je pro nás velká výzva a motor do budoucna.

m o vás, že jste koncept Los Capolitos vymýšlel od úplného začátku, tedy v zástěře a v kuchyni…
Přesně tak, ale nebyl jsem na to samozřejmě sám, měl jsem na to také svoji ostravskou kolegyni Pavlu Ožana, která nám na startu ve Frýdku asistovala a pak se mnou otevřela ostravskou pobočku.

Nevadí vám tedy, že teď už musíte být spíše manažer?
Moje práce je teď více o administrativě, marketingu a komunikaci se zaměstnanci. Je nás už skoro padesát, takže ta role se musela změnit a mně to tak úplně nevadí. Na druhou stranu se vždycky rád vracím do provozu.

Při jaké příležitosti?
Teď, když jsme otevírali v Opavě, tak jsem tam strávil celý měsíc v roli obsluhy, aby to mělo hladký start. Nové zaměstnance jsme měli sice proškolené, ale zájem tam byl tak obrovský, že jsme je k tomu museli pouštět postupně.

Proč?
Ono chvilku trvá, než se člověk naučí dělat ta jídla rychle a správně, což právě tady bylo potřeba. Zaskakuju ale také i v Ostravě a teď budu nějakou dobu zase v Porubě. Člověk v tom provozu musí být, aby i zaměstnanci věděli, že po nich nechceme jen něco, co jsem si vymyslel někde u stolu, a zároveň, abych i já věděl, co je třeba trápí nebo kde jsou místa ke zlepšení.

Ale předpokládám, že vás nejvíce zaměstnává hledání dalších míst pro vaše franšízy…
Přesně tak. Momentálně hledáme partnery pro další krajská města, například pro Olomouc, Brno, Zlín, Hradec Králové, Pardubice, Liberec.

Udrželi jste si nezávislost, nebo jste museli přizvat investora či partnera?
Zatím to nebyla potřeba a ani o tom s bratrem neuvažujeme. Samozřejmě nějaká větší expanze například na zahraniční trh by se bez toho neobešla, ale pokud půjdeme dál cestou franšíz, tak investici nepotřebujeme. Když už, tak by to musel být člověk, který by kromě investice přinesl i velkou přidanou hodnotu.

Sdílejte článek